Zbavte se zbytečných souborů – System Cleaner 98

Na pevném disku se vám postupem času nahromadí mnoho souborů, které vlastně vůbec nepotřebujete. Jednou z cest, jak se těchto zbytků zbavit, je program System Cleaner 98.
Na pevném disku se vám postupem času nahromadí mnoho souborů, které vlastně vůbec nepotřebujete. Není nutné mluvit o tom, že tyto soubory, kromě toho že zabírají místo, zpomalují celý systém a mohou způsobovat další problémy. Jednou z cest, jak se těchto "zbytků" zbavit, je program System Cleaner 98.

System Cleaner opravuje chyby a předchází jim pod systémy Windows 9x a NT 4.0 tím, že nachází a odstraňuje soubory, které na disku zůstaly po pádech systému, práci některých diskových utilit (ScanDisk, NDD) a nepříliš podařených odinstalacích. Výsledky, kterých tento program dosahuje, jsou velice slušné, nicméně neměli byste zapomínat na jeho časté a pravidelné spouštění.

Při spuštění programu se ocitnete v okně, které nápadně připomíná sympatický MS Outlook. V sekci Scan Tools je vhodné nejprve kliknout na ikonu Options, kde můžete nastavit základní parametry programu..

Další ikona Temporary Files dovoluje vybrat přípony souborů, které jsou považovány za nadbytečné. Kromě čtrnácti předdefinovaných typů si můžete přidat i své vlastní. Stejně tak můžete vybrat i soubory vzniklé v určitém časovém období, podle velikosti, atributů, nebo obsaženého textu. Pak stačí jen stisknout tlačítko Scan, vybrat Temporary Files a za několik vteřin se dozvíte, co všechno ve vašem počítači přebývá a kolik místa ušetříte, pokud všechny (nebo pouze vybrané) soubory vymažete. Program jsme testoval na čtvrt roku "neudržovaném" počítači s dvěma disky o celkové kapacitě 5 GB. System Cleaner na nich našel celkem 275 souborů zabírajících 6 MB. Tlačítkem Clean All jsou všechny soubory vymazány a program podá hlášení o tom, které soubory nebylo možné odstranit, protože byly používány jinými aplikacemi.

K odstranění duplicitních souborů slouží ikona Duplicate Files – stačí vybrat disky, které budou kontrolovány, nastavit několik málo parametrů a stisknout Scan-Duplicate Files. V tomto případě je scannování výrazně delší, ale i tak poměrně svižné. Po skončení si – stejně jako v předchozím případě – můžete vybrat smazání všech nebo pouze vybraných souborů. Na testovacím počítači přibylo po smazání duplicitních souborů dalších téměř 60 MB volného místa.

Pod ikonou Clean Directories si vyberete složky s dočasnými soubory, které se mají "vyčistit". Kromě Windows\Temp, Windows\Temporary Internet Files a Windows\Recent můžete nadefinovat i své vlastní. Tato volba odstranila 26 MB, takže celkový objem uvolněného místa dosáhl velmi slušných 92 MB (pochopitelně na lépe udržovaném počítači by toto číslo bylo menší).

Poslední dvě ikony v sekci Scan Tools jsou FAT-Losses (výpočet místa, které je "ztraceno" díky ukládání dat do clusterů) a Schedule Options (nastavení automatické údržby systému).

V sekci System najdete následující ikony:

  • Add/Remove Program – přidávání, odstraňování a editování položek, které najdete v ovládacích panelech v menu Přidat nebo odebrat programy.
  • System tools – skrývá tři zástupce důležitých systémových programů pro údržbu (Defragmentace, ScanDisk, Editor registru).
Jinak výborný dojem z celého programu mírně pokazila pouze odinstalace, která zapomněla v registrech celý klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\InforTech.

Shareware, zkušební doba 30 dnů, registrační poplatek 25 USD

Download, velikost: 569 KB

Diskuze (4) Další článek: Visual Basic 7.0 bude ! Ale kdy?

Témata článku: Windows, Internet, Soubor, Program Files, Celková velikost, Scan, Options, Cleaner, Vybraný soubor, Remove, Zbytečný soubor, Výborný dojem, Tools, Celý disk, CleanTohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Vy a počítač: Nakupujete v čínských e-shopech?
redakce
Vy a počítačE-shopyČínaAnkety