Ze světa: nové Bulldozery od AMD jsou tady, včetně testů

AMD oficiálně představilo své nejvýkonnější procesory s architekturou Bulldozer, jak si vedou v porovnání s Intelem? To prozradí spousta testů.

Po dlouhém očekávání, spoustě uniklých prezentací a neoficiálních testů se konečně AMD odhodlalo a oficiálně představilo nové modely svých výkonných procesorů bez integrovaného grafického čipu, které doplní stávající řadu APU. Ty jsou určeny pro střední třídu a obsahují tedy i zmíněný grafický čip řady Radeon HD.

AMD představilo procesory s novou architekturou Bulldozer i s pokročilejší výrobní technologií – 32 nm (SOI).

AMD FX se čtyřmi až osmi jádry

V nabídce procesorů se zatím objevily čtyři modely (AMD FX-8150, FX-8120, FX-6100 a FX-4100), později se na trh dostanou i verze FX-8100, FX-4170 a FX-4150. Přesné parametry si můžete prohlédnout v tabulce ze serveru Anandtech, jak je vidět, nejvyšší model má celkem osm jader na frekvenci 3,6 GHz, přičemž díky technologii Turbo Core 2.0 lze chvilkově zvýšit frekvenci několika jader až na 4,2 GHz. TDP u tohoto modelu 125 W a koncová cena 245 dolarů (přibližně 5 400 Kč s DPH), což už samo o sobě dává odhadovat, co lze očekávat od výkonu.

Klepněte pro větší obrázek

Názvy procesorů jsou jednoduché, první číslo znamená počet jader, takže můžete okamžitě a snadno zjistit, kolik jader tento procesor má. U těchto procesorů však nelze na počet jader příliš sázet, to se ale jistě přesvědčíte z testů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Procesory AMD FX jsou plně kompatibilní se základním deskami se socketem AM3+, co se ale ukrývá uvnitř čipu? Na obrázcích si můžete prohlédnout diagramy složení a uspořádání, AMD má coby základní jednotku - Bulldozer modul, která je tvořena dvěma procesorovými jádry. Osmijádrový model má tedy čtyři takové moduly.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Trochu problém lze ale tušit z jiných specifikací procesoru, které se týkají rozměrů a počtu tranzistorů. Čipy AMD FX Bulldozer totiž mají velikost 315 cm2 a počet tranzistorů je kolem 2 miliard. Že je něco v nepořádku, se lze přesvědčit především v porovnání se současnými Sandy Bridge čipy, které mají přibližně 995 milionů tranzistorů.

Klepněte pro větší obrázek

AMD stejně jako Intel začalo prodávat i vodní chlazení od Aseteku, které bylo dlouhou dobu pouze spekulací. Pojďme ale na to nejdůležitější – reálné testy.

Testy: osm jader nebude stačit každému

Stejně jako při uvedení nových modelů od jakékoli velké společnosti, se i v případě těchto procesorů vyrojili podrobné testy po celém světě a na všech velkých zahraničních serverech, které se specializují na hardware či počítačový segment.

Klepněte pro větší obrázek

V tomto článku se podíváme pouze na malý výběr, který ukáže dostačující náhled, pokud ale hledáte výkon v konkrétní aplikaci nebo v porovnání s určitou konfigurací, můžete se sami probrat všemi testy na různých serverech. Abyste nemuseli hledat, zde jsou jejich odkazy: HotHardware, Guru3D, HardwareHeaven, Hardware Canucks, KitGuru, TweakTown, Legit Reviews, Hexus, TechwareLabs, PC Perspective, AnandTech, Legion Hardware, Benchmark Reviews, Lost Circuits, TechSpot, The Tech Report, Neoseeker, Overclockers, Rage3D, [H]ard OCP, X-bit labs, Hi Tech Legion, Madshrimps, VR-Zone, eTeknix, TechRadar, Vortez Hardware, OC3D, Overclockers Club, Bjorn3d.

Nejdříve se podíváme na pár syntetických testů, jež ukáží teoretické limity, ke kterým se většina běžných aplikací příliš nepřiblíží:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokud jde o propustnost paměťové části, tam dokáže AMD s Intelem částečně držet krok, horší je to ale v případě výkonu jader. Dobře je to vidět v programu Cinebench, kde je FX-8150 při testu s jedním jádrem dokonce pomalejší než starší Phenom II X4 975 BE na stejné frekvenci a o polovinu pomalejší, než Intel Core i7-2600K. Tak trochu vtipné porovnání je pak při použití všech jader zároveň. Osmijádrový model od AMD nestačí na již téměř rok starý čtyřjádrový model od Intelu, který je ještě navíc na nižší frekvenci 3,4 GHz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Z toho důvodu nelze brát osm jader AMD ve srovnání s Intelem vůbec v potaz. AMD ale nastavil cenu tak, aby konkurovala právě těmto čtyřjádrovým modelům od Intelu.

V případě dalších testů se tento směr opakuje. U her, kde se často používá spíše méně jader, ztrácí obvykle hodně, v aplikacích, kde lze využít všechna jádra, se pohybuje na hranici výkonu čtyřjádrového Core i7-2500K/2600K.

Spotřeba

I přes to, že jsou nové procesory vyráběny 32nm technologií, nemají příliš optimální spotřebu. Vzhledem k obrovskému počtu tranzistorů se však není čemu divit. AMD ale velmi dobře zapracovalo na klidové spotřebě, kdy nejsou využívána žádná jádra a oproti starším modelům Phenom II se jedná o výrazný krok vpřed.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při vytížení všech jader již ale počet tranzistorů nelze obelhat, a jak se ukazuje, spotřeba je nesrovnatelně větší, než u procesorů od Intelu, které navíc poskytují podobný výkon.

AMD má problém

Fanoušci AMD sice dlouho očekávali s tvrdým názvem Bulldozer dostatečnou konkurenceschopnost proti Intelu, ale zázraky se v tomto případě nekonají. Pokud bylo AMD imaginárně přibližně rok za Intelem (z technologického pohledu), s novými Bulldozery se toto zpoždění možná ještě zvětšilo.

Bulldozer připomíná poslední období Pentium 4, kdy se Intel dostal do špatného směru s nízkým výkonem a vysokou spotřebou. Tam, kde se Intel snažil neustále přidávat frekvenci, teď AMD stejně tlačí počet jader. Pro srovnání současných modelů hovoří fakt, že pokud budeme považovat osmijádrový model částečně srovnatelný s čtyřjádrem od Intelu, stále to znamená, že Intel dokáže stejného výkonu dosáhnout s dvakrát menším počtem tranzistorů. A to se pochopitelně odráží i na spotřebě čipu, protože jsou vyráběné stejnou, 32nm technologií.

AMD posadilo ceny na úrovně čtyřjádrových modelů, avšak stále se při porovnání dalších vlastností, jako třeba spotřeba, jedná o vyšší ceny, než je zdrávo. Tabulka ze serveru Techreport ukazuje zajímavý pohled na poměr výkonu proti ceně:

Klepněte pro větší obrázek

V něm je FX-8150 v průměru výkonově podobný Core i5-2500K, jeho cena je však stále o několik desítek dolarů vyšší. Z nových modelů jsou zkrátka zklamaní i samotní fanoušci AMD.

AMD sice oznámilo, že příští rok představí inovované Bulldozer jádra (Piledriver), která budou mít až o 10 % vyšší výkon, to by ale znamenalo přibližně srovnání se současnou Sandy Bridge architekturou. Intel ale příští rok chystá Ivy Bridge, která je zaměřena na snížení spotřeby a další zvýšení výkonu. Už teď lze tedy předpokládat, že ani příští rok se AMD v segmentu samotných procesorů při srovnávacích testech nebude příliš dařit.

Klepněte pro větší obrázek

AMD má ale silnou stránku v podobě grafických čipů v APU, které budou stále více hybridní. Pokud bude v této oblasti tlačit vývoj dostatečně rychle dopředu, může s Intelem úspěšně soupeřit na poli středně výkonných platforem. Ani tady ale Intel nespí a jeho grafický čip v procesoru se teď výrazně zlepšuje doslova každým rokem.

Diskuze (30) Další článek: LifeTable: Počítače zabudované ve stolech restaurací

Témata článku: Technologie, Hardware, AMD, Euler, Malý výběr, Svět, TES, Asetek, Legion, Aseteku, Target, Výrazný krok, Poslední období, Stejný segment, Syntetický test, Stejný hardware, Osmijádrový model, Overclockers Club, Počítačový segment, MERS, SVE, Test, Jádro, První číslo, Vodní páraSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejlepší aplikace pro tento týden: Monitorování cukrovky, lepší usínání a námořní mapy

Nejlepší aplikace pro tento týden: Monitorování cukrovky, lepší usínání a námořní mapy

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní?  ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android.  ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu. 

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída