Ze světa: test terabajtového notebookového disku

První terabajtové notebookové disky jsou konečně v prodeji a jedním takovým je i model Scorpio Blue od Western Digital. Jaký poskytuje výkon?

V mobilních zařízeních se sice stále více objevují rychlé a tiché SSD, ale ty zatím oproti klasickým pevným diskům disponují pořád menší kapacitou a vyšší cenou. Mnoho uživatelů používá notebook jako hlavní počítač a pokud nevolí cestu externího disku nebo NASu, často potřebují i velký prostor pro data nejrůznějšího formátu.

S příchodem vysoké hustoty jsme se dočkali prvních dvouplotnových disků s vysokou kapacitou, které jsou základem i nových notebookových disků, kde jsou tenké rozměry důležité. Nedávno přestavila společnost Western Digital pevný disk Scorpio Blue s kapacitou 1 TB, který nyní otestoval zahraniční server HotHardware.

Kapacita 1 TB, dvě plotny a pouze 9,5 mm

Starší 2,5" pevné disky sice už terabajtovou kapacitu pokořily, jejich tloušťka 12,5 mm ale neumožňovala použití v obyčejných noteboocích. Western Digital Scorpio Blue s označením WD10JPVT je však tenký pouze 9,5 mm a je tak kompatibilní s většinou notebooků i netbooků. Používá rozhraní SATA 3 Gb/s, jeho dvě plotny, každá s kapacitou 500 GB, rotují rychlostí 5 400 otáček za minutu a jak se ukáže v testech, nelze to vzhledem k vyšší hustotě srovnávat se staršími „pomalými“ disky se stejnou rychlostí. Disk má také 8 MB cache a průměrná odezva činí 5,5 ms.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Podporovány jsou technologie Advanced Format, ShockGuard (zvládne nárazy a přetížení až 400 G), SecurePark (parkování hlaviček v průběhu roztáčení, vypínání a samozřejmě vypnutí) nebo WhisperDrive pro snížení hlučnosti v klidu i při činnosti.

Testy

Server HotHardware udělal sice krátký test, ale pro potřeby náhledu výkonu jistě stačí. Disk byl testován na počítači s procesorem Intel Core i7-970 a základní deskou Gigabyte GA-EX58 Extreme. Operačním systémem na hlavním disku Western Digital Caviar Black byly Windows 7 Ultimate v 64bitové verzi.

Pro srovnání výkonu se v testu objevily pevné disky Western Digital Scorpio Black s kapacitou 500 GB a rychlostí 7 200 otáček za minutu a Seagate Momentus s kapacitou 640 GB a rychlostí ploten 5 400 otáček za minutu.

Výkon byl měřen v programech SiSoftware Sandra 2011, CrystalDiskMark v3.01 a ATTO v2.46.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

I když se jedná o syntetické testy, je vidět rozdíl především ve srovnání s papírově rychlejším, ale starším WD Scorpio Black, který má sice větší rychlost ploten, ale větší hustota v případě nového Scoprio Blue zkrátka poskytuje vyšší rychlost čtení i zápisu.

Nárůst výkonu je vidět ve srovnání se Seagate Momentus s kapacitou 640 GB, který má plotny se stejnou rychlostí, jedná se však o starší model s nižší hustotou zápisu. Jak je vidět, moderní pevný disk s menší rychlostí ploten dokáže poskytnout vyšší výkon, než starší disk s vyšší rychlostí ploten. To vše navíc s nižší spotřebou a samozřejmě i hlukem.

Konec pevných disků v noteboocích?

Cena SSD se pomalu dostává na stále nižší hodnotu za jeden gigabajt, můžou za to především levnější NAND flash čipy vyrobené pokročilejší technologií, která je již na hranici 20 nm a také velká konkurence mnoha výrobců. Moderní řadiče navíc dokážou již dnes poskytnout rychlost čtení i zápisu v oblasti 500 MB/s a extrémně nízkou odezvu, což je ve výsledku několikanásobně lepší výkon, než jaký má i zmíněný nejnovější model pevného disku.

 Klepněte pro větší obrázek

Uživatel tak v současnosti musí volit vysokou rychlost (SSD) nebo velkou kapacitu (pevný disk), ale to se v budoucnu s velkou pravděpodobností změní, především pak v oblasti přenosných mobilních zařízeních. Stále větší množství dat je dostupné i ve vysoké kvalitě na internetu a potřeba ukládání na lokálním mobilním zařízení je čím dál menší. Rostoucí kapacita SSD a nižší cena tak určitě jednou kompletně vytlačí klasické rotující pevné disky z těchto zařízení.

Pokud ale do té doby potřebujete vysokou kapacitu, můžete si WD Scorpio Blue 1 TB pořídit za cenu kolem dvou tisíc korun.

Diskuze (13) Další článek: Apple se chce zbavit ovladačů tiskáren, hlavně pro mobilní zařízení

Témata článku: Hardware, TES, DIS, Vysoká kapacita, Vysoký výkon, Krátký test, Velký výkon, SVE, Hlavní disk, Test, Průměrná odezva, Kapacita, SiSoftware, Whisper, Velký test, Svět, Velká kapacita, Vysoká rychlost, Pomalý disk40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Fortnite se chystá na zakončení druhé kapitoly. Epic si připravil jedinečnou událost

Fortnite se chystá na zakončení druhé kapitoly. Epic si připravil jedinečnou událost

S aktuální sezónou v oblíbeném battle royale Fortnite dojde i na zakončení celé druhé kapitoly. Příští týden hráče čeká velká událost The End.

Martin Nahodil
OznámeníFortnite
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Gaia zjistila, že většina malých galaxií kolem Mléčné dráhy dorazila nedávno

Gaia zjistila, že většina malých galaxií kolem Mléčné dráhy dorazila nedávno

** Dlouho jsme si mysleli, že trpasličí galaxie krouží po oběžných drahách kolem Mléčné dráhy už dlouhé miliardy let ** Nejspíš to ale byl omyl ** Vplývá to z nových analýz pohybů těchto galaxií, které bylo možné udělat díky datům shromážděným observatoří Gaia

Stanislav Mihulka
Astronomie