Že by to už konečně prasklo? Cena Bitcoinu už pátý den rychle klesá

Že by to už konečně prasklo? Cena Bitcoinu už pátý den rychle klesá

Varovala před tím většina ekonomů, sociologů i lidí s nadhledem – tak strmý růst ceny bitcoinu i dalších kryptoměn v posledních měsících je ukázkovým případem tzv. investiční bubliny. A taková bublina jednoho dne „praskne“. Dost možná se tak stalo 17. prosince, kdy cena Bitcoinu vylétla až ke 20 tisícům dolarů. Jenže aktuálně už se obchoduje kolem 13 tisíc dolarů a tendence je jasná – stále strmější pokles.

Klepněte pro větší obrázek
Prudce nahoru, ale ještě rychleji dolu...

Zájem o bitcoiny postupně sílil celý rok. Informace o vzrůstající ceně bitcoinu se postupně dostávaly i do masmédií a na začátku prosince se už tak rychle stoupající křivka ceny bitcoinu ještě prudce vzpřímila. To motivovalo miliony drobných nezkušených investorů, aby si „ten bitcoin také zkusili a do Vánoc jim vydělal na pěknou nadílku“.

Jenže těsně pod hranicí 20 tisíc dolarů už byla znát nervozita. Zkušenější investoři začali prodávat již před dosažením této psychologické hranice, masa méně zkušených stále doufala v růst a zhodnocení jejich nedávných investic. Když se ukázalo, že následuje postupně klesající tendence, začali panikařit a prodávat také. Vzniká řetězová reakce a stále prudší pokles – známka prasknutí bubliny.

Stále je v klesající křivce vidět „zuby naděje“, že to už je dno, od kterého se bude stoupat zpátky nahoru. Tendence je ale více než jasná. Podobná mírná navýšení nakonec vždy přemůže o to větší pokles.

Bude mnoho zklamaných

Co bude dál? Nikdo neví. Možná se bude opakovat scénář stejný jako před čtyřmi roky, kdy cena bitcoinu vylétla úplně stejně rychle, jen se pohybovala o řád níž. Zhruba ve stejnou dobu jako letos dosáhla maxima cca 1200 dolarů, po pár měsících byla cena na polovině, po roce se postupně dostala až ke 200 dolarům. Pak opět postupně začala růst.

Typickým znakem začínajícího investora je, že začne pozdě, protože se o příležitosti dozví z běžných novin. Investuje v podstatě na vrcholu, při pádu ceny zavčas neprodá a nakonec je tak znechucen ztrátou investovaných prostředků, že na další investice zanevře. Komoditu pak mohou podržet investoři s pevnou vůlí, kteří sází na dlouhodobé zúročení a podobné výkyvy ignorují. Teď se ukáže jejich síla tím, kam až cena bitcoinu klesne.

Ale připusťme, že stejně tak může dojít i ke zvratu a cena opět začne prudce růst. Podle aktuálního trendu se to sice jeví jako silně nepravděpodobné, ale u kryptoměn nikdo neví.

Zatopila i Coinbase

Pád pomohla odstartovat nejen vrtkavá povaha nových investorů, ale také událost na největší bitcoinové směnárně Coinbase. Ta před pár dny spustila obchodování s kryptoměnou Bitcoin Cash a jak vyšlo najevo, někdo z interních zaměstnanců tuto informaci vypustil dopředu. Mělo to za následek masivní investice do bitcoin bash a rychlý růst jeho hodnoty. Ale protože většina investorů bitcoin bash nakoupila za prodané bitcoiny, cena bitcoinu začala padat.

A následovala řetězová reakce – drobní investoři do bitcoinu, kteří o nějakém bitcoin cash nemají ani tušení, uviděli pokles, lekli se a prodali. A pak další a další... načež se samozřejmě rychle přidají i zkušenější držitelé větších obnosů, kteří vytušili počátek pádu. A tím vše zas jen urychlili.

Jestli se před Vánoci nudíte, sledujte na internetu burzovní grafy bitcoinu. Je to napínavější než kdejaká pohádka. Jen není jisté, že to bude mít dobrý konec.

Online průběh ceny bitcoinu:

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je stále Bitcoin. Prosazuje se ale také Litecoin, Ethereum, Bitcoin Cash nebo třeba Ripple a Monero. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinObchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyJak vybrat peníze za bitcoiny z bankomatuKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (124) Další článek: Redaktoři bilancují rok 2017: Co vyváděli operátoři a jak Apple vykročil do budoucnosti

Témata článku: Kryptoměny, Bitcoin, Bitcoin Cash, Investice, Cena bitcoinu, Ekonom, Pevná vůle, Komodita, Dolar, Klesající tendence, Stejná doba, Následek, Bublina, Pátý, Tendence, Celý rok, Prudký pokles, Největší bitcoin, Cena, Nový investor, Drobný investor, Pokles, Dobrý konec, Strmý růst, Křivka


Určitě si přečtěte

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Galerie: Navštívili jsme Cosmos Discovery. Uvidíte Sojuz, Mir i kokpit raketoplánu

Galerie: Navštívili jsme Cosmos Discovery. Uvidíte Sojuz, Mir i kokpit raketoplánu

** Brno hostí do konce léta unikátní výstavu Cosmos Discovery ** Uvidíte zde celou historii kosmonautiky ** Stovky originálů i detailních maket

Jakub Čížek, Antonín Trčálek | 4

Qualcomm se chlubí, že se mu podařilo téměř nemožné: Vyrobil první mobilní anténu pro 5G

Qualcomm se chlubí, že se mu podařilo téměř nemožné: Vyrobil první mobilní anténu pro 5G

** Za dveřmi je 5G – nová generace mobilních telekomunikací ** Jednou z jeho specialit jsou nové kmitočty, tzv. mmWave ** Jenže signál o mnoha desítkách GHz přináší hromadu překážek

Jakub Čížek | 22

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 38


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny