Zdarma dražší než za peníze?

Podle studie IDC je provoz serveru s Windows 2000 v některých případech levnější, než fungování totožného serveru s nainstalovaným operačním systémem Linux. Stín na hodnověrnost výsledků vrhá fakt, že studii sponzoroval Microsoft.
Zdarma dražší než za peníze?
Microsoft v pondělí rozeslal některým svým zákazníkům a zástupcům tisku výsledky výzkumu společnosti IDC. Zpráva nazvaná "Windows 2000 Versus Linux in Enterprise Computing: An Assessment of Business Value for Selected Workloads" porovnává náklady na pětileté provozování konkurenčních platforem pro pět typů úloh běžných ve firemním prostředí. Windows 2000 Server vyšel vítězně při nasazení jako print server, file server, správě síťové infrastruktury i v oblasti bezpečnosti. Linuxové řešení je podle zprávy levnější pouze v případě webového serveru. Rozdíl v celkových nákladech mezi Windows a Linuxem se pohybuje mezi 11-22 procenty. V případě webového serveru je linuxové řešení levnější přibližně o šest procent.

Pro získání relevantních dat byl simulován pětiletý provoz serveru ve sto čtyřech reálných společnostech v severní Americe. Porovnáván byl Windows 2000 Server s několika serverovými distribucemi Linuxu včetně SuSE, RedHatu či Turbolinuxu. Náklady byly počítány na server obsluhující 100 uživatelů. Ve zprávě je popsáno i členění nákladů zahrnutých do TCO. V potaz je brán nákup hardwaru včetně servisu a náklady na pořízení a správu softwaru. Náklady byly rozčleněny do kategorií: hardware, software, personál, ztráty způsobené výpadky, školení a náklady na outsourcing.

Náklady na hardware byly v obou případech shodné, akvizice software vyšla samozřejmě v neprospěch Microsoftu. Naopak náklady na školení a výdaje na IT odborníky spravující server vyzněly pro Microsoft natolik příznivě, že vyrovnaly vyšší pořizovací náklady. Windows servery jsou ve výhodě díky propracovaným utilitám pro správu systému, které v linuxových distribucích chybí nebo jsou méně uživatelsky přívětivé. Svou roli hrála i nutnost vývoje aplikací na klíč pro Linux. Vítězství při nasazení linuxového webserveru bylo podle zprávy dáno naopak tím, že v této oblasti již existuje dostatek aplikací pro Linux. Vyšší náklady v personální oblasti mají stejného jmenovatele, tedy náročnější správu systému a nedostatek odborníků na Linux, což zvyšuje cenu jejich služeb. Výdaje na zaměstnance a technickou podporu nakonec tvořily v průměru 62% TCO.

Ačkoliv jsou výsledky studie známy teprve krátce, již se objevila řada pochybností a nesouhlasných názorů. Největší stín na celý výzkum vrhá fakt, že IDC pracovala fakticky pro Microsoft, který kompletně uhradil náklady na provedení studie. Kompletní text navíc není veřejně k dispozici, seznámeni s ním byly pouze vybrané společnosti spolupracující s Microsoftem a některá média. Nejčastější námitkou je tvrzení, že zadání bylo ušito na míru produktu Microsoftu. Kromě generalizujících odsouzení však zaznívají i konkrétní námitky.

Jedním z problémů je stanovení pětiletého období, které nepočítá s upgradem systému, který by v případě Microsoftu náklady zvedl o poplatky za novou verzi software.

Další vlnu nevole zvedlo tvrzení, že Windows 2000 Server je bezpečnější platformou než linuxové servery. Porovnání počtu bezpečnostních rizik u jednotlivých platforem ohlášených od začátku roku 2002 organizací CERT však dávají výzkumu IDC zapravdu. Bezpečnostní rizika na platformě Windows sice představují vážnější hrozbu kvůli většímu rozšíření, ale tento fakt je při porovnání ve studii IDC irelevantní.

Výsledek studie v oblasti web serverů je však pro Microsoft určitě hořkou pilulkou. Linuxové servery v čele s Apache stále mají výrazně větší podíl na trhu a oficiální zpráva potvrzující nižší náklady nasazení Linuxu marketingu Microsoftu příliš nepomohou.

Pro srovnání ještě nabízíme odkaz na studii (dokument v PDF) vypracovanou pro IBM společností Robert Frances Group, podle které je v případě tříletého nasazení TCO u Linuxu nižší.

Diskuze (172) Další článek: Společnosti VIA a SiS zveřejnily hospodářské výsledky za listopad

Témata článku: Windows, Linux, Peníze, Cert, Celý výzkum, Celkové vítězství, Bezpečnostní servis, Assessment


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 82


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku