Ze světa Linuxu a open source: tučňáci u četníků

Francouzské četnictvo přechází na Linux, stejně tak německý spolkový úřad a filipínské školství.

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který píše o Linuxu a jeho programech pro kancelář, multimédia, internet. Snaží se dokázat, že Linux může být pro mnoho lidí zajímavý a přínosný systém - proto se věnuje i spolupráci mezi Linuxem a Windows.

Nokia kupuje Trolltech

nokia.jpgMinulý týden v pondělí jako blesk z čistého nebe přišla zpráva o tom, že Nokia koupila norskou softwarovou společnost Trolltech. Cena akvizice se vyšplhala na 844 milionů norských korun, což je zhruba 78 milionů euro. Osud společnosti Trolltech je pro svět open source obzvláště důležitý, protože Trolltech vyvíjí knihovnu Qt, na které je postavena celá řada open source projektů. Tím nejvýznamnějším je KDE. Nákup je o to překvapivější, protože vše v poslední době nasvědčovalo tomu, že si Nokia vybrala konkurenční knihovnu GTK, pomocí které vytvořila grafické prostředí Maebo pro své úspěšné linuxové tablety.

qt.jpgIhned po zveřejnění zprávy o převzetí se začaly rojit spekulace o tom, jak to bude s Trolltechem a knihovnou Qt v budoucnu. Jednou z nejčernějších spekulací je ta, že vývoj knihovny Qt bude uzavřen. Nejpravděpodobněji se však jeví varianta, že Nokia nebude přiliš měnit dobré vztahy, které Trolltech s open source komunitou měl. Naopak se Nokia stane jedním z patronů KDE.

Četníci přecházejí na Ubuntu

ubuntu.jpgFrancouzské četnictvo, které u nás proslavily především komedie s Louisem de Funès, se rozhodlo migrovat na svých desktopových stanicích z Windows na Linux, konkrétně na distribuci Ubuntu. Jedná se přibližně o 70 000 desktopových stanic. K migraci nedojde okamžitě, ale bude rozložena do pěti let tak, jak budou postupně vyřazovány počítače s Windows XP.

Celé akci předcházely přípravy, v rámci kterých četnictvo přeslo na OpenOffice.org a Firefox již v roce 2005. Státní organizace by díky této akci mělo ročně ušetřit sedm milionů eur. Četnictvo není prvním státním orgánem ve Francii, který přechází na Linux. Již loni se rozhodl migrovat svých 1200 počítačů na Ubuntu francouzský parlament a Linux na serverech již využívá několik francouzských ministerstev. Linuxu se ve Francii nedaří pouze ve veřejném sektoru. Po velké zakázce od Peugeotu získal Novell další u Renaultu, který od Microsoftu koupil 1000 certifikátů na SUSE Enterprise Linux Server.

Filipínské školství nasazuje tisíce počítačů s Linuxem

fedora.jpgNa filipínských školách bylo nasazeno již 13 tisíc počítačů s distribucí Fedora a v plánu je dalších 10 tisíc počítačů s Ubuntu. Linux je na Filipínách relativně oblíbený již od doby asijské hospodářské krize, kdy v něm různém subjekty hledaly snížení nákladů. Jenom připomeňme, že nedávno přešlo na linuxovou distribuci PCLinuxOS také filipínské ministerstvo sociálních věcí. Tento trend se samozřejmě nelíbí Microsoftu, a tak nabídl zvýhodněné ceny - 20 dolarů za Windows a 30 dolarů za MS Office. I tak však linuxové řešení vycházelo levněji. Díky této úspoře mohlo být nakoupeno o 3000 více počítačů pro 300 dalších škol.

Německý spolkový úřad práce nasadil Linux

opensuse.jpgNěmecký spolkový úřad práce oznámil, že nasadil linuxovou distribuci openSUSE 10.1 s prohlížečem Firefox na 13 tisících veřejných stanic. Přechod trval devět měsíců a došlo k němu poté, co úřad vyhodnotil stávající řešení využívající Windows NT a Internet Explorer za již nevyhovující. Nejdůležitějšími kritérii při výběru řešení byly náklady a bezpečnost. Ačkoliv nasazení Linuxu s sebou neslo nelicenční náklady, linuxové řešení bylo nakonec ekonomicky výhodné kvůli automatizaci údržby a flexibilitě, protože už i servery úřadu běží na Linuxu.

Lotus od IBM bude podporovat Ubuntu

ibm.jpgAmerická společnost IBM oznámila, že její produkty patřící do balíku Lotus budou oficiálně podporovat distribuci Ubuntu. Jedná se především o známý PIM Lotus Notes a kancelářský balík Symphony. IBM dosud podporovalo dvě nejvýznamnější korporátní distribuce - Red Hat a SUSE, ale registruje silnou poptávku po podpoře Ubuntu. Podle IBM organizace čítající dohromady téměř 100 tisíc uživatelů zvažují přechod právě na tuto distribuci.

Novinky ze světa softwaru

Joomla! 1.5

Po dlouhém čekání se konečně dočkali všichni příznivci tohoto populárního redakčního systému, 22. ledna vyšla finální verze Joomla! 1.5. Stalo se tak pouze pár týdnu poté, co byla vyhlášena nejlepším open source redakčním systémem na světě. Mezi novinky patří přechod na kódování UTF-8 nebo dokonalejší mechanismus pro vytváření SEO přátelských url adres. S přechodem na novější verzi odborníci radí nespěchat, bylo totiž kompletně přepsáno jádro Joomly a některé z téměř tří tisíc rozšíření nemusí fungovat.

GNOME 2.22

gnome.jpgAč je v poslední době velký ruch kolem prostředí KDE, ve vývoji nestagnuje ani jeho největší konkurent GNOME. Zatímco KDE se ve verzi 4 vydalo cestou revoluce, GNOME volí cestu evoluce a pravidelně každého půl roku vydává novou verzi, která se od té staré neliší v zásadních věcech, ale spíše v dílčích vylepšeních. Nová verze má vyjít v březnu a už nyní se píše o novinkách, které přinese.

Pravděpodobně nejzásadnější novinkou bude změna vykreslovacího jádra výchozího prohlížeče - Epiphany. Vývojáři se rozhodli přejít z jádra Gecko, které používá např. Firefox, na WebKit, na kterém staví Safari a Konqueror. Vylepšení se dočká také prohlížeč dokumentů Evince. Díky knihovně Cairo získá zajímavé funkce pro prohlížení dokumentů a bude mít taky API pro zásuvné moduly přidávající podporu nových formátů. Novou aplikací bude Cheese, který je inspirován Photo Booth od Apple. Měl by sloužit k získávání fotografií a videí z webkamery. Vylepšení se dočká také VNC klient Vinagre. Připravuje se open source podpora pro Flash mimo internetový prohlížeč. Multimediální přehrávač Totem získá dva nové pluginy, jeden umožní hledat a přehrávat videa z YouTube přímo v Totemu a druhý umožní přehrávat videa z MythTV serveru. Důležitou novinkou také bude nový virtuální souborový systém GVFS, který by měl urychlovat práci s Nautilem a měl by přinést nové funkce jako např. obnovu souborů z koše, která chyběla mnoha uživatelům.

Linux má lepší podporu starších her než Windows Vista

wine.jpgK takovému závěru došel autor testu, který měl za cíl porovnat kompatibilitu Wine, DosBoxu a Cedegy (tyto aplikace slouží ke spouštění programů pro Windows/DOS pod Linuxem) a Windows Vista. Mezi hry, které ve Vistách nefungují a v Linuxu ano, patří např. Soldat, Darwinia, Blackthorne a Civilization 4. Autor nijak nehájí objektivitu tohoto testu, jen upozorňuje na to, že lékem na problémy s některými hrami pod Windows Vista může být paradoxně Linux.

TIP - Elisa 0.3.3

Chcete si vytvořit multimediální centrum postavené na Linuxu? Možná vás bude zajímat program Elisa, který je vyvíjen španělskou firmou Fluendo, ta je známa především díky svým komerčním, licenčně nekonfliktním kodekům pro Linux. Kromě toho však vyvíjí i program Elisa, který má sloužit jako rozhraní pro multimediální centrum. Od minulé verze vývojáři výrazně zapracovali na uživatelském rozhraní, to je nyní vzhledově velmi atraktivní. Elisa je napsána v Pythonu a kromě Linuxu funguje i ve Windows, i když tuto platformu zatím nepodporuje úplně dobře. Jelikož je Elisa open source, k dispozici je zdrojový kód, pro uživatele Gentoo, Suse, Fedory, Mandrivy, Debianu a Ubuntu jsou potom připraveny balíčky.

 

 

Novinky ze světa distribucí

Aktualizace Ubuntu 6.06 Dapper Drake

Verze Ubuntu s kódovým označením Dapper Drake mnozí považují za nejlepší v dosavadní historii Ubuntu a byl to právě "Dapper", po jehož vydání zaznamenalo Ubuntu největší nárůst popularity. Tato verze má také delší podporu. Na desktopu bude podporována až do roku 2009 a na serveru do roku 2011. Vývojáři teď zájemcům o Dapperu usnadnili život, protože vydali Ubuntu 6.06.2, které obsahuje více než 600 aktualizací, které byly po jeho vydání zveřejněny. To řeší nejenom některé chyby při instalaci, ale také není třeba po instalaci stahovat aktualizace za poslední dva roky.

Plán pro Lennyho

debian.jpgVývojáři největší čistě komunitní distribuce Debian zveřejnili plán vývoje pro novou verzi Debian Lenny. Vývoj Debianu je relativně nepravidelný a na poslední stabilní verzi Debian Etch si museli uživatelé počkat několik let. Vývojáři se z toho poučili a další verzi plánují zhruba rok a půl po vydání Etche. Vydání Lennyho bylo stanoveno na září tohoto roku. Jelikož je však vývojářům Debianu stabilita nadevše, můžeme očekávat tradiční několikaměsíční zpoždění. Lenny bude mít oddělený port GNU/kFreeBSD, který kombinuje výhody tradiční linuxové distribuce a BSD. Upuštěno bude od architektury sparc32.

Diskuze (58) Další článek: Exkluzivně: Jak vypadá finální verze Windows Server 2008?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,