Šestijádrový procesor Core i7-3960X (Sandy Bridge-E) se již brzy stane nejvýkonnějším modelem v nabídce Intelu. Jaký má výkon, prověřil zahraniční server.
Současná Sandy Bridge architektura, kterou Intel představil na začátku tohoto roku, se objevila v mobilních procesorech i u většiny modelů z desktopového segmentu. Poslední a stále nedotčenou sekcí byly nejvýkonnější modely, které jsou určeny pro ty nejnáročnější a jsou také nejdražšími procesory v desktopové nabídce.
Intel v této oblasti stále nabízí pouze starý Core i7-990X, který bude však již brzy nahrazen 32nm modely s architekturou Sandy Bridge-E, které nahradí i procesory jako Core i7-980 nebo i7-880.
Sandy Bridge-E: extrémní výkon i cena
Zatím se očekávají tři modely, konkrétně jeden čtyřjádrový Core i7-3820 s frekvencí 3,6 GHz (Turbo až 3,9 GHz) a dva šestijádrové - Core i7-3930K (3,2 GHz, Turbo 3,8 GHz) a Core i7-360X s frekvencí 3,3 GHz a Turbem až 3,9 GHz. Všechny modely podporují čtyřkanálové zapojení operačních pamětí DDR3. Model Core i7-3960X má celkem 15 MB L3 cache a díky podpoře zvládne zpracovat až 12 vláken současně.

Všechny procesory jsou určeny pro socket LGA 2011 a mají TDP 130 W. Jak jsme vás již dříve informovali, Intel je možná nakonec bude prodávat zcela bez chladiče.Tyto procesory jsou totiž obvykle v rukou profesionálů, milovníků přetaktování a OEM výrobců, v drtivé většině všech případů se tak procesory osazují výkonnými chladiči nebo dokonce vodním chlazením.
Testy
Zahraniční server TomsHardware otestoval a srovnal výkon nejvýkonnějšího a také nejdražšího Core i7-3960X (engineering sample), který bude s vysokou pravděpodobností opět v prodeji za „kulatou“ cenu 999 dolarů, tedy kolem 22 000 Kč s DPH.

Procesory se budou kombinovat s čipsetem Intel X79, který nabídne až deset SATA 6 Gb/s portů, včetně podpory SAS portů. Nakonec bychom se díky podpoře v procesoru měli dočkat i PCI Express 3.0. Protože se jedná o nejvyšší řadu, je samozřejmostí podpora extrémního přetaktování a řada profesionálních technologií jako například Intel Rapid Storage Technology enterprise 3.0.

Kromě zajímavosti, že se zmíněné šestijádro v klidu podtaktuje pouze na frekvenci 1,2 GHz, se redaktoři pokusili nejprve otestovat vliv čtyřkanálového řadiče operačních pamětí na paměťovou propustnost, která byla měřena programem SiSoftware Sandra 2011:
Paměťová propusnost při jednokanálovém, dvoukanálovém, tříkanálovém a čtyřkanálovém zapojení
Na grafech je vidět velmi dobré škálování v případně jednoho, dvou, tří i či kanálů, nesmíme však zapomínat, že ne všechny aplikace jsou závislé na propustnosti paměti. Ve většině běžných případů je totiž tento vliv zanedbatelný a úzké hrdlo je spíše v oblasti samotného procesoru nebo grafické karty.
V testech proti sobě byly postaveny procesory Core i-3960X (Sandy Bridge-E 3,3 GHz), Core i7-990X (Gulftown, 3,46 GHz), Core i7-2600K (Sandy Bridge, 3,4 GHz) a AMD Phenom II X6 (Thuban, 3,3 GHz). Všechny testovací programy byly spuštěny na operačním systému Windows 7 Ultimate (64bit).
Výkon byl otestován ve hrách Metro 2033, F1 2010, Aliens Vs. Predator, v aplikacích iTunes, Lame MP3, HandBrake CLI, MainConcept Reference v2, WinRAR, WinZip 14, 7-Zip, Adobe Premiere Pro CS 5.5, Adobe After Effects CS 5.5, Cinebench, Blender, Adobe Photoshop CS 5.5 (64-Bit), ABBYY FineReader a syntetických programech PCMark 7, 3DMark 11 a SiSoftware Sandra 2011. Podrobný přehled a nastavení si můžete prohlédnout zde.
My se podíváme pouze na několik vybraných grafů:


Ve hrách je rozdíl šesti jader takřka zanedbatelný. Důvodem je nejen to, že většina her nedokáže zatím pořádně využít ani čtyři jádra, ale limitem je v obvyklém Full HD rozlišení především grafická karta a její výkon. Srovnatelné výsledky u těchto procesorů tak nejsou žádným překvapením.
Ani v dalších oblastech a aplikacích nejsou rozdíly natolik výrazné, aby stálo za to si připlatit oproti běžným, byť „pouze“ čtyřjádrovým modelům s architekturou Sandy Bridge.
Především pro specifické použití
Pořizovat šestijádrový Sandy Bridge-E pro hraní her se příliš nevyplatí, to je jasné z grafů. Šest jader a čtyřkanálové zapojení pamětí lze však využít ve výpočetně náročných aplikacích, které lze navíc snadno paralelizovat. Vytížit šest jader v případě běžných „domácích“ aplikací je téměř nemožné, ale programátoři, grafici a další nároční uživatelé si jistě budou vždy stěžovat na nedostatečný výkon a v budoucnu jim nebude stačit ani dvacet výpočetních jader.
Pokud i přes to, že nepatříte do zmíněných oblastí, kde lze výkon šestijádra skutečně využít, a chcete mít velké možnosti v oblasti počtu PCI Express linek a přetaktování, můžete se spokojit i s modelem Core i7-3930K, který bude o trochu levnější a nabídne v těchto oblastech stejně dobré možnosti. V případě poměru cena výkon si však nejspíše stále nejlépe povedou současné Sandy Bridge procesory.
Výraznější změnu ve výkonu, spotřebě i podpoře technologií lze očekávat až s příchodem architektury Ivy Bridge, která se spolu s 22nm výrobní technologií objeví v prvním čtvrtletí roku 2012.