Ze světa Linuxu a open source: Tučňák řídí Formuli 1

Výrobci počítačů chtějí open source ovladače, Hans Reiser shledán vinným. Přinášíme vám pravidelný souhrn nejdůležitějších novinek z oblasti Linuxu a open source aplikací.
Ze světa Linuxu a open source: Tučňák řídí Formuli 1
Kapitoly článku

Poznámka: Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru. Snažíme se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i práci.

Hans Reiser shledán vinným, co bude s Reiser4?

Na pozici nejsledovanějšího soudního procesu ve světě open source byla kauza Novell vs. SCO vystřídána případem Hanse Reisera, tvůrce známých souborových systémů. Hans byl obviněn z vraždy své manželky Niny, která zmizela beze stopy v září 2006. Po téměř dvou letech byl Hans Reiser shledán vinným z vraždy prvního stupně a čeká na vynesení rozsudku, který může znamenat 25 let nebo dokonce až doživotí za mřížemi. Tělo Niny se dosud nenašlo a proti Reiserovi nebyly nalezeny žádné přímé důkazy, porota jej však shledala vinným na základě řady nepřímých důkazů.

Otázkou zůstává, co bude se souborovým systémem Reiser4, který vyvíjela Reiserova firma Namesys. Reiser4 byl uveden v roce 2004 a jedná se o převratný souborový systém, který vyniká především výborným výkonem. Do hlavní vývojové větve Linuxu se však dosud nedostal, protože nesplňuje některé ze standardů POSIX. Otázkou zůstává, jestli se vůbec bude ještě vyvíjet a do jádra se někdy dostane. Ihned po zatčení Reisera zaměstnanci jeho firmy Namesys prohlásili, že budou pracovat dál a vývoj to nezpomalí. Jenže už za několik měsíců se nechal Hans Reiser slyšet, že chce firmu prodat, aby měl peníze na dobré právníky. Firma však nikdy prodána nebyla a nyní je její provoz zastaven. Že by se v komunitě našla dostatečně velká vývojářská skupina, která by byla ochotná pokračovat ve vývoji Reiser4, je značně nejisté.

Asus Eee s Linuxem je dražší než s Windows

V Austrálii se začala prodávat nová generace populárního subnotebooku Asus Eee PC900. Oproti původnímu Eee má větší display a větší kapacitu disku. A také vyšší cenu. Tento model se začal prodávat v Austrálii a svět obletěla informace, že model s Linuxem bude o 50 dolarů dražší než model s Windows XP, bude totiž stát 649 australských dolarů, zatímco verze s Windows pouze 599 dolarů. Mnoho čtenářů si říká, jak je to možné, když Linux je zadarmo a OEM verze k Windows stojí i tisíce korun. Situace je taková, že cena je vyšší především proto, že linuxová verze je vybavenější než verze s Windows, především má výrazně vyšší kapacitu disku (20 GB ku 12 GB). Svou roli hraje i cenová politika Microsoftu, který jde raději hodně pod standardní cenu, než aby Linuxu dovolil rozšířit se skrze levné počítače. Podle IDG.no žádá Microsoft 26 dolarů za jednu licenci Windows pro tento typ počítačů na rozvojových trzích a 32 dolarů na vyspělých trzích, přičemž lze cenu ještě individuálně snížit od 10 dolarů.

Klepněte pro větší obrázek
Asus Eee s Mandriva Linuxem 2008.1 na letošním Linuxexpu

Linux ve Formuli 1

Sledujete rádi závody Formule 1? Tak vězte, že kromě závodníků a techniků v tomto sportu odvede velký kus práce i Linux. Formule 1 totiž není jen o vůni benzínu a ostrých zatáčkách. Dříve, než monopost vůbec vyjede na trať, musí být provedeno velké množství výpočtů. A k tomu slouží právě Linux. Nasazení Linuxu ve stájích Formule 1 se věnuje článek na serveru ITPro, který poodhaluje fakt, že je Linux široce rozšířen napříč stájemi. Jako první nasadil linuxové clustery Renault (dříve Benetton) v roce 1998 a v roce 2001 byl Linux od IBM nasazen na kritické databáze. Linux je v Renaultu využíván především na simulace a podle vyjádření zástupce Renaultu jej zvolili hlavně kvůli výkonu. Simulace, které dříve zabraly tři týdny, dnes zvládnou za 18 hodin. Dalším, kdo otevřeně mluví o nasazení Linuxu, je Ferrari, které jej využívá k analýze dat motoru a aerodynamiky. Řešení mu dodává společnost AMD, která pracuje i pro Sauber. Největší konkurent Ferrari – McLaren zase používá linuxové řešení od společnosti SGI, které je dodavatelem i jiných stájí. Další velká stáj, BMW/Williams, zase sází na linuxové řešení od HP.

Výrobci počítačů chtějí open source ovladače

Zástupci společností Dell, HP a Lenovo na konferenci Linux Foundation prohlásili, že budou při vyjednáváních tlačit na dodavatele hardwaru, aby k svým produktům dodávali také open-source ovladače. Se stejným prohlášením přišel i výrobce subnotebooku Eee Asus. Open source ovladače by nepomohly jenom Linuxu, ale také samotným výrobcům. Např. Dell měl při sestavování svých linuxových sestav částečně svázané ruce, protože ne zdaleka ke všem komponentám, které měl k dispozici, existovaly open-source ovladače. Další výhodou open-source ovladačů je fakt, že s případnou opravou chyby v ovladači se nemusí čekat na výrobce hardwaru, ale může ji opravit kdokoliv, kdo to umí.

Linux snižuje náklady v Keni

Jak píše jihoafrický Tectonic, terminálové řešení postavené na Linuxu se začíná prosazovat v africké Keni, místním podnikatelům totiž výrazně šetří náklady. Software, který vyvinula kanadská firma, dělí procesorový čas rovnoměrně mezi všechny terminály. Rozdělen je také harddisk, kde k jednotlivým částem má pod heslem přístup jen příslušné terminálové pracoviště. Jako procesor se používá Core Duo s taktem 3 GHz. Jeden centrální počítač utáhne maximálně 10 terminálů. Software pro toto řešení stojí 9 tisíc keňských šilinků, zatímco software při standardním řešení by stál 25 tisíc.

Adobe oznámilo projekt Open Screen

Adobe zahájilo projekt Open Screen, který by měl přinést bohatý zážitek z internetu do nejrůznějších zařízení. Projekt by měl využívat technologie Flash a AIR, za kterými stojí právě Adobe. Kromě něj se však projektu účastní např. i Cisco, Intel, LG, Motorola, Nokia, Samsung, Sony, Toshiba a další. Pro open-source software může být zajímavé, že v rámci projektu Adobe uvolnilo i omezení u specifikace Flashe. Open-source nástroj Swfdec však již údajně všechny uvolněné specifikace zvládá. Zůstávají pouze otazníky kolem legálnosti počínání vývojářů Swfdecu. Mnoho pozorovatelů za tímto krokem Adobe vidí především strach z nové konkurence pro Flash, kterou je SilverLight od Microsoftu. O implementaci Silverlightu pro Linux pod názvem Moonlight se snaží společnost Novell.

Anketa o distribuci 2008

Stejně jako v posledních osmi letech vyhlašuje také letos server Abclinuxu.cz anketu o distribuci roku. Ač tato anketa nemůže být zcela směrodatná, považuje se za ukazatel popularity jednotlivých distribucí v ČR a SR. V prvních letech ankety vyhrávala distribuce Red Hat Linux, poté ji na čele popularity vystřídal Mandrakelinux (dnes Mandriva Linux), v roce 2006 se na prvním místě vyhříval Debian, aby v minulém roce se vší razancí nastoupilo Ubuntu. Letos je Ubuntu velkým favoritem, ale vše je otevřené a své preference můžete vyjádřit i vy. Navíc jsou ve hře ještě kategorie Server, Live a Enterprise.

Témata článku: Software, Linux, Open source, Nina, Stejný cíl, Silverlight, POSIX, Místní podnik, Asus Eee, Indiana, Lin, Adventure, Austrálie, Bmw, Hans, McLaren, Linuxová distribuce, Guru, Source, Monopost, Nepřímý důkaz, Ribbon, Software 602, Distribuce, Kanadská firma


Určitě si přečtěte

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji