Zdarma po kapsách: freeware pro Symbian a Windows Mobile

To lepší dostanete za peníze, rozumné alternativy ale můžete mít zdarma. Bonusový článek pro předplatitele.
Zdarma po kapsách: freeware pro Symbian a Windows Mobile

Bohužel pro mobilní zařízení není zase až tolik aplikací, které jsou k dostání zdarma a legálně, a které by stály za řeč, jako na počítačích. Je to dáno především povahou trhu a vnímáním mobilní platformy jako něčeho, za co se prostě platí. Mnoho uživatelů má toto neustále zafixované v paměti, a pokud něco do svého mobilního miláčka chce (ať už hru, zvuky, program nebo samozřejmě data a volání), zvykne si na poplatky s tím spojené. Stejné je to i s programy a ty, které lze opravdu považovat za dobré a dokáží alespoň trochu nahradit ty na klasických počítačích, něco stojí.

Freeware aplikace pro mobily nebývají příliš kvalitní. Často nemají nativní vzhled systému (spíše mají naprosto hrozný vzhled), stabilita je diskutabilní a funkčně se také často nejedná o žádný zázrak. Pár perel se v moři odpadků najít dá.

Symbian a jeho početná komunita

Symbian je na tom, z hlediska freewaru, asi ze všech nejlépe. Je to dáno především silnou a početnou komunitou.

Jednou z nejznámějších aplikací pro Symbian je zcela určitě komunikační prográmek QIP (qipim.com), kterého jistě znáte jako klienta z Windows. Původem ruský program je i na mobilech dostupný zdarma a přináší s sebou svojí vychvalovanou jednoduchost, stabilitu a rychlost. Možnosti nastavení nejsou velké, na druhou stranu to ale vůbec není potřeba. Stačí se připojit k protokolu ICQ a nastavit základní funkce, jako viditelnost seznamu kontaktů, zvuky, odesílání zpráv, apod. QIP je k dispozici i pro Windows Mobile, zde mu však autoři nevěnují tolik pozornosti a je to na něm vidět. Na některých přístrojích funguje bez problémů a uživatelé na něj nedají dopustit, jinde ale často padá a je díky tomu dost nespolehlivý.

Toužíte-li po IM klientovi s podporou více komunikačních protokolů, vyzkoušejte Fring (www.fring.com). Ten kromě klasického ICQ podporuje i MSN, Yahoo! Messenger, Google Talk a dokonce i Skype, a to nejen pro textovou komunikaci, ale i pro hlasovou. Funguje naprosto bezproblémově, ovšem na uživatelském rozhraní by to chtělo ještě hodně zapracovat. Program je dodáván zcela zdarma, musíte se však zaregistrovat na oficiálních stránkách na své telefonní číslo, na které vám následně přijde aktivační kód.

Klepněte pro větší obrázekPovedenou aplikací jsou i mapové Google Maps (www.google.com/gmm), které ke svému běhu ale nutně vyžadují aplikované datové služby. Program se prakticky neliší od klasické verze a lze v něm vyhledat pohodlně a rychle různá místa po celém světě.

Zdarma je dostupný i přehrávač DivX (www.divx.com/mobile), díky němuž se budete moci kouknout i na některé běžné formáty video souborů. Opět platí, že skutečně dobré přehrávače (například SmartMovie) něco stojí, DivX Player je však dobrou alternativou.

Klepněte pro větší obrázekJestli ale pro mobilní zařízení se Symbianem (a samozřejmě i s Javou) opravdu existuje špičkový program dostupný zdarma, je to Opera Mini 4 (www.operamini.com). Miniaturní a rychlý internetový prohlížeč dokáže až neuvěřitelně věrně zobrazit webové stránky. Vytvoří totiž jejich zmenšení náhled a lupou si pak zvětšujete vybrané části. Kromě toho nabízí i široké možnosti nastavení a v neposlední řadě také dobré ovládání a šetření přenesených dat.

Hlavním tahounem Symbianu S60 je Nokia a ta svým zákazníkům dává k dispozici zdarma několik užitečných aplikací. Například Sports Tracker, který zaznamená cestu a statistiku k výletům nebo tréninkům. Volně dostupné zajímavé aplikace jsou k nalazení také na webu vývojářů.

Symbian, to je i platforma UIQ. Pro ni však existuje freewaru jako šafránu. Nejznámější volně dostupnou aplikací je správce paměti Swiss Manager, ale i za ten v plné verzi platí.

Mobilní Wokna a samý placený software

Windows Mobile jsou platforma určená především do rukou náročných uživatelů, pro které není cena až takovým rozhodujícím faktorem. Je to znát i na dostupnosti aplikací. Placené komerční programy jsou jednoznačně to nejlepší, co lze do kapsy sehnat.

Přímo s Windows Mobile Microsoft přibalí to nejzákladnější a možná nejpotřebnější: kompletní Office s Wordem, Excelem, PowerPointem, OneNote a samozřejmě Outlookem. Ve Windows Mobile 6 je navíc zdarma k dispozici i komunikační Windows Live Messenger, pro pátou verzi je možné ho doinstalovat. Postupně Microsoft testuje, a vy můžete s ním, mobilní verzi Live Search, tedy aplikaci pro komplexní hledání. Najde hotely, restaurace, různé instituce, ale i webové stránky, obrázky apod.

Klepněte pro větší obrázekAč je klasický Total Commander pro Windows placenou záležitostí, na Windows Mobile je k dispozici úplně zdarma a v té nejlepší možné formě; stáhnete jej z www.ghisler.com/ce.htm. Neexistuje lepší správce souborů. TC zvládne prakticky vše zásadní, na co jste zvyklí u „stolní“ verze a přitom je nenáročný na systémové prostředky a nezabírá téměř žádné místo. Pro připojení k FTP serveru pomocí svého mobilního přístroje můžete použít i volně šiřitelný FTP Client, který se sice od těch placených nevyznačuje zrovna nejpřívětivějším uživatelským rozhraním, přesto by měl vašim požadavkům vyhovět. Stejně tak i jednoduchý Screen Capture. Ten už podle názvu snímá obrazovku vašeho zařízení s tím, že je možné zvolit několik způsobů, od aktivace pomocí zvolené klávesy až třeba po časovanou spoušť.

K dispozici jsou samozřejmě i Google Maps, které jsou prakticky totožné s verzí pro Symbian, a poměrně ucházející je i komunikační program IM+, který kromě ICQ zvládne i některé další protokoly a je stabilní. Pro komunikaci máme k dispozici i klienta pro Skype, který dokáže svého kolegu ze stolního počítače v případě nutnosti obstojně zastoupit. Zde je však nutné počítat s menší možností využitelnosti. V případě Windows Mobile verze lze totiž telefonovat pouze při připojení do Wi-Fi sítě, případně do sítí třetí generace. Symbian verze pak nabízí i možnost telefonování v klasickém GPRS/EDGE, logicky jsou však odezvy hlasu dosti dlouhé.

Pokud vlastníte některý z přístrojů HTC, nebojte se prozkoumat dodávané CD, které se sice tváří jako další z nudných manuálových placek, avšak opak je pravdou. HTC si je vědomo toho, že aplikace dělají úspěch, proto kromě výborných přístrojů investuje i nemalé finanční prostředky do vývoje aplikací, které pak dodává zdarma. V jejich repertoáru pak najdete šikovné prográmky pro monitorování přenesených dat, nová uživatelská rozhraní pro vaší Today Screen, nové verze softwarových klávesnic, apod.

Pokud máte chuť zkoušet, instalovat, odinstalovávat a dělat pokusy, určitě se podívejte na www.ce4you.cz, kde najdete freewaru pro vaše mobily a PDA poměrně dost, ale musíte počítat s tím, že najít nějaký opravdu dobrý program bude náročnější. Zájemci mohou sledovat i webovou stránku www.smartmania.cz, případně i český www.symbianportal.cz.

Váš názor Další článek: Nová skříň Chieftec Aegis CX-05 aneb luxusní spindl na deset CD za tři tisíce

Témata článku: Google, Windows, Freeware, Download, Dobré ovládání, Mobilní Windows, Šikovná aplikace, Nudná komunikace, Opera Mini, Window, Trénink paměti, Ruská klávesnice, Win +, SmartMovie, Windows Mobile, Symbian, Komunikační aplikace, Početná komunita, Windows +, Search more, Mobilní verze, Sports Tracker, Dobrá využitelnost, Stolní počítač na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11