Ze světa: testy levných „Sandy Bridge“ procesorů Pentium

Značka Pentium rozhodně neskončila, nejnovější modely jsou založeny na architektuře Sandy Bridge a nabízí skvěle vyvážený poměr výkonu a ceny.

První procesor Pentium od Intelu s frekvencí 60 MHz se sice objevil už v roce 1993, od té doby ale prošel různými změnami. Ve svém čtvrtém zrození se pokoušel o překonání magické hranice 4 GHz, to se mu ale bohužel nikdy nepodařilo.

Jako značka se však znovu objevuje v rámci nové architektury Sandy Bridge, která již obsahuje integrovaný grafický čip Intel HD 2000. Nové procesory Pentium jsou ale dnes na pozici velmi levných modelů, lepší a výkonnější procesory se již pyšní označením Core i3/i5/i7.

Zahraniční server XbitLabs se rozhodl otestovat tři nejnovější modely Pentium, a o tom jak to dopadlo, se můžete dočíst v tomto shrnujícím článku.

Ochuzené Pentium se dvěma jádry

Nové procesory Intel Pentium jsou k dispozici pouze v dvoujádrových modelech, přičemž frekvenční rozmezí je 2,6 až 2,9 GHz. Vzhledem k nízké ceně a odlišení od dražších Core procesorů nepodporují některé moderní technologie, které mohou trochu zvyšovat výkon. Jedná se například HyperThreading, kdy je schopno jádro zpracovat až dvě vlákna současně, nebo Turbo Boost 2.0, která umožňuje dynamické přetaktování jednotlivých jader dle potřeby. Všechny modely jsou vyrobeny 32nm technologií, mají TDP 65 W, 3 MB L3 cache a jejich cena je nastavena mezi procesory Core a Celeron. Výhodou je podpora virtualizace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Integrovaný paměťový řadič podporuje pouze dvoukanálové DDR3 s frekvencí 1 066/1 333 MHz, zapomeňte i na vektorové a kryptografické instrukce. Zaručena je ale kompatibilita se současným socketem LGA 1155, přehled si můžete prohlédnout v tabulkách.

Testy výkonu

Redaktoři XbitLabs otestovali nejen tři nové procesory Pentium G620 (2,6 GHz), G840 (2,8 GHz) a G850 (2,9 GHz), ale také starší Pentium G6960 a E6800, stejně tak nechyběl dražší Core i3-2100, starší Core i3-530 a Core 2 Duo E7500 nebo modely od AMD v podobě Phenom II X2 565, nebo Athlon II X2 265 a X3 455.

Testy proběhly v oblasti syntetických programů (PCMark 7), ale také ve hrách (grafickou kartou byl ve všech případech AMD Radeon HD 6970) Far Cry 2, StarCraft 2, F1 2010, Mafia 2, Metro 2033 a Civilization V.

Dostalo se pochopitelně i na specializované programy jako WinRar 4.0, TrueCrypt 7.0, Adobe Photoshop, Adobe Lightroom 3, převod multimediálních souborů (iTunes 10, enkódování x264, Media Espresso 6.5) nebo rendering (Cinebench R11.5, 3ds max 2011). Na přehled vybraných grafů se můžete podívat zde:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, rozdíly nejsou nijak výrazné, navíc nesmíme zapomínat, že Pentia jsou oproti nejlevnějšímu Core i3 až o polovinu levnější. Významně nižší výkon v řádu několik desítek procent je například u šifrování TrueCrypt.

Poměru ceny a výkonu je tedy skvělý, jak je na tom ale spotřeba?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V klidu jsou všechna Pentia úspornější než Core i3-2100, některé další procesory mají ještě o trochu nižší spotřebu. Při zatížení se však již ukazují předností architektury Sandy Bridge. Nová Pentia mají nejmenší spotřebu ze všech testovaných modelů.

Redaktorům to ale nedalo a zkusili porovnat tato Pentia s TDP 65 W s úsporným Core i3-2100T (2,5 GHz), které se pyšní TDP pouze 35 W:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Intel Core i3-2100T sice ukázal nejnižší spotřebu, rozdíl v klidu i při zatížení byl však pouze dva až tři watty. Jak se navíc ukázalo, po stránce výkonu tento model ve většině případů poskytuje menší výkon, než zmíněné modely Pentium, které jsou navíc o dost levnější.

Úsporné a levné procesory se solidním výkonem

Všechny modely Pentium procesorů s architekturou Sandy Bridge mají cenu pod hranicí 2 000 Kč s DPH, nejlevnější model Pentium G620 začíná s cenou dokonce pod hranicí 1 500 Kč s DPH.

Za tuto nízkou cenu získáte solidní dvoujádrové procesory, které svým výkonem téměř dosahují na mnohem dražší model Intel Core i3-2100 (nejlevnější model řady Core se Sandy Bridge architekturou), jehož cena je kolem 2 400 Kč s DPH.

Klepněte pro větší obrázek

Spotřeba Pentií je také výborná a zcela srovnatelná i s úsporným modelem Core i3-2100T. Pokud tedy chcete za nízkou cenu získat dvoujádrový procesor s dobrým poměrem ceny a výkonu, volba je více než jasná.

Váš názor Další článek: Google +1 v češtině. Bude to ale stačit?

Témata článku: Hardware, Počítače, Intel, Adobe Lightroom, Nízký výkon, Úsporný model, Nízká spotřeba, Pentium, Core, Starcraft, Far Cry 2, Nízká cena, Sandy Bridge, Současný socket, Solidní výkon, Nejlevnější model, Espresso, Mafia, Svět, Civilization, Far Cry, Pentium Pro, Proces, Test, Sandy


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF