Ze světa: první testy OCZ Octane s kapacitou až 1 TB

OCZ jako první uvádí nové 2,5″ SSD, které jsou k dispozici až s maximální kapacitou 1 TB. Jak si vede nový řadič v porovnání s konkurencí?

Na konci minulého měsíce jsme vás informovali, že společnost OCZ oficiálně představila novou řadu 2,5″ SSD pod názvem Octane, které jsou vybaveny novou platformou Everest od společnosti Indilinx, kterou OCZ v březnu tohoto roku koupila.

Hlavním produktem Indilinxu je řadič, respektive celá platforma Everest pro SSD. Ještě než se díky zahraničním serverům podíváme na první srovnání výkonu, představíme si nové modely podrobněji.

OCZ Octane: pro pomalejší i rychlejší SATA

Nové modely SSD OCZ Octane jsou v základném rozdělení k dispozici pro pomalejší SATA 3 Gb/s (Octane S2, modré) a pro rychlejší SATA 6 Gb/s (oranžové). Kvůli rozhraní SATA 3 Gb/s jsou zmíněné modely samozřejmě omezené propustností tohoto rozhraní, jejich maximální rychlost čtení je tedy 275 MB/s, v případě zápisu pak až 265 MB/s.

Klepněte pro větší obrázek 

To však neplatí u rychlejší verze pro SATA 6 Gb/s, které mohou teoreticky dosáhnout při čtení až na 560 MB/s a u zápisu až k hodnotě 400 MB/s. Zde je již vidět mírně nižší teoretický výkon ve srovnání s výkonnými SSD na bázi řadiče SandForce, který díky kompresním algoritmům i v případě zápisu dosahuje hodnot kolem 500 MB/s. Tyto „papírové“ hodnoty jsou však pouze teoretickými hodnotami, takže rozdíl výkonu uvidíme v reálných testech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

OCZ Octane jsou založeny na 25nm MLC NAND flash čipech (Sync/Async, dva bity na buňku) od Intelu, samotný dvoujádrový řadič (ARM) s 512 MB cache (2 × 256 MB) podporuje až osmikanálové zapojení. SSD jsou nabízeny v kapacitách 128 GB, 256 GB, 512 GB a největší 1 TB. To vše ve standardní 2,5″ velikosti s tloušťkou i pouze 7,5 mm.

Klepněte pro větší obrázek 

SSD jsou zaměřeny především na segment klasických počítačů, notebooků, ale i výkonných pracovních stanic. OCZ se díky řadiči Indilinx chlubí především nízkou odezvou, která by měla být kolem 0,06 ms (zápis 0,09 ms). Řadič podporuje řadu technologií, základem je hardwarové šifrování dat (AES), NDurance pro vyšší životnost buněk (včetně dynamického rozdělování pro menší opotřebení), TRIM, SMART, NCQ a nebo obecné optimalizace pro rychlejší start operačních systémů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

OCZ se také v největší variantě s kapacitou 1 TB chlubí 45 000 IOPS, u zbývajících modelů je to ale pouze 37 000 IOPS. Ještě větší rozdíly jsou při náhodném zápisu, kdy má 1TB model 19 500 IOPS a 128GB verze pak jen 7 700 IOPS.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vzhledem k použití NAND flash čipů od Intelu, které využívají i další výrobci, je výkon SSD tvořen především samotným řadičem, respektive celou platformou. A jak si tyto SSD vedou ve srovnání s konkurencí, otestovaly zahraniční servery Anandtech, TweakTown, The SSD Review, Storage Review, Hardware Heaven, PC Perspective nebo HotHardware.

Testy

Všechny testy ze serveru Anandtech byly provedeny na počítači s čtyřjádrovým procesorem Intel Core i7-2600K a na základní desce Intel DH67BL se SATA 6 Gb/s porty. Operačním systémem byly 64bitové Windows 7.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokud jde o samotné čtení a zápis dat, které nelze komprimovat, dopadl testovaný 512GB model v testu AS-SSD nejlépe ze všech SSD (Samsung SSD 830, Intel SSD 510, OCZ Vertex 3, OCZ Vertex 3 MAX IOPS, Crucial m4, Intel SSD 320 a Corsair Nova V128).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Větší vypovídací hodnotu než tyto syntetické testy má ale například komplexní test Anandtech Storage Bench, který kombinuje mnoho aplikací a chování, jež se dá mnohem lépe srovnat s běžným používáním. Díky tomu lze tato měření brát jako stěžejní pro celkový výkon v obecném měřítku.

OCZ Octane si vede velmi dobře při vyšším i nižším zatížení, obzvláště pak při zápisu dat. Jak ale vyplynulo z testu náhodného zápisu velkého množství dat, SSD Octane se rozhodně nehodí pro servery a další náročné oblasti, kde je zápis dat stěžejní. Lze ale předpokládat, že OCZ představí upravené modely i pro tento segment.

Vysoká spotřeba

Pokud hledáte SSD pro svůj notebook, OCZ Octane není zrovna tím pravým SSD. Důvodem je poměrně vysoká spotřeba, alespoň ve srovnání s konkurenčními modely. I když je rozdíl pouze kolem jednoho wattu, který na desktopu nehraje takřka žádnou roli, pro co nejdelší výdrž na baterie se raději zaměřte na úspornější modely.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kvalitu prověří až čas

Vzhledem k nedávným problémům s SSD od OCZ, ale také například s firmwary od Intelu, je vždy lepší raději nekupovat úplnou novinku. Již mnohokrát se totiž stalo, že firmware obsahoval nějakou chybu, což mohlo znamenat i časté hardwarové selhání disku (včetně modré obrazovky smrti ve Windows) či úplné zničení a ztrátu případných dat.

Ve většině případů sice výrobce velmi rychle nabídne novou verzi firmwaru pro aktualizaci, ale pokud máte na SSD nainstalován operační systém, s velkou pravděpodobností nebudete moci snadno aktualizovat, protože se ztratí všechna data. Pro běžného uživatele je to výrazná komplikace, která brání jednoduché opravě.

OCZ Octane jsou ale rozhodně zajímavé nejen z pohledu výkonu, ale také ceny. Podle předběžných doporučení by měl být 128GB model v prodeji za 200 dolarů (přibližně 4 500 Kč s DPH), u této verze i v případě rozhraní SATA 6 Gb/s však nelze očekávat rychlost zápisu vyšší než 170 MB/s. I levnější SSD se SandForce řadičem přitom nabízí výrazně lepší hodnoty.

Klepněte pro větší obrázek 

Větší 256GB model by měl mít cenu 370 dolarů (přibližně 8 500 Kč s DPH), 512GB pak 880 dolarů (přibližně 20 000 Kč s DPH). Cena za největší 1TB verzi Octane SSD zatím nebyla oznámena, lze ji ale předpokládat kolem padesáti tisíc korun s daní.

I když se na první pohled jedná o vysoké ceny, nesmíme zapomínat, že jde o velké kapacity. Není to tak dávno, kdy terabajtový SSD stál řádově stovky tisíc korun, což je již dnes minulostí. Bude jistě zajímavé sledovat, jak rychle se kvůli současným problémům s výrobou pevných disků dostanou ceny SSD ještě na nižší hodnoty.

Diskuze (15) Další článek: 12 tipů na příslušenství k PC pod stromeček [Vánoce 2011]

Témata článku: Hardware, Největší rozdíl, Svět, OCT, Současný problém, The SSD Review, Heaven, TES, Storage Review, Nedávný problém, Zápis, Screen, SVE, První test, Test, Vysoká hodnota, TB, Komplexní test, Everest, Nejdelší výdrž, Trim, OCZRecenze NAS Asustor AS3302T. Uloží i přehraje a montáž zvládnete bez šroubováků

Recenze NAS Asustor AS3302T. Uloží i přehraje a montáž zvládnete bez šroubováků

Dvoudiskové úložiště si díky čtyřjádrovému procesoru poradí nejen s náročnějším domácím použitím, ale také s dobře funkčním překódováním videí v reálném čase.

Stanislav Janů
NASTesty
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Test čtečky elektronických knih InkPad Color PB741. Když inkoust mění barvy

Test čtečky elektronických knih InkPad Color PB741. Když inkoust mění barvy

** Nová technologie eliminovala některá negativa barevného panelu ** Pro čtečku je složité najít cílovou skupinu i vhodný obsah ** Porovnali jsme dvě technologie barevného inkoustu pod mikroskopem

Stanislav Janů
PocketBookE-inkČtečka
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10