Kryptoměny | Bitcoin | Cena bitcoinu

Že by to už konečně prasklo? Cena Bitcoinu už pátý den rychle klesá

Že by to už konečně prasklo? Cena Bitcoinu už pátý den rychle klesá

Varovala před tím většina ekonomů, sociologů i lidí s nadhledem – tak strmý růst ceny bitcoinu i dalších kryptoměn v posledních měsících je ukázkovým případem tzv. investiční bubliny. A taková bublina jednoho dne „praskne“. Dost možná se tak stalo 17. prosince, kdy cena Bitcoinu vylétla až ke 20 tisícům dolarů. Jenže aktuálně už se obchoduje kolem 13 tisíc dolarů a tendence je jasná – stále strmější pokles.

Klepněte pro větší obrázek
Prudce nahoru, ale ještě rychleji dolu...

Zájem o bitcoiny postupně sílil celý rok. Informace o vzrůstající ceně bitcoinu se postupně dostávaly i do masmédií a na začátku prosince se už tak rychle stoupající křivka ceny bitcoinu ještě prudce vzpřímila. To motivovalo miliony drobných nezkušených investorů, aby si „ten bitcoin také zkusili a do Vánoc jim vydělal na pěknou nadílku“.

Jenže těsně pod hranicí 20 tisíc dolarů už byla znát nervozita. Zkušenější investoři začali prodávat již před dosažením této psychologické hranice, masa méně zkušených stále doufala v růst a zhodnocení jejich nedávných investic. Když se ukázalo, že následuje postupně klesající tendence, začali panikařit a prodávat také. Vzniká řetězová reakce a stále prudší pokles – známka prasknutí bubliny.

Stále je v klesající křivce vidět „zuby naděje“, že to už je dno, od kterého se bude stoupat zpátky nahoru. Tendence je ale více než jasná. Podobná mírná navýšení nakonec vždy přemůže o to větší pokles.

Bude mnoho zklamaných

Co bude dál? Nikdo neví. Možná se bude opakovat scénář stejný jako před čtyřmi roky, kdy cena bitcoinu vylétla úplně stejně rychle, jen se pohybovala o řád níž. Zhruba ve stejnou dobu jako letos dosáhla maxima cca 1200 dolarů, po pár měsících byla cena na polovině, po roce se postupně dostala až ke 200 dolarům. Pak opět postupně začala růst.

Typickým znakem začínajícího investora je, že začne pozdě, protože se o příležitosti dozví z běžných novin. Investuje v podstatě na vrcholu, při pádu ceny zavčas neprodá a nakonec je tak znechucen ztrátou investovaných prostředků, že na další investice zanevře. Komoditu pak mohou podržet investoři s pevnou vůlí, kteří sází na dlouhodobé zúročení a podobné výkyvy ignorují. Teď se ukáže jejich síla tím, kam až cena bitcoinu klesne.

Ale připusťme, že stejně tak může dojít i ke zvratu a cena opět začne prudce růst. Podle aktuálního trendu se to sice jeví jako silně nepravděpodobné, ale u kryptoměn nikdo neví.

Zatopila i Coinbase

Pád pomohla odstartovat nejen vrtkavá povaha nových investorů, ale také událost na největší bitcoinové směnárně Coinbase. Ta před pár dny spustila obchodování s kryptoměnou Bitcoin Cash a jak vyšlo najevo, někdo z interních zaměstnanců tuto informaci vypustil dopředu. Mělo to za následek masivní investice do bitcoin bash a rychlý růst jeho hodnoty. Ale protože většina investorů bitcoin bash nakoupila za prodané bitcoiny, cena bitcoinu začala padat.

A následovala řetězová reakce – drobní investoři do bitcoinu, kteří o nějakém bitcoin cash nemají ani tušení, uviděli pokles, lekli se a prodali. A pak další a další... načež se samozřejmě rychle přidají i zkušenější držitelé větších obnosů, kteří vytušili počátek pádu. A tím vše zas jen urychlili.

Jestli se před Vánoci nudíte, sledujte na internetu burzovní grafy bitcoinu. Je to napínavější než kdejaká pohádka. Jen není jisté, že to bude mít dobrý konec.

Online průběh ceny bitcoinu:

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je stále Bitcoin. Prosazuje se ale také Litecoin, Ethereum, Bitcoin Cash nebo třeba Ripple a Monero. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinObchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyJak vybrat peníze za bitcoiny z bankomatuKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (124) Další článek: Redaktoři bilancují rok 2017: Co vyváděli operátoři a jak Apple vykročil do budoucnosti

Témata článku: Kryptoměny, Bitcoin, Investice, Bitcoin Cash, Cena bitcoinu, Ukázkový případ, Strmý růst, Začínající investor, Masivní investice, Dobrý konec, Cena, Klesající tendence, Pád ceny, Stejná doba, Následek, Investor, Celý rok, Bitcoin Cash, Komodita, Tendence, Růst, Rychlý růst, Dolar, Největší bitcoin, Křivka


Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

** Jak byste se sami vypořádali s tramavajovým dilematem? ** Vědci před lety spustili globální dotazník ** Nyní se pochlubili s výsledky

Jakub Čížek | 153

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

** Operační systém Windows 10 nabízí spoustu užitečných drobností ** O některých funkcích mnoho uživatelů není ** Ukážeme vám některé užitečné vychytávky

Vladislav Kluska | 86

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

Vladislav Kluska | 32

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

** Budeme odposlouchávat IR ovladač klimatizace ** Vyrobíme laciný rádiový vysílač ** Vyzkoušíme komunikaci pomocí Bluetooth a v pásmu 433 MHz

Jakub Čížek | 20Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí