Zážitky na jablečném Safari

Nový nativní webový prohlížeč pro počítače s operačním systémem MacOS X se jmenuje Safari a rozhodně si zaslouží naši bližší pozornost. Bude jedničkou mezi jablečnými prohlížeči?
Novinek představených minulý týden Stevem Jobsem na konferenci Macworld bylo více než dost a jejich výčet se neomezuje pouze na novinky s hardwarové oblasti. Nového softwaru bylo představeno také dostatek, ovšem snad největší zájem vyvolal webový prohlížeč Safari a s ním spojená úzká spolupráce kalifornského Applu s Open Source komunitou.

Nedostatek skutečně nehrozí

Není žádným tajemstvím, že po kvalitním a rychlém nativním webovém prohlížeči pro OSX volají uživatelé počítačů Mac již drahnou dobu – přestože mají k dispozici hned několik webových prohlížečů. Až doposud byl ze strany Applu oficiálně podporovaným prohlížečem Internet Explorer pocházející z dílem Microsoftu. Pokud jste však s tímto kouskem softwaru měli někdy možnost na této platformě pracovat, jistě mi dáte za pravdu, že ke skutečné použitelnosti má – na rozdíl od poměrně vydařených Win verzí – poněkud daleko. Internet Exploreru je na Macích vyčítána nejen jejich pomalost (a to i na rychlejších strojích) a náročnost na systémové prostředky, ale také jeho nestabilita.

Ovšem nejen na Microsoftu je jablíčkář závislý. Sáhnout může i po alternativních prohlížečích v čele se známým multiplatformovým chameleonem Mozillou, která je následována několika poměrně povedenými klony (např. Chimera). Pro MacOS existuje také kupříkladu známá Opera či méně známý iCab. Tyto prohlížeče však mají jedno společné – nejsou mateřskou společností přímo podporovány.

Přestože v posledních letech Apple s Microsoftem poměrně úspěšně spolupracuje, bylo více než jasné, že Internet Explorer nezůstane „kmenovým“ prohlížečem nových jablečných počítačů příliš dlouho. Webový prohlížeč přímo od Applu tedy každý očekával – ovšem současně i každý očekával, že tento bude založen na renderovacím jádru Mozilly. Ovšem nestalo se tak.

Hledá se kvalita

Nový prohlížeč Safari je totiž postaven na renderovacím jádru KHTML. Ano, všichni Linuxáci používající pracovní prostředí KDE již vědí, která bije – KHTML engine totiž pochází právě z tohoto projektu a je základem více než univerzálního prohlížeče Konqueror. Přestože bylo rozhodnutí sáhnout po KHTML namísto Gecka (jádro Mozilly) překvapením, s pohledem na skutečný produkt musíme uznat, že se jednalo o krok správným směrem.

Již Linuxový Konqueror není žádným loudou a u spousty stránek je dokonce ještě o chlup rychlejší než Mozilla. Safari je ještě rychlejší, protože programátoři Applu původní zdrojové kódy upravili a některé renderovací části optimalizovali či úplně přepsali tak, aby výsledný produkt podával skutečně maximální možný výkon. A protože KHTML je svou povahou Open Source software, předá Apple po vypuštění finální verze prohlížeče Safari jím upravené zdrojové kódy zpět komunitě. Uznejte sami, že tento postup není prozatím v případě komerčních společností příliš častou praxí.

Podívali jsme se prohlížeči Safari také pěkně na zoubek – každý majitel osobního počítače Apple si může bezplatně stáhnout veřejnou betaverzi Safari a posoudit jej sám na vlastní kůži. Po spuštění prohlížeče nás překvapí poměrně minimalistický vzhled – na první pohled máte k dispozici pouze několik základních ovládacích prvků. Funkčně však nejste o nic ošizeni a alespoň vám zbude více místa pro zobrazení samotné webové stránky. Rychlost spouštění a zobrazování i složitých stránek je subjektivně o poznání vyšší než u ostatních MacOS X browserů a podle našich zkušeností lze až na pár hodně nestandardních stránek lze se zveřejněnými porovnávacími grafy skutečně souhlasit.

Užitečné blbůstky

Safari však nevyniká pouze rychlostí zobrazování stránek, velmi rychle přijdete na chuť také snadno nastavitelnému blokování vyskakujících oken či reklamních banerů nebo integraci vyhledávacího políčka vyhledávače Google. Stahování aplikací je se Safari také snadné – je-li stahovaný soubor spustitelným souborem nebo jakýmkoli archívem pro platformu MacOS, Safari jej po dokončení stahování také spustí – pokud ovšem v preferencích nezvolíte jinak.

Samostatný odstavec jsem se rozhodl věnovat systému SnapBack. Jak již jeho název napovídá, jedná se o jistou obdobu známého tlačítka Zpět. Pokud v běžném webovém prohlížeči kliknete na tlačítko Zpět, zobrazí se vám předcházející stránka. Tato funkce je sice užitečná, ale k plnému využití jí přeci jenom něco schází. SnapBack tuto slabinu nahrazuje – kliknutím na toto tlačítko se nevrátíte o jednu stránku zpět, ale na výchozí stránku. Ačkoli to tak nemusí vypadat na první pohled, je především pro orientaci kupříkladu v rozsáhlých internetových diskusích či na aukčních serverech funkce SnapBack velmi návyková a velmi vám bude chybět při návratu k „běžnému“ webovému prohlížeči. A protože i krátká animace dokáže říci více než tisíc slov, určitě si prohlédněte ukázku práce se SnapBack. Závěrem bych rád zmínil i jednoduchou a přehlednou práci se záložkami i podporu všech důležitých webových standardů.

Safari web browser je – přestože se jedná prozatím o beta verzi finálního produktu – rychlý a dobře použitelný webový prohlížeč. Také přínos tohoto projektu do světa otevřeného softwaru je chválihodný a určitě přispěje ke zkvalitnění obou stěžejních produktů postavených na engine KHTML – tedy Konqueroru i Safari.

Diskuze (10) Další článek: Kazaa půjde v USA k soudu, i když tam nesídlí

Témata článku: Apple, Internet Explorer, Safari, Krátká animace, Dokončené dílo, Výsledné dílo, Největší slabina, Webová stránka, Chimera, Vyskakující okno, Důležitý web, Reklamní platforma, Mako, Minimalistický vzhled, Prohlížeč, Produkt postavených, Povedený klon, Skutečný produkt, Jistý směr, Jablečné Safari, Častá diskuse, Chameleon, Stahovaný soubor, Chime


Určitě si přečtěte

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

** Google v týdnu ukázal nové telefony Pixel ** V Londýně se ale také konal Google Cloud Next ** Konference o tom, jak bude vypadat internet v cloudu zítra

Jakub Čížek | 32

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 22

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

** Nápad použít na silnice místo asfaltu solární panely vypadal slibně ** Praktické testy však odhalily celou řadu nevýhod ** Nejhorší je směšná účinnost ve srovnání s fotovoltaickou elektrárnou

Karel Kilián | 65

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

** Vědci představili prototyp výkonné bezdrátové nabíječky pro elektromobily ** I přes vysoký výkon se pyšní vysokou efektivitou ** Bude budoucnost nabíjení elektromobilů bezdrátová?

Karel Javůrek | 48

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

** V digitálním světě nemůžete věřit všemu ** Nová generace 3D fotoeditorů zvládne divy ** Vyzkoušeli jsme PortraitPro, který vám změní i kontaktní čočky

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku