Zbavuje se AMD svých příznivců?

Firma AMD odstranila čtyři piny z procesorů Duron a omezila tak jejich možnosti. Tuto zprávu lze získat na některých hardwarových webech. Je to skutečně tak?
Podle některých informačních zdrojů firma AMD odstranila čtyři piny z procesorů Duron a omezila tak jejich možnosti. V nejnovějším dokumentu o procesorech AMD Duron (23802.PDF, revize D, září 2000) jsou čtyři vývody (AL25, AL27, AN25 a AN27) označeny jako NC (Not Connected = nepřipojeno). Podle těchto zdrojů v těchto čtyřech vývodech měl být multiplikátor neboli volič násobku kmitočtu procesoru.

Z původních materiálů o procesorech Duron (revize B) jsem zjistil, že zmíněné vývody měly již dříve označení NC. Pro jistotu jsem se podíval do původních materiálů o prvních procesorech AMD Athlon v pouzdru Socket A – tyto vývody měly NC význam i tam. Na přiloženém snímku jsou červeně vyznačeny chybějící vývody.

Kde je tedy pravda? Skutečný multiplikátor je v obdobném rozmístění, ale na jiné straně procesoru. Vývody multiplikátoru FID (0, 1, 2, 3) jsou tedy ve skutečnosti umístěny na pozicích W1. W3, Y1 a Y3.

Podle některých informací ony nepřipojené vývody jsou nedokumentované (BP FID) a propojují DIP přepínače na základní desce s FSB multiplikátorem.

Živě komentuje: Nehledě na výše uvedenou minikauzu se již nějakou dobu debatuje o postupném omezování volnosti, kterou požívali příznivci procesorů AMD. Ty totiž začaly mít zamknuté multiplikátory na určitý násobek. U Athlonů se tato situace řešila jednoduše – procesor se otevřel a na speciální konektor se pomocí přípravku nastavila libovolná hodnota nejen násobku, ale i napájecího napětí. U procesorů pro pouzdro Socket A však i tato cesta byla uzavřena. Chytré hlavičky si však všimly, že úpravou procesoru z vrchní strany lze potřebné hodnoty nastavit. Je to ale na nebo lehce za hranicí slušného přetaktování a nastavení, protože je to již metoda destruktivní a navíc velmi náročná na zručnost.

Pro přetaktování nakonec zbudou některé modely konkurenčního Intelu, a to jen z toho důvodu, že mají FSB takt velmi nízký, kdežto procesory AMD již dnes jsou na hodnotě 200 MHz. Procesory Intel ale nedosahují takových výkonů, jako AMD a navíc nejsou v prodeji tak vysoké frekvence, jak tomu u procesorů AMD je.

Diskuze (10) Další článek: 324 tisíc za doménu epodpis.cz

Témata článku: Původní materiál, Napájecí zdroj, Vysoký takt, Speciální situace, Postupné omezování, Kmitočet


Určitě si přečtěte

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku