..zdravim priatelia, potrebujem poriadne refreshnut macbook pro 2011 a rad by som tam dal Samsung 950 PRO 256GB m.2 akurat sa chcem opytat, ci to je vlastne kompatibilne, nakolko sa v niektorych udajoch stracam....dik za odpoved..
Dostupnost / cena ??
Jen bych dodal, že podpora NVMe musí být zakomponována i v BIOSu základní desky, jinak se výkon nekoná (je to podobné jako s protokolem AHCI a pod.). Co se týká zvýšení výkonu klasických SSD 2.5" tak to možná mnoho lidí neví, ale pokud zapojíte 2 klasická SSD 2.5" do RAID1 pole (Mirror), získáte rovněž dvojnásobnou rychlost. Zkoušel jsem 2 Intely a rychlost čtení se pohybovala kolem 1100MB/s.
Ano. Ale jen pro sekvencni zapis/cteni. Pro nahodny 4K prakticky vubec.
JPEG ve Fujifilm S5 Pro finepix měl podle měření DXO mark cca 13,5 už před 9 lety, subjektivně má v některých tak o 3 EV ještě více (stíny, tvrdá světla)ani Nikon D810 mu v tomhle nešahá . . ale je ostřejší, rychlejší, větší rozlišení a je to full frame a je možná lepší než mnohem lepší (dle měření DXO mark)Pentax 645 D, středoformát s velkym čipem a velkym DR, kupodivu je to stejný s Nikonem D810E,ale ten Fuji to měl v době kdy ostatní nejvýkonější DSLR měli min o 3 EV míň, což by snad mělo být 2 x 2 x 2 = 8X méně detekovatelných rozdílů(asi jak kdy a jak kde, v čr se to možbá jen na sněhu, na horách a v létě projeví tady neni Afrika a spol)
Stalo by za to do clanku doplnit problemy s prehrivanim. Tyto rychle modely se velmi lehce zahreji a pokud nejsou dostatecne chlazeny, omezi svoji rychlost. V praxi, kdy maji nektere zakladni desky M.2 slot na zadni strane (kde se vzduch ani nehne) to muze znamenat dost podstatne snizeni rychlosti.
Samsung je pro děti, dospělí kupují Intel.
a co kupují rodiče tobě?
Jo, bývaly doby, kdy jsem si to taky myslel.Zřejmě jsem o pár desítek let omládl. 🙂
Mohli byste prosím udělat článek o tom, jak nvme vlastně zprovoznit? V linuxu s tím problém nemám, ale ve win 7 není k dispozici odpovídající ovladač řadiče a instalátor disk ani nevidí. Zkoušel jsem hledat, ale internet je plný protichůdností a nefunkčních postupů.
Nechtěl bych rejpat, ale není to znamení? Sám píšeš, že s tím problém nemáš... v Linuxu... co? 😀
sakra, to byl rychlej mínus... no nic, mlčím, zkus W10, ty umí všechno 🙁
Win7 neumí pořádně pracovat ani s klasickými SSD (např. (ne)podpora TRIMu), takže NVMe rozchodit asi bude problém.
Pokud vím, Win7 TRIM dávno umí.
Jo, W7 TRIM rozhodně umí už hodně dlouho a problém může nastat například v případě, že si třeba z CD od desky někdo nainstaluje "lepší" ovladač řadiče. Ten už potom TRIM podporovat nemusí. Jinak tady https://support.microsoft.com/en-us/kb/2990941... je aktualizace na podporu NVMe pro W7, je tam i popis, jak si aktualizovat instalační médium, aby to šlo na to i nainstalovat. Jenom bych upozornil, že je navíc potřeba, aby PC uměl z toho disku bootovat. Pravděpodobně to půjde pouze přes UEFI, ale ani to není zaručeno.
A jo, máš recht. Přesto jsem se ale občas setkal s problémy s SSD disky ve Windows 7. Třeba v malém Intelu NUC se nám v práci nepodařilo dokončit instalaci Win7 na mSATA SSD od Intelu. Windows 8.1 na něm ale v pohodě od prvopočátku fungovali. Stejně tak PCIe SSD byl porod normálně rozchodit
Odpověděl sis sám. Nainstaluj ovladač.
Větší 512GB model má zaručenou funkčnost zápisu až 400 TB dat a menší 256GB pak 200 GB dat.. Sakra, to ten menší model ani jednou nepřepíšu celý.. Tak to si strčte B-] 🙂
To by bylo hodně málo! Opraveno, díky za upozornění 😉
Mimochodem, i po opravě této blbosti to znamená, že stačí 74, respektive 62 hodin sekvenčního zápisu pro likvidaci disku 😀 Na tom už by se dal stavět nějakej pěknej vir 😃
taky mi to prijde nejak malo, cekal bych dvojnasobek u kazde hodnoty
No, mimochodem, někde udělal soudruh autor nějakou drobnou překladatelskou chybu, protože na hodnoty 400TB (respektive 200TB), je poskytována limitovaná 5-li letá záruka. V článku je uvedeno "AŽ", což je slovo, při kterým se mi otvírá nožík v kapse a automaticky za reálnou považuju poloviční hodnotu, nicméně v tomto případě by vzhledem k záruce bylo na místě použít spíš "minimální garantovaná hodnota", nebo něco podobnýho.
Jojo, v reálu to bude o dost víc. A ostatně, počet zápisů u SSD je takový věčný a věčně zbytečný strašák, v reálném domácím použití většinou odejde dřív plotnový disk než to SSD.
Netvrdil bych úplně že o dost víc, na to už se dnes nehraje, ale víc to určitě bude. Každopádně si myslím, že nejpozději do týdne už by se disku neustálý zápis nelíbil a začal by vykazovat chyby. Ještě je samozřejmě otázka, kolik je tam nacpanýho "záložního maskovanýho místa", který tiše nahradí zničený buňky. Tuším nějaký "super spolehlivý" Seagaty měly kdysi vyhrazenou celou jednu stranu plotny z celkových dvou ploten, takže v okamžiku, kdy disk ukázal první vadnej sektor, reálně už ho nefungovala čtvrtina.
Tohle je pitomost, u pevnýho disku máš problém se čtením, zatímco u SSD jen se zápisem. Jinými slovy jakmile měl pevný disk první vadný sektor, přišel jsi o data, a byl jsi v pr..., pokud jsi tedy neměl RAID. Ale i tak by RAID zahlásil chybu a disk by šel hned ven. SSD funguje úplně jinak - má potíže při zápisu, zatímco čtení je ok. Čili pokud na SSD zapíšu data, řadič hned zkontroluje, zda jdou přečíst, a pokud nikoli, označí se blok za vadný a disk jede šťastně dál. To, že by se korektně zapsaná data nedala přečíst, je samozřejmě možné také, ale od toho tu je ECC atd (tedy on má ECC i pevný disk, ale to už bychom zacházeli do detailu). Jakmile se data nedají přečíst, je disk na vyhození. Pokud se jen data nedají zapsat na konkrétní místo, pak se náhradní bloky hodí. Nikoli však u pevného disku, který žádnou kontrolu po zapsání neprovádí, ale jen u SSD...
Mluvil jsem o discích s kapacitou kolem 1GB. Mimochodem, nespolehlivý blok na disku se velmi často projevoval tak, že se ho nepodařilo přečíst hned napoprvé, ale třeba až na třetí pokus. V ten moment byl relokovanej jinam. Samozřejmě, pokud už se nedal přečíst vůbec, tak došlo k nějaké ztrátě, ale velmi často si toho člověk ani nevšiml, protože firmware ti data tak nějak dotvořil, někdy dobře, někdy špatně a pokud se chyba netrefila zrovna do nějakýho systémovýho souboru, nebo do dokumentu, na kterým jsi zrovna pracoval, mohl jsi si jí všimnout za dlouho, nebo vůbec. Psal jsem na detekci těchto podrazů tenkrát i jednoduchou utilitu v assembleru, byla to bootovací disketa, po nabootování to sekvenčně přečetlo obsah celého disku a sledovalo rychlost čtení. Pokud se chvíli výrazně lišila od průměru, provedlo to test 5x (vždy se to o kus vrátilo a sekvenčně to přečetlo pár set sektorů) a pokud byl pokaždé čas o dost větší, s velkou pravděpodobností se jednalo o relokovaný sektor. Dalo se to při sekvenčním čtení odhalit i sluchem, pokud nebyl disk extrémě tichý, protože při čtení to v chybným místě uskočilo hlavičkama někam kdoví kam. A protože je to podvod starej skoro stejně jak disky, vsadím se, že i na většině nových SSD je nějaká přiměřená oblast vyhrazená pro náhrady, aby to nemuselo uživateli přiznávat první vadný buňky po pár týdnech provozu...
respektive koukám na to, v článku je "Větší 512GB model má zaručenou funkčnost zápisu až 400 TB dat a menší 256GB pak 200 TB dat." Stačilo by vynechat slovíčko "až", bude to dávat smysl a bude to přesnější. Možná je spíš ještě lepší napsat, že má záruku až 5 let omezenou zápisem...
To ano, je to spíše garantované množství zápisu, při kterém by ještě stále nemělo docházet k poškození dat. Smazal jsem tedy "až".
jo,už po něm pasu do nb asusu n751jx,ale ta cena za 256gb je .....
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.