Ze světa: test nejvýkonnějšího šestijádra od Intelu

Šestijádrový procesor Core i7-3960X (Sandy Bridge-E) se již brzy stane nejvýkonnějším modelem v nabídce Intelu. Jaký má výkon, prověřil zahraniční server.

Současná Sandy Bridge architektura, kterou Intel představil na začátku tohoto roku, se objevila v mobilních procesorech i u většiny modelů z desktopového segmentu. Poslední a stále nedotčenou sekcí byly nejvýkonnější modely, které jsou určeny pro ty nejnáročnější a jsou také nejdražšími procesory v desktopové nabídce.

Intel v této oblasti stále nabízí pouze starý Core i7-990X, který bude však již brzy nahrazen 32nm modely s architekturou Sandy Bridge-E, které nahradí i procesory jako Core i7-980 nebo i7-880.

Sandy Bridge-E: extrémní výkon i cena

Zatím se očekávají tři modely, konkrétně jeden čtyřjádrový Core i7-3820 s frekvencí 3,6 GHz (Turbo až 3,9 GHz) a dva šestijádrové - Core i7-3930K (3,2 GHz, Turbo 3,8 GHz) a Core i7-360X s frekvencí 3,3 GHz a Turbem až 3,9 GHz. Všechny modely podporují čtyřkanálové zapojení operačních pamětí DDR3. Model Core i7-3960X má celkem 15 MB L3 cache a díky podpoře zvládne zpracovat až 12 vláken současně.

Klepněte pro větší obrázek

Všechny procesory jsou určeny pro socket LGA 2011 a mají TDP 130 W. Jak jsme vás již dříve informovali, Intel je možná nakonec bude prodávat zcela bez chladiče.Tyto procesory jsou totiž obvykle v rukou profesionálů, milovníků přetaktování a OEM výrobců, v drtivé většině všech případů se tak procesory osazují výkonnými chladiči nebo dokonce vodním chlazením.

Testy

Zahraniční server TomsHardware otestoval a srovnal výkon nejvýkonnějšího a také nejdražšího Core i7-3960X (engineering sample), který bude s vysokou pravděpodobností opět v prodeji za „kulatou“ cenu 999 dolarů, tedy kolem 22 000 Kč s DPH.

Klepněte pro větší obrázek

Procesory se budou kombinovat s čipsetem Intel X79, který nabídne až deset SATA 6 Gb/s portů, včetně podpory SAS portů. Nakonec bychom se díky podpoře v procesoru měli dočkat i PCI Express 3.0. Protože se jedná o nejvyšší řadu, je samozřejmostí podpora extrémního přetaktování a řada profesionálních technologií jako například Intel Rapid Storage Technology enterprise 3.0.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kromě zajímavosti, že se zmíněné šestijádro v klidu podtaktuje pouze na frekvenci 1,2 GHz, se redaktoři pokusili nejprve otestovat vliv čtyřkanálového řadiče operačních pamětí na paměťovou propustnost, která byla měřena programem SiSoftware Sandra 2011:

Klepněte pro větší obrázek 
Paměťová propusnost při jednokanálovém, dvoukanálovém, tříkanálovém a čtyřkanálovém zapojení

Na grafech je vidět velmi dobré škálování v případně jednoho, dvou, tří i či kanálů, nesmíme však zapomínat, že ne všechny aplikace jsou závislé na propustnosti paměti. Ve většině běžných případů je totiž tento vliv zanedbatelný a úzké hrdlo je spíše v oblasti samotného procesoru nebo grafické karty.

V testech proti sobě byly postaveny procesory Core i-3960X (Sandy Bridge-E 3,3 GHz), Core i7-990X (Gulftown, 3,46 GHz), Core i7-2600K (Sandy Bridge, 3,4 GHz) a AMD Phenom II X6 (Thuban, 3,3 GHz). Všechny testovací programy byly spuštěny na operačním systému Windows 7 Ultimate (64bit).

Výkon byl otestován ve hrách Metro 2033, F1 2010, Aliens Vs. Predator, v aplikacích iTunes, Lame MP3, HandBrake CLI, MainConcept Reference v2, WinRAR, WinZip 14, 7-Zip, Adobe Premiere Pro CS 5.5, Adobe After Effects CS 5.5, Cinebench, Blender, Adobe Photoshop CS 5.5 (64-Bit), ABBYY FineReader a syntetických programech PCMark 7, 3DMark 11 a SiSoftware Sandra 2011. Podrobný přehled a nastavení si můžete prohlédnout zde.

My se podíváme pouze na několik vybraných grafů:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ve hrách je rozdíl šesti jader takřka zanedbatelný. Důvodem je nejen to, že většina her nedokáže zatím pořádně využít ani čtyři jádra, ale limitem je v obvyklém Full HD rozlišení především grafická karta a její výkon. Srovnatelné výsledky u těchto procesorů tak nejsou žádným překvapením.

Ani v dalších oblastech a aplikacích nejsou rozdíly natolik výrazné, aby stálo za to si připlatit oproti běžným, byť „pouze“ čtyřjádrovým modelům s architekturou Sandy Bridge.

Především pro specifické použití

Pořizovat šestijádrový Sandy Bridge-E pro hraní her se příliš nevyplatí, to je jasné z grafů. Šest jader a čtyřkanálové zapojení pamětí lze však využít ve výpočetně náročných aplikacích, které lze navíc snadno paralelizovat. Vytížit šest jader v případě běžných „domácích“ aplikací je téměř nemožné, ale programátoři, grafici a další nároční uživatelé si jistě budou vždy stěžovat na nedostatečný výkon a v budoucnu jim nebude stačit ani dvacet výpočetních jader.

Pokud i přes to, že nepatříte do zmíněných oblastí, kde lze výkon šestijádra skutečně využít, a chcete mít velké možnosti v oblasti počtu PCI Express linek a přetaktování, můžete se spokojit i s modelem Core i7-3930K, který bude o trochu levnější a nabídne v těchto oblastech stejně dobré možnosti. V případě poměru cena výkon si však nejspíše stále nejlépe povedou současné Sandy Bridge procesory.

Výraznější změnu ve výkonu, spotřebě i podpoře technologií lze očekávat až s příchodem architektury Ivy Bridge, která se spolu s 22nm výrobní technologií objeví v prvním čtvrtletí roku 2012.

Diskuze (13) Další článek: Už příští týden bude Stream.cz plně pod Seznamem

Témata článku: Hardware, Intel, Specifické použití, Starý Core, Postavený procesor, Běžný případ, TES, After Effects, Aliens vs Predator, Engineering Sample, Svět, Eng Sample, Handbrake, Extrémní rozdíl, Úzké hrdlo, SiSoftware, SVE, Predator, Test, PCI Express linek, Bridge, Intel Rapid Storage, Adobe After Effects, Rapid Storage technolog, ŠestijádroSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Oukitel WP20 Pro. Odolný telefon pro nenáročné překvapí nízkou cenou a čistým Androidem

Oukitel WP20 Pro. Odolný telefon pro nenáročné překvapí nízkou cenou a čistým Androidem

** Oukitel WP20 Pro je slušně vybavený odolný telefon pro nenáročné ** Ve výbavy zaujme velká baterie i režim pro focení pod vodou ** V telefonu běží čistý Android a nestojí mnoho

Martin Chroust
OukitelZvýšená odolnostVodotěsnost
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru