Ze světa: test hybridních desktopových čipů od AMD

AMD po notebookovém uvedení oficiálně představilo i desktopové varianty svých hybridních APU „Trinity“. Dokážou konkurovat Intelu?

Integrace postupuje obrovskou rychlostí, asi nejvíce to je vidět v případě mobilních platforem, desktopové systémy jsou v tomto tak trochu pozadu, ale čeká je stejný osud.

Tranzistory jsou menší a rychlost světla omezující, takže to co je dnes rozprostřeno na celé základní desce, se brzy dostane do jediného čipu. AMD s tímto samozřejmě počítá a již před několika lety odstartovala projekt „Fusion“ tedy hybridní čipy. Ty se zpočátku zaměřují na integraci dvou hlavních částí – procesoru a grafického čipu.

Oproti Intelu je AMD ve skluzu v oblasti procesorových jader a jejich efektivity a výkonu. Pokud jde ale o grafické čipy Radeon HD, tam má rozhodně slušný náskok před Intelem a jeho integrovanými modely.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj integrace procesoru a grafiky do jednoho kusu křemíku dle AMD

Nyní se desktopové čipy nachází na začátku, ale cesta má minimálně tři velké fáze, alespoň tak s tím počítá AMD. Grafický čip co nejblíže k procesoru, využití společných zdrojů a konečnou fází je kompletní propojení.

Desktopové čipy Trinity

Druhá generace čipů APU pro desktop s kódovým označením Trinity se představila po notebookových modelech. AMD vypustilo zatím dva čtyřjádrové modely – A8-5600K a A10-5800K.

Klepněte pro větší obrázek
Přehled modelů hybridních čipů od AMD

Oba procesory mají čtyři procesorová jádra „Piledriver“ (dva moduly) a TDP 100 W. Frekvence procesoru je u A8-5600K 3,6 GHz a dokáže se v případě potřeby přetaktovat na 3,9 GHz (Turbo Core 3.0). Integrovaný grafický čip Radeon HD 7560D má 256 jader a pracuje na frekvenci 760 MHz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Architektura procesoru Trinity

Výkonnější model A10-5800K má frekvenci 3,8 GHz a zvládne se přetaktovat až na vysokých 4,2 GHz. Grafický čip Radeon HD 7660D je také výkonnější, jeho frekvence je 800 MHz a obsahuje celkem 384 jader (stream procesory).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podrobnosti o grafickém čipu řady Nirthern Islands uvnitř procesoru

L2 cache má v obou případech 4 MB a podporovány jsou dvoukanálové operační paměti DDR3 až s frekvencí 1 866 MHz. Rozdíl ceny je přibližně 500 korun, takže jsou tyto modely postaveny velmi blízko sebe.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Integrovaný grafický čip ze série Northern Islands má podporu DirectX 11, akcelerace Full HD videa (UVD3) a výstupů HDMI, DVI i Displayportu (dle výbavy základní desky).

Základní rozdělení hybridních modelů je takové, že grafický čip v AMD A4 má 128 jader, A6 - 192 jader, A8 - 256 jader a nejvýkonnější A10 pak 384 jader.

Testy ze světa

Redakce z webů po celém světě otestovaly zmíněné modely se svými konfiguracemi. Podrobnosti si můžete prohlédnout na stránkách OCC, Phoronix, TechSpot, Benchmark Reviews, PureOverclock, Anandtech, Guru3D, HardwareHeaven, Hi Tech Legion, HotHardware, KitGuru, Legit Reviews, PCPer, Technic3D, TechPowerUp nebo TechwareLabs. Pokud hledáte konkrétní aplikace nebo hru, ve které chcete vidět výkon procesoru či grafiky, určitě ji najdete.

My se podíváme pouze na výběr některých z nich, nejdříve z oblasti výkonu samotného procesoru:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výkon procesorových jader

Procesory v některých případech sice dohání čipy s Bulldozer architekturou, rozhodně ale nemají příliš šanci proti čipům od Intelu. I nejvyšší model AMD A10-5800K má problém porazit Core i3-3220. Velký rozdíl je ve výkonu jednoho jádra, při zapojení všech jader jsou výsledky trochu lepší. AMD si ale tuto slabinu uvědomuje, takže stanovilo nižší cenu, která odpovídá výkonu proti čipům od Intelu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Výkon integrovaného grafického čipu

Pokud jde o výkon grafického čipu, tam se AMD dle předpokladů vede celkem dobře. I přes nižší cenu čipů oproti modelům od Intelu totiž získáte v průměru o několik desítek procent vyšší grafický výkon. Výjimkou však nejsou ani několikanásobné rozdíly.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Spotřeba je v klidu nízká, při vytížení je ale vyšší než u srovnatelných modelů od Intelu

V případě spotřeby AMD zapracovalo na nízké spotřebě v klidu, která je u těchto modelů nižší než u procesoru Core i3-3220. Při zatížení ale už je výrazně lepší architektura od Intelu. Intel těží především z pokročilejšího 22nm výrobního procesu a AMD v tomto směru nemůže konkurovat asi ani sebelepší architekturou.

Nízké ceny s použitelnou grafikou

Nové hybridní čipy od AMD jsou sice svým procesorovým výkonem a spotřebou horší než modely od Intelu, za nižší cenu ale nabízí často mnohem vyšší grafický výkon než levné modely od Intelu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Porovnání výkonu a ceny dle procesorové a grafického výkonu (Zdroj: Techreport)

AMD A10-5800K je v prodeji za cenu kolem 2 800 Kč s DPH, nižší model A8-5600K pak za přibližně 2 300 Kč s DPH. Za tuto cenu získáte slušné čtyřjádrové procesory s použitelnou grafikou, která vám umožní i hraní novějších her, ale nečekejte, že si budete moci dovolit vyšší detaily a vysoké rozlišení. Pokud vám stačí levný hybridní čip a potřebujete spíše procesorový výkon, volte Intel. Pokud ale preferujete grafický výkon a překousnete o trochu vyšší spotřebu, bude AMD lepším řešením.

Video

Reálné srovnání především grafického výkonu, který je ve hrách potřebný, přímo od AMD:

 

Diskuze (3) Další článek: SQL Server a vysoká dostupnost – II.

Témata článku: Hardware, AMD, Čipy, Hybrid, Slušný náskok, Reálné srovnání, A10, TES, Notebook, SVE, Frekvence procesoru, Test, Grafický čip, Legion, Svět, Kompletní propojení, Čip, Trinity, Desktopový čip, Srovnatelný modelŠedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Pět výmluv, které by fotograf nikdy neměl vyslovit

Pět výmluv, které by fotograf nikdy neměl vyslovit

Výmluvy často brání tomu, aby člověk hledal chyby u sebe a tím se zlepšoval. Pět špatných výmluv u fotografie shnuje ve videu Justin Mott.

Jan Pánek
Fotoškola
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix