Ze světa: testy levných čipů s grafikou od Intelu i AMD

I za málo peněz lze sestavit dostatečně výkonný počítač pro běžné úlohy, kancelářskou práci a dnes již dokonce i pro hry. Jakou platformu ale zvolit?

Doba se mění a s ní i samotné technologie. Zatímco dříve byly počítače složené z velkého počtu velkých částí, postupnou miniaturizací jsme již tak daleko, že například zvukový čip je již rovnou integrovaný na základní desce běžného počítače, jiné části se postupně dostaly ze základní desky i rovnou do samotného procesoru.

Dnešní čipy v nižším a středním segmentu již mají ve většině případů integrované nejen různé řadiče, které byly dlouho součástí čipsetu, ale také i grafické čipy. Jejich výkon přitom již rozhodně není pouze pro jednoduchou akceleraci 2D obrazu plochy operačního systému, ale zvládnou akcelerovat video ve vysokém rozlišení, podílet se na specifických výpočtech, které s grafikou přímo nesouvisí a zvládnou i moderní hry. Pochopitelně v rozumném rozlišení a nastavení kvality.

Na trhu je prostor pro velmi výkonné procesory a ještě výkonnější grafické karty, nejprodávanějším segmentem jsou ale především levnější počítače, které sice nenabízí maximum z dnešních technologií, ale za nízkou cenu poskytnou dostatečný výkon pro drtivou většinu věcí.

A právě na tyto počítače složené z hybridních čipů kombinující procesor i grafiku se podívali redaktoři ze serveru Xbitlabs.

Stále výkonnější hybridní čipy

Grafický čip v procesoru je k dispozici již delší dobu, avšak až poslední generace a nižší výrobní technologie ukazují, že je možné mít na jednom kusu křemíku poměrně výkonné části specializované na obě oblasti a dokonce již vůbec nepřipadá v úvahu, že by grafický čip měl být někdy více vzdálen samotnému procesoru.

Klepněte pro větší obrázek

Intel sice v grafické oblasti poměrně zaspal, to se ale nedá říci o AMD, která před několika lety chytře koupila společnost ATI, jež se zabývala vývojem grafických čipů. V budoucích plánech vývoje čipů totiž není pouze samotné přiblížení procesorových a grafických čipů, každý specializovaný na jiný druh výpočtů (sériový vs. paralelní), ale také postupné spojení. Budoucí hybridní čip si tak automaticky poradí s různými druhy výpočtů dle potřeby – někde použije ke zpracování tisíce jednoduchých grafických jader, někdy zase jedno procesorové jádro na vysoké frekvenci a s velkou a rychlou cache.

Některé výpočty lze zkrátka paralelizovat a některé ne, právě proto je nutné mít k dispozici obvody pro obě oblasti. Na podobném principu funguje i rozdělení našeho mozku. Někdy v budoucnu se sice dostaneme i k pokročilejším přeprogramovatelným čipům, nyní jsem ale na začátku spojení na jednom kusu stejné hmoty, v tomto případě křemíku.

AMD K10.5 vs. Intel Sandy Bridge

V zahraničním testu se objevilo srovnání dvou současných hlavních platforem od AMD a Intelu, které jsou založeny na hybridní architektuře s procesorem a grafickým čipem na jednom kusu křemíku. V případě AMD se jedná o architekturu K10.5 (Fusion) a u Intel pak o Sandy Bridge.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

U AMD se v tomto testu jedná o levné desktopové modely čipů s označením A4-3300, A4-3400, A6-3500, A6-3650, A8-3800 a A8-3850, Intel je pak zastoupen modely Pentium G620, Pentium G840, Pentium G860, Core i3-2120, Core i3-2125 a Core i3-2130.

Přehled jednotlivých parametrů si můžete prohlédnout na těchto obrázcích, kde je také vidět poměrně výrazný rozdíl v TDP u výkonnějších AMD a Intel čipů. V obou případech byly jednotlivé modely postaveny proti sobě, což je patrné z pohledu ceny. Zajímavé je, že Intel i ve vyšší třídě má proti čtyřjádrovým AMD čipům pouze dvoujádra, jak ale ukázaly starší testy, Intel je zkrátka na jedno procesorové jádro výkonnější.

Testy byly provedeny na počítačích se základními deskami ASUS P8Z68-V Pro a Gigabyte GA-A75-UD4H a na operačním systému Windows 7 SP1 Ultimate v 64bitové edici. Na řadu přišly syntetické testy i reálné programy a hry. Při srovnání grafického čipu bylo ale AMD v mírné nevýhodě, protože Intel u své grafiky zatím nepodporuje DirectX 11, takže bylo nutné grafické testy provádět na starších testech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

V syntetických testech jasně vede Intel, v klasických programech už jsou rozdíly různé a vztahují se ke konkrétní aplikaci. Vše je samozřejmě nutné srovnávat pouze z pohledu ceny čipů, tedy jak je proti sobě postavily AMD a Intel. Technologie Quick Sync hodně pomohla Intelu při převádění videa v programu MediaEspresso.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Pokud jde o výkon samotného grafického čipu, AMD rozdrtila Intel i s tím nejlevnějším modelem, ale to se pochopitelně dalo čekat. Intel je pozadu v oblasti hardwaru, ale co je možná ještě více znatelné, i z pohledu softwaru, tedy ovladačů. Ty jsou v případě optimalizace na hry velmi důležitou částí, která dokáže velmi ovlivnit celkový výkon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Spotřeba by měla být jasně ve znamení Intelu, rozdíly ale nejsou ve většině případů tak výrazné. V klidu se u obou systémů podařilo dostat na hranice kolem 20 W až 23 W, což je v rámci celkové spotřeby systému velmi dobré číslo. Větší rozdíly se objevily při zatížení procesorových i grafických jader na maximum, kde se na vysoké hodnoty dostaly především čtyřjádra od AMD, u kterých je i poměrně výkonný grafický čip.

Při testu spotřeby při přehrávání Full HD videa byly ale rozdíly velmi malé, nejúspornější systém měl dokonce tříjádrový procesor AMD A6-3500.

Volte dle potřeby

Jak je vidět z testů, rozdíly mezi řešením od Intelu i AMD jsou jasné, ale týkají se konkrétních úloh a jejich zaměření. Pokud používáte aplikace, které jsou hodně závislé na procesoru, je lepší volbou platforma od Intelu, pokud jde o grafický výkon, tam je zase vítězem AMD. Spotřeba je mírně lepší u Intelu.

Pokud ale hledáte průměrný počítač, který zvládne výpočetně náročné aplikace i grafiku, lze se spíše přiklonit k platformě AMD. Grafickou slabinu u procesorů Intel sice lze vyřešit levnou přídavnou grafickou kartou, to ale opět zvýší celkovou cenu systému, takže je pouze na vás, jaké řešení ve finále zvolíte.

Témata článku: Hardware, Intel, AMD, Čipy, Procesorové jádro, Grafik, Čip, Výkonný čip, Vysoká spotřeba, Test, Graf, Specializovaný čip, Svět, Grafický čip, Nejúspornější řešení, Výkonná grafika, Průměrný počítač, Budoucí plán, Výrazný rozdíl, Dnešní čip, Syntetický test, Různé druhy, Dobré číslo, Grafika, Různé segmenty

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 170

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 91

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje