Ze světa: Dell Inspiron Duo, hybridní tablet v netbooku

Konvertibilních tablet PC je sice na trhu mnoho, ale Inspiron Duo od Dellu je vybaven zvláštní konstrukcí. K dispozici jsou podrobné informace, test výkonu i video.

Na konci minulého roku způsobil Dell velký ohlas speciálním hybridem netbooku s tabletem, který má netypickou konstrukci. Zatímco běžné konvertibilní tablet PC lze proměnit mezi netbookem a tabletem otočením a sklopením jediného kloubu, Dell Inspiron Duo používá dvojici otočných kloubů přímo v rámu.

Dell Inspiron Duo: dvoujádrový Atom bez pomoci

V základním stavu Dell Inspiron Duo připomíná klasický netbook s 10,1" lesklým displejem, který má vyšší rozlišení 1 366 × 768. Pro potřeby využití jako tabletu je tento displej pochopitelně dotykový pomocí kapacitní technologie a zvládne zpracovat i několik signálů (Multitouch) pro ovládání skrze gesta několika prstů.

Klepněte pro větší obrázek

Uvnitř je nejnovější verze platformy Atom, konkrétně dvoujádrový procesor Intel Atom N550 s frekvencí 1,5 GHz (TDP 8,5 W), který podporuje HyperThreading (až čtyři vlákna současně). Ten ale bohužel obsahuje starší grafický čip Intel GMA 3150, se kterým při náročnějších úkolech (hry a podobně) nepočítejte. Ale i když Intel GMA 3150 nezvládne plynule akcelerovat HD video, dvě procesorová jádra si HD videem s normální datovým tokem relativně poradí. Při přehrávání HD videa ale počítejte s vysokým vytížením procesoru a tedy následnou vysokou teplotou a hlukem ventilátoru.

Klepněte pro větší obrázek

Operační systém Windows 7 Home Premium ve 32bitové verzi je nainstalován na 320GB pevném disku Hitachi Travelstar Z7K320 s rychlostí 7 200 otáček za minutu, což je oproti pomalejším diskům v této kategorii alespoň trochu lepší varianta. Operační paměť DDR3 má kapacitu 2 GB.

Porty hlavně na doku

Výbava samozřejmě neobsahuje optickou mechaniku, bohužel však ani jakýkoli grafický výstup. Dell Inspiron Duo na svém těle obsahuje pouze dvojici USB 2.0 portů, vypínač a 3,5mm zvukový výstup. Ethernet port, slot na SD karty, další dva USB porty a další výstup zvuku je totiž obsažen v samostatně prodejném doku (cena 50 dolarů), který je určen přímo pro Dell Inspiron Duo a disponuje i vlastními reproduktory.

Klepněte pro větší obrázek

Uvnitř se se v rámci systému nachází WiFi 802.11n, Bluetooth 3.0 a nad displejem je webkamera s rozlišením 1,3MPix. Tělo o velikosti 28,5 × 19,45 × 2,87 cm má pouze čtyřčlánkovou baterii (29 Wh), která by měla teoreticky vydržet až čtyři hodiny. Hmotnost činí 1,5 kg.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Kvalitní konstrukce, ale nízký výkon a výdrž

Na serveru HotHardware podrobili Dell Inspiron Duo podrobným testům, redaktoři si pochvalovali především velmi dobrou a kvalitní konstrukci, včetně dobré klávesnice. Velký problémem však byly předinstalované programy třetích výrobců, kvůli kterým bylo zařízení velmi pomalé. Jak dopadly výkonnostní testy i ve srovnání s jinými zařízeními (Lenovo ThinkPad X100e, HP Mini 311, Asus Eee PC 1201N), se můžete podívat na těchto vybraných grafech:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, dodatečná grafická karta v podobě Nvidia ION by Inspironu Duo jistě přišla vhod, pokud ale grafický výkon nevyužijete, možná se spíše soustředíte na výdrž. I ta je však velmi nízká a patří mezi nejhorší:

Klepněte pro větší obrázek

Necelé tři hodiny při simulaci reálného používání je velmi málo, dvojnásobná hodnota by byla jistě mnohem použitelnější. Cena za Inspiron Duo bez doku je 550 USD (přibližně 12 500 Kč s DPH), dok lze přikoupit za cenu okolo tisíce korun.

  • Displej: 10,1" (1 366 × 768), lesklý, LED, multitouch
  • Procesor: Intel Atom N550 (1,5 GHz)
  • Grafický čip: Intel GMA 3150 v procesoru
  • Operační paměť: 2 GB DDR3
  • Pevný disk: 320 GB, 7 200 ot./min.
  • Výbava: WiFi , Bluetooth, 2 × USB 2.0, webkamera, dok – ethernet, 2 × USB, čtečka SD
  • Rozměry, hmotnost: 28,5 × 19,45 × 2,87 cm, 1,5 kg
  • Baterie, výdrž: čtyřčlánková (29 Wh), 3 hodiny
  • Cena: 550 USD (přibližně 12 500 Kč s DPH) + dok 50 USD, Windows 7 Home Premium

Klepněte pro větší obrázek

Dell Inspiron je pro dotykové ovládání vybaven i základním grafickým rozhraním, které slouží jako nadstavba systému Windows. Odezva však není optimální a tak jeho používání bude spíše na obtíž. Redaktoři se nicméně shodli, že pokud se Dellu podaří v příští verzi zlepšit výbavu, výkon a výdrž na baterie, mohlo by se jednat o velmi zajímavé konvertibilní zařízení s kvalitním zpracováním, kterému by slušel i jednodušší operační systém, například Android OS 3.0 pro tablety.

Video

 

Diskuze (11) Další článek: NetInfo: Sledování sítě s pomocí celé řady nástrojů

Témata článku: Hardware, Notebooky, Tablety, Dell, Dobrá výbava, Svět, Pevné tělo, Základní gesto, Dell Inspiron 15, Kvalitní konstrukce, Nejhorší stav, Tab, Hybridní tablet, Kapacitní technologie, Dell Inspiron, Kvalitní čip

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší