Zahraniční server otestoval několik nových SSD, které disponují rozhraním SATA 6 Gb/s a jejich rychlost tak není omezena jako u SATA 3 Gb/s.
Již u předchozích generací bylo u SSD dosaženo maximální rychlosti čtení a zápisu, která nepřekročila hranici pod 300 MB/s, tedy praktický limit SATA 3 Gb/s. S novou verzi rozhraní SATA 6 Gb/s se však tato hranice zdvojnásobila, nový praktický limit je tak v oblasti 500 MB/s.
Moderní SSD jsou tak schopné poskytnout mnohem větší výkon, za kterým samozřejmě stojí i nové řadiče s pokročilejšími technologiemi pro efektivní čtení a především zápis dat. Server HotHardware se podíval na vybrané rychlé modely a porovnal jejich výkon.
SandForce: vládce řadičů
V testu se objevilo celkem šest modelů, konkrétně se jedná o Patriot Wildfire (120 GB), Corsair Force Series 3 (120 GB), Corsair Force GT (120 GB), OCZ Agility 3 (240 GB), OCZ Vertex 3 Max IOPS (240 GB) a Crucial M4 s kapacitou 256 GB. Crucial M4 má jako jediný jiný typ řadiče než všechny ostatní - Marvell 88SS9174.

Všechny SSD kromě Crucial M4 tak obsahují naprosto totožný řadič – SandForce SF-2281. Tato volba není překvapivá, jedná o jeden z nejlepších a nejpokročilejších řadičů, které lze v kombinaci s moderními NAND flash čipy do SSD použít.

Technologie DuraClass u řadičů SandForce
Hlavní předností tohoto řadiče je bezztrátová komprese, díky níž je možné zapsat mnohem větší objem dat za kratší čas. Menší objem dat je dobrý i pro životnost, protože se použije méně buněk. Tato verze podporuje zmíněné rozhraní SATA 6 Gb/s a rychlosti až 500 MB pro čtení i zápis.

Díky shodnému řadiči a podobnými NAND flash čipy, mají všechny tyto SSD i srovnatelné parametry – rychlosti kolem 550 MB/s při čtení a až 520 MB/s při zápisu. Všechny modely podporují TRIM a pyšní se 85K IOPS.
Testy
Všechny SSD byly otestovány na počítači se čtyřjádrovým procesorem Intel Core i7-2600K (3,4 GHz) a základní deskou Asus P8Z6-V Pro (čipset Intel Z68) se zapnutým AHCI. Výkon byl měřen v programech IOMeter, HD Tune, ATTO, AS SSD, CrystalDiskMark, PCMark 7 a SiSoftware Sandra 2011. Operačním systémem byly pochopitelně Windows 7 v 64bitové verzi.


Jak je vidět, v mnoha oblastech jsou disky velmi vyrovnané, výrazně menší výkon tak má pouze Crucial M4 s odlišným řadičem. Zajímavý je především test různě komprimovatelných dat. V případě že jsou data snadno komprimovatelná, je rychlost zápisu skutečně u hranice 500 MB/s. Pokud se jedná o takřka nekomprimovatelná data (typicky třeba komprimované video), klesne rychlost na 300 MB/s a u dvou modelů na přibližně 150 MB/s. I tak se ale jedná o slušné výkony.
Absence řadiče SandForce je skvěle vidět na Crucial M4, který má stále stejnou rychlost zápisu pod hranicí 300 MB/s ať jde o jakákoli data. Podobný efekt je vidět i čtení takových dat, rychlosti jsou ale o přibližně 100 MB/s lepší než u zápisu.
SATA 6 Gb/s je pro nové SSD nutností
Moderní SSD s řadiči SandForce nabízí díky rozhraní SATA 6 Gb/s skutečně vysoké rychlosti v oblasti 0,5 GB/s a starší SATA 3 Gb/s by tak způsobila omezení na polovičních hodnotách. Pokud si tedy pořídíte SSD s tímto rozhraním, určitě ho připojte i na stejně pokročilé rozhraní a pokud ho vaše základní deska nepodporuje, můžete si pořídit třeba samostatný řadič do PCI Express slotu.

Výkon je sice u testovaných modelů podobný, ale pokud budeme sledovat poměr ceny a výkonu, jako nejvýhodnější se jeví nové modely OCZ Agility 3, které jsou v nejmenší kapacitě 60 GB (stačí pro operační systém a nejpoužívanější programy) na našem trhu k dostání těsně pod hranicí tří tisíc korun.