Zbavuje se AMD svých příznivců?

Firma AMD odstranila čtyři piny z procesorů Duron a omezila tak jejich možnosti. Tuto zprávu lze získat na některých hardwarových webech. Je to skutečně tak?
Podle některých informačních zdrojů firma AMD odstranila čtyři piny z procesorů Duron a omezila tak jejich možnosti. V nejnovějším dokumentu o procesorech AMD Duron (23802.PDF, revize D, září 2000) jsou čtyři vývody (AL25, AL27, AN25 a AN27) označeny jako NC (Not Connected = nepřipojeno). Podle těchto zdrojů v těchto čtyřech vývodech měl být multiplikátor neboli volič násobku kmitočtu procesoru.

Z původních materiálů o procesorech Duron (revize B) jsem zjistil, že zmíněné vývody měly již dříve označení NC. Pro jistotu jsem se podíval do původních materiálů o prvních procesorech AMD Athlon v pouzdru Socket A – tyto vývody měly NC význam i tam. Na přiloženém snímku jsou červeně vyznačeny chybějící vývody.

Kde je tedy pravda? Skutečný multiplikátor je v obdobném rozmístění, ale na jiné straně procesoru. Vývody multiplikátoru FID (0, 1, 2, 3) jsou tedy ve skutečnosti umístěny na pozicích W1. W3, Y1 a Y3.

Podle některých informací ony nepřipojené vývody jsou nedokumentované (BP FID) a propojují DIP přepínače na základní desce s FSB multiplikátorem.

Živě komentuje: Nehledě na výše uvedenou minikauzu se již nějakou dobu debatuje o postupném omezování volnosti, kterou požívali příznivci procesorů AMD. Ty totiž začaly mít zamknuté multiplikátory na určitý násobek. U Athlonů se tato situace řešila jednoduše – procesor se otevřel a na speciální konektor se pomocí přípravku nastavila libovolná hodnota nejen násobku, ale i napájecího napětí. U procesorů pro pouzdro Socket A však i tato cesta byla uzavřena. Chytré hlavičky si však všimly, že úpravou procesoru z vrchní strany lze potřebné hodnoty nastavit. Je to ale na nebo lehce za hranicí slušného přetaktování a nastavení, protože je to již metoda destruktivní a navíc velmi náročná na zručnost.

Pro přetaktování nakonec zbudou některé modely konkurenčního Intelu, a to jen z toho důvodu, že mají FSB takt velmi nízký, kdežto procesory AMD již dnes jsou na hodnotě 200 MHz. Procesory Intel ale nedosahují takových výkonů, jako AMD a navíc nejsou v prodeji tak vysoké frekvence, jak tomu u procesorů AMD je.

Diskuze (10) Další článek: 324 tisíc za doménu epodpis.cz

Témata článku: Vysoký takt, Kmitočet, Původní materiál, Napájecí zdroj, Postupné omezování, Speciální situace

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů