Ze světa: test malých mSATA SSD řady Intel 525

Intel představil nová miniaturní SSD řady 525, která jsou určená pro rozhraní mSATA a k dispozici budou v mnoha různých kapacitách.

V poslední době slaví úspěch nejen SSD, u kterých klesá cena a tedy i relativní dostupnost z pohledu většího spektra uživatelů, ale začínají se objevovat i hybridní řešení. Kombinace SSD a pevného disku poskytuje vyvážený poměr mezi kapacitou a rychlostí přístupu k nejpoužívanějším souborům.

Jedním z typů hybridních řešení je i umístění menšího SSD přímo na základní desku skrze slot mSATA, díky čemuž může mít uživatel stále klasický pevný disk a malé SSD tak slouží jako poměrně velká vyrovnávací paměť, schopná výrazně urychlit například start systému nebo spouštění nejpoužívanějších aplikací.

A právě pro slot mSATA představil Intel novou řadu SSD s označením 525, která je k dispozici v mnoha verzích, jež se liší především kapacitou. Možnosti jsou ale kvůli velikosti omezenější, než u klasických 2,5palcových modelů.

Intel 525: SSD s maximálně čtyřmi čipy

SSD Intel řady 525 jsou výhradně určena pouze pro rozhraní mSATA, čemuž odpovídá i velikost. Na malou destičku o rozměrech 3,7 ´ 50,8 ´ 29,85 mm se kvůli tomu dostanou maximálně čtyři čipy NAND flash – jejich počet samozřejmě závisí na celkové kapacitě modelu. V případě nejdražšího modelu se jedná o 240 GB.

525_FRONT_TILT_LEFT.jpg
Intel SSD 525 pro mSATA s kapacitou až 240 GB (Zdroj: Intel)

K dispozici jsou ale modely i s kapacitou 30 GB, 60 GB, 120 GB a 240 GB. Všechny verze podporují SATA 6 Gb/s, liší se ale výkonem. Dle specifikací Intelu se všechny modely pyšní takřka stejnou rychlostí čtení – 550 MB/s, pouze nejmenší má rychlost čtení 500 MB/s. Intel SSD 525 používají 25nm čipy NAND flash (MLC), řadič SF-2281 a celková hmotnost je kolem pouhých 10 g.

 2013-02-05 v 23.44.15.png  2013-02-05 v 23.44.41.png
Podrobný přehled modelů a technologií (Zdroj: Intel)

V případě zápisu jsou již rozdíly větší, stejně tak v rámci IOPS, kde je při čtení jasně vidět rozdíl u větších kapacit. Podrobné rozdělení si můžete prohlédnout v tabulce přímo od Intelu.

Ze světa: výkon v malém balení

Jedním z prvních webů, který podrobně otestoval novou řadu, patří Anandtech, kterému Intel dokonce poslal k otestování všechny modely s dostupnými kapacitami, takže si lze v testech prohlédnout i různorodost rychlostí, které se liší dle kapacity. Obvyklým postupem výrobců totiž je, že redaktorům k testům pošlou model s největší kapacitou, který má v rámci řady samozřejmě největší výkon.

Menší modely, které jsou kupovány ve větším měřítku, však mají zcela jiný výkon, způsobený především menším počtem čipů.

52932.png 52934.png 52937.png52938.png
Výkon Intel SSD 525 v rámci různých kapacit (Zdroj: Anandtech)

V případě měření výkonu IOPS nepodává nová řada 525 příliš dobré výsledky při čtení, u zápisu si ale největší model poradí i s velmi výkonným řešením v podobě klasického SSD Samsung 840 Pro. I ostatní modely se se zápisem umístily v nejvyšších příčkách.

Pokud jde o sekvenční čtení a zápis, ani jeden model se u čtení nedostal k hranici 550 MB/s, ale k 500 MB/s se blížila většina modelů. U sekvenčního zápisu byly rozdíly mnohem větší, jasným vítězem je klasické SSD Samsung 840 Pro s kapacitou 256 GB, které se dostalo až na rychlost blízko 500 MB/s. Největší 240GB Intel 525 dosáhl na 300 MB/s. Nejmenší testovaný model s kapacitou 30 GB měl však maximální rychlost zápisu pouze kolem 100 MB/s, tedy třikrát méně než 240GB verze.

V podobném stylu dopadly i testy Anandtech Storage Bench 2011 (Heavy Workload) s různorodým zatížením, které by měly lépe reflektovat použití v reálných podmínkách a s reálnými programy. Zde se SSD Intel 525 poměrně dařilo, alespoň ve srovnání se Samsungem 840 Pro. U čtení byl rozdíl mezi modelem s nejmenší a největší kapacitou přibližně dvojnásobný, u zápisu trojnásobný.

Pro výkonnou a ještě tenčí elektroniku

Hlavní předností SSD pro rozhraní mSATA jsou velmi malé rozměry. Nejmenší model Intel 525 začíná na kapacitě 30 GB, což už začíná být dostatečná kapacita například pro použití v tabletech, kde již klasický pevný disk nemá místo a nelze uvažovat ani o hybridní kombinaci.

525_FRONT_STRAIGHT.jpg

Cena klesá poměrně rychle, takže lze v ultraboocích vidět 128GB SSD již v nízké cenové hladině, v dražším segmentu pak není problémem kapacita 256 GB a více. Rozhraní mSATA také umožňuje snadnou výměnu za nějaký budoucí model s větší rychlostí či kapacitou, lze tak očekávat, že v ultraboocích, tabletech a dalších podobných zařízení, kde je tlak na co nejtenčí rozměry, postupně zcela zmizí 2,5palcová SSD a výrobci je budou automaticky osazovat modely s rozhraním mSATA. 

Diskuze (8) Další článek: Instagram pro video: Kdo vyhraje? Možná nikdo

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,