Zdraví | Medicína | Hackathon

Zdravotnický hackathon v IKEMu vyhrálo zařízení pro automatické měření výdeje moči

Od pátku do neděle 21. listopadu probíhala v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) European Health Hackathon 2021. Online i na místě se do ní zapojilo bezmála 40 týmů s celkem více než dvěma stovkami domácích i zahraničních účastníků. Jejich cílem bylo během 48 hodin vytvořit inovace pro zdravotnictví.

Čtvrtý ročník přinesl patnáct zdravotnických výzev, které měly přispět k zapojení technologií do diagnostiky a léčby v oblastech, jako jsou kardiologie, diabetes, chronická onemocnění nebo třeba komfort pacienta a orientace ve zdravotnickém zařízení.

Že nejde o projekty „do šuplíku“ dokazuje projekt Mild Blue Breviary, který vyhrál loňský hackathon. Jde o mobilní a webovou aplikaci, která komunikuje s databází  informačního nemocničního systému a personálu usnadňuje dávkování heparinu a inzulinu. IKEM ji zařadil do každodenního provozu.

Zvítězilo měření výdeje moči pacientů

Letošním vítězem se stal projekt UrineMeter českého týmu Bit Beasts v sestavě Daniel Zábojník, Ondřej Bohatý a Andrej Ladislav Kováč. Navrhli zařízení, které je umístěné mezi lůžkem a urinálním sáčkem, a přesně měří objem vyloučené moči. Data se odesílají do informačního systému zdravotnického zařízení.

„Naše zařízení automaticky měří vydanou moč pacientů ve zdravotnických zařízeních. Data se odesílají přes internet do databáze, kde lékař nebo sestra můžou snadno vidět tabulky a důležité hodnoty, aniž by kvůli měření rušili pacienta,“ říká Daniel Zábojník.

A dodává „Téma měření kontinuálního močového výdeje jsme si vybrali záměrně, protože jsem se osobně setkal v nemocnici s problematikou zavedeného katetru. Rádi bychom, kdyby se zařízení podařilo uvést do praxe, a usnadnilo tak práci zdravotníkům.“ Vítězný tým si odnesl finanční odměnu ve výši 3000 eur (tj. cca 76 500 Kč).

Stupně vítězů zdravotnického hackathonu

Na druhém místě skončil tým TOBOR s projektem UROGRAM by TOBOR. Jde o zařízení s Wi-Fi a Bluetooth konektivitou, které pravidelně měří hodnoty objemu vydané moči a její barvy. Kromě dalších funkcí umožňuje okamžitý přístup k datům i z mobilního zařízení.

Třetí příčku získal projekt NephroSense týmu OrangeIsTheNewHack. Také v tomto případě šlo o měření výdeje moči – tentokrát pomocí tenzometrických snímačů, které měří hmotnost. Výhodou tohoto řešení je přesnost snímačů na desetinu gramu a nízké pořizovací náklady.

Oceněny byly i další projekty – jejich kompletní přehled najdete na oficiálních stránkách akce. Nás například z technického hlediska zaujal Projekt zCase Plus týmu Factorio, který předpovídá přesný čas příjezdu sanitky s pacientem do nemocnice na základě dat o počasí, aktuální dopravě i veřejných událostech, jako jsou fotbalové zápasy. Pomocí zCase jsou ze sanitky odesílána pacientova data, takže personál nemocnice se může připravit na konkrétní situaci.

Diskuze (1) Další článek: „Mise Armageddon“ úspěšně odstartovala. Bruce Willis se však nezúčastnil

Témata článku: Zdraví, Internet, Výzkum, Wi-Fi, Medicína, Hackathon, Pacient, Projekt, Zařízení, Zdravotnické zařízení, Moč, Měření, Bluetooth konektivita, Nemocnice, Výdej, DatabázeŠedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda