Ze světa: test Intel SSD 910 pro ty nejnáročnější

Zahraniční servery otestovaly nové modely SSD řady 910 od Intelu, které jsou určeny pro místa, kde je potřeba co nejvyšší výkon.

V noteboocích, ale i na desktopu se díky stále nižší ceně začínají častěji objevovat rychlá SSD. Oproti pevným diskům sice stále nemůžou nabídnout tak vysokou kapacitou, respektive cena za jeden gigabajt místa je stále výhodnější u pevných disků, ale SSD jsou výkonem zcela jinde.

Klasická SSD pro rozhraní SATA 6 Gb/s mají maximální výkon v oblasti kolem 500 MB/s, což je i praktické maximum u tohoto rozhraní. Pokud ale chcete, nebo přímo potřebujete ještě vyšší propustnost a rychlost čtení i zápisu, lze zvolit variantu pro slot PCI Express.

Oproti SATA 6 Gb/s nabízí mnohem vyšší propustnost, ale SSD pro PCI Express jsou vzhledem ke své vysoké ceně určeny především pro servery a výkonné pracovní stanice.

Intel SSD 910 až s kapacitou 800 GB

Pro segment datacenter, HPC (High Performance Computing) či serverů pro finanční operace je tak určena řada SSD 910 od Intelu. K dispozici je ve dvou variantách – 400 GB a 800 GB. Menší model obsahuje dva řadiče, větší pak čtyři. Každý řadič tak dokáže obsluhovat NAND flash čipy s celkovou kapacitou 200 GB.

Klepněte pro větší obrázek
Intel SSD 910 pro PCI Express nabízí rychlost čtení až 2 GB/s (Zdroj: Anandtech)

Uvnitř se nachází 25nm čipy NAND flash typu MLC-HET (Multi Level Cell High Endurance). Čipy NAND flash se při každém zápisu mírně poškodí, ale Intel udává maximální množství zapsaných dat 7 PB až 14 PB. To by mělo dle Intelu stačit na pět let, pokud každý den desetkrát přepíšete celé SSD (30× více než u běžných SSD). SSD má samozřejmě technologie pro zajištění rovnoměrného opotřebení buněk napříč všemi čipy, takže byste se neměli setkat s předčasnou ztrátou data v průběhu života disku.

Klepněte pro větší obrázek
Podrobné specifikace Intel SSD 910 (Zdroj: Intel)

Intel SSD 910 s rozměry 6,9 × 16,8 × 1,9 cm je určeno pro PCI Express ´8 a pyšní se teoretickou rychlost čtení až 2 GB/s a zápisem až 1,5 GB/s. Hodnoty IOPS pak dosahují 180 000 u čtení a 75 000 u zápisu. TDP je 25 W, při vyšším výkonu může spotřeba dosáhnout až na 38 W a nutností je poté i aktivní chlazení. V klidu je pak spotřeba kolem 8 až 12 W. U menší verze s kapacitou 400 GB jsou hodnoty kvůli menšímu počtu čipů nižší, a to jak u výkonu, tak i spotřeby.

Testy ze světa

První testy výkonných SSD od Intelu přinesly servery HotHardware a Anandtech, které nový model porovnaly s dalšími SSD, mezi kterými byly například modely OCZ Z-Drive R4, OCZ RevoDrive 3 X2, Fusion-io ioDrive, Micron P400e, Samsung SM825 nebo Toshiba MK4001GRZB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výkon Intelu 910 je velmi dobrý i ve srovnání s podobnou konkurencí

Výkon SSD Intel 910 je velmi dobrý v mnoha oblastech, u tohoto modelu a jeho segmentu použití je však nutné se zaměřit na konkrétní úlohy pro které bude používán a podle toho hodnotit. Disk patří mezi nejrychlejší i ve srovnání s konkurenty, slabší je pouze u zápisu velmi malých souborů, kde ho poráží i klasická SSD pro desktop či notebook.

Slušná cena

Disk si odnesl od obou serverů velmi dobré hodnocení a jedním z důvodů byla také cena, kterou Intel nastavil. Oproti konkurenci je totiž poměrně nízká, konkrétně pět dolarů za jeden gigabajt.

Klepněte pro větší obrázek
Čipů NAND flash je v tomto SSD opravdu hodně, cena za jeden gigabajt je ale dobrá (Zdroj: HotHardware)

Koncová cena za 400GB verzi je 2 000 dolarů (přibližně 46 000 Kč s DPH), větší verze s kapacitou 800 GB vás pak vyjde na dvojnásobek, tedy čtyři tisíce dolarů (přibližně 92 000 Kč s DPH). Pro srovnání - například s OCZ Z-Drive R4 s kapacitou 600 GB zaplatíte za jeden gigabajt téměř šest dolarů.

Pokud ale nevyžadujete extrémní výkon ani větší výdrž čipů, jistě bude efektivnější zvolit klasická SSD, která u lepších modelů nabízí rychlosti v oblasti 0,5 GB/s za cenu výrazně nižší a určitě u nich nemusíte řešit případné aktivní chlazení.

 

Témata článku: Hardware, SSD, Orphans, Transform, Het

22 komentářů

Nejnovější komentáře

  • EskymakCZ 14. 8. 2012 10:37:41
    Chci stejně rychlý SSD do PCI-E ale menší kapacitu. At udělají 64GB verzi,...
  • celim 14. 8. 2012 9:48:38
    Tak tento disk asi nebude do mého domácího PC, to chápu, ale přesto mi...
  • tomsi81 14. 8. 2012 9:05:01
    slušná cena. 800GB disk za 92000kč, tady někdo spadnul z marzu.
Určitě si přečtěte

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 33

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

** Nový Xbox One X slibuje hraní ve 4K s HDR za 13 tisíc korun ** Aby stejnou kvalitu obrazu zvládl počítač, museli byste za něj dát minimálně dvakrát tolik ** Přesto herní počítače stále svůj smysl mají

24.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky