Ze světa Linuxu a open source: Tučňák řídí Formuli 1

Výrobci počítačů chtějí open source ovladače, Hans Reiser shledán vinným. Přinášíme vám pravidelný souhrn nejdůležitějších novinek z oblasti Linuxu a open source aplikací.
Kapitoly článku

OpenOffice.org 3 beta

Na podzim by se měli všichni uživatelé kancelářského balíku dočkat třetího významného milníku ve vývoji a vývojáři jim nyní nabídli jarní ochutnávku. Novinkou je startovací centrum, které usnadní uživatelům orientaci v balíku. Čekávalo se na to, jak vývojáři zareagují na nové uživatelské rozhraní Ribbon v konkurenčním MS Office. Výraznějších změn ve vzhledu se třetí verze nedočkala. Proběhl jen drobný facelift a nová je sada ikon. V linuxových distribucích, kde se vzhled OpenOffice.org přizpůsobuje vzhledu prostředí, tato změna asi nebude ani pozorovatelná. Výrazné změny se však dočkali uživatelé Mac OS X, kteří nyní mají v podání OpenOffice.org nativní podporu jejich platformy. Očekávanou novinkou je i podpora OOXML, která je nyní na mnohem vyšší úrovni než plugin pro verzi 2.4. Byla také přidána možnost pracovat s více listy na obrazovce, po čemž uživatelé dlouho volali, zlepšena práce s doplňky, kterých pomalu přibývá.

oo31.png oo32.png
Nové startovací centrum OpenOffice.org a více listů na obrazovce

Penumbra: Black Plague

Black Plague je pokračováním Overture z velmi povedené série akčních adventur Penumbra. Tato hra má docela zajímavou historii. Původně byla vytvořena pro soutěž, v které neuspěla. Zklamaní autoři dali hru volně ke stažení na internetu, kde si ji stáhly tisíce hráčů a měla kladné ohlasy. Díky tomu se hra ve švédské vývojářské firmě Frictional Games kompletně přepracovala a objevila se na pultech obchodů. Penumbra zaujme na adventuru netradičním pohledem první osoby, propracovaným příběhem a působivou hororovou atmosférou. Za 19,99 dolarů je k dispozici ke stažení ve verzích pro Linux, Mac OS X a Windows. Pře zakoupením můžete vyzkoušet demo.

OpenSolaris 2008.5

Minule jsem tu psal v souvislosti s BeleniXem, že open-source operační systém není pouze Linux. Dnes se o tomtéž snaží uživatele přesvědčit nová verze OpenSolarisu. Systém Solaris od Sunu byl uvolněn již před téměř třemi lety (pod licencí CDDL, která není GPL kompatibilní), ale efekt, který si od toho společnost slibovala, to zatím příliš nepřineslo. Proto Sun před rokem najal Iana Murdocka, zakladatele distribuce Debian, aby mu pomohl vytvořit z OpenSolarisu systém podobný linuxovým distribucím. Byl založen projekt Indiana a OpenSolaris 2008.5 je jeho produktem. Na první pohled je podobný linuxovým distribucím, protože používá prostředí GNOME. Co má oproti linuxovým distribucím navíc a co mu naopak chybí? Používá oceňovaný souborový systém ZFS a technologii dynamického sledování DTrace. Naopak neobsahuje tolik ovladačů hardwaru jako Linux a není použitelný na starších počítačích, protože vyžaduje minimálně 512 MB RAM. OpenSolaris můžete stáhnout také jako liveCD a nezávazně vyzkoušet.

gNewSense 2.0

Líbí se vám Ubuntu, ale přijde vám málo svobodné? Pak je tu pro vás gNewSense. Derivát Ubuntu původně vytvořený dvěma Iry obsahuje pouze svobodný software, veškerý uzavřený software včetně firmwaru, který se nachází v Ubuntu, je odstraněný. Tato distribuce má požehnání organizace Free Software Foundation a údajně ji používá i guru svobodného softwaru Richard Stallman. Jelikož vypuštění některých uzavřených ovladačů a firmwaru může způsobovat velké problémy s hardwarem, není tato distribuce příliš doporučována běžným uživatelům a zájem o ni mají především open-source puritáni. Přesto, chcete-li mít naprosto free zážitek ze svého desktopu, stahovat můžete na stránkách projektu. Stejný cíl jako gNewSense, tedy odstranění veškerého uzavřeného softwaru, má i Gobuntu, které je však na rozdíl od něj oficiálním derivátem Ubuntu.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,