Z Brna na Mars: Rozhovor se šéfem vesmírné technologické firmy S.A.B. Aerospace Petrem Kapounem

Speciální držák družic, který po splnění mise shoří v atmosféře, biologický výzkum na mezinárodní vesmírné stanici nebo pátrání po vzdálených exoplanetách. To nejsou nové vize Elona Muska, ale projekty kolem brněnské firmy S.A.B. Aerospace.

Že má Česká republika místo na mapě velmocí dobývajících vesmír, potvrzuje řada technologických firem. Jednou z nich je i brněnská S.A.B. Aerospace, díky níž se začátkem září dostala do vesmíru česká vlajka. Firma totiž vyvíjela speciální dispenser, který na oběžnou dráhu dostal třiapadesát satelitů. „Uspěli jsme v konkurenci řady zavedených značek, jako byl třeba Airbus. Naše elegantní řešení je de facto celé vyvíjené v České republice a dokáže výrazně zlevnit vesmírný výzkum,“ popisuje šéf společnosti Petr Kapoun.

Kdo je Petr Kapoun?

Vystudoval ekonomickou fakultu Mendelovy univerzity. Jeho první firma Button Media se zabývala tvorbou webových stránek, brožur a videí s golfovou tématikou. Další společnost Handy Bee pak pomáhala zahraničním firmám zakládat pobočky v ČR. Díky tomu se seznámil se zástupci italské S. A. B. Aerospace a rozhodl se této firmě věnovat naplno. Během šesti let se mu podařilo ze startupu vybudovat uznávanou českou vesmírnou firmu.

Klepněte pro větší obrázek

S.A.B. Aerospace je italská firma. Jak si našla cestu do Brna?

S.A.B Aerospace je de facto rodinná firma, která má s vesmírnými technologiemi už asi čtyřicetiletou zkušenost. Někdy v roce 2014 navštívili její zástupci Brno s tím, že už tady probíhala nějaká spolupráce s dvěma jinými společnostmi. Jak to tak bývá, setkali jsme se společně někde u piva a během rozhovoru padlo, že by rádi expandovali na další trhy.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Vesmír, Výzkum, SpaceX, Země, Evropa, Mars, Elon Musk, Družice, Kosmonautika, Satelit, Brno, ESA, Rozhovory, Airbus, Články z Computeru, Vega, Ferrari, SABA, ExoMars, Mendelova univerzita, Francouzská Guyana, Marsa, Česká republika, Hexagon, Exoplanety