Zavření Silk Road nastartovalo internetový prodej drog

V říjnu loňského roku bylo uzavřeno největší ilegální tržiště v sítí TOR. Kriminalitu v internetovém podsvětí to rozhodně neohrozilo. Mediální zájem měl spíše opačný efekt.
Zavření Silk Road nastartovalo internetový prodej drog

V zákoutích internetu, kam se běžný surfař bez TOR klienta nedostane, se odehrávají podobné zločiny jako v reálném světě. Bez dlouhého pátrání a zjišťování si můžete opatřit pár gramů brazilského kokainu, z Ruska si nechat poslat AK-47 nebo si objednat DDoS útok na konkurenční web. Většina z tohoto zboží a služeb je nabízena na portálech, které se podobají třeba Ebayi. Jen zde místo PayPalu zaplatíte Bitcoinem nebo jeho alternativou. Synonymem pro toto nelegální tržiště bylo až do minulého října místo zvané Silk Road. Právě 2. října 2013 došlo k uzavření Hedvábné stezky a na malou chvíli se zdálo, že boj proti internetovým zločinům se daří. Jak je to ale ve skutečnosti?

Klepněte pro větší obrázek
Surovou extázi si na Aukru nekoupíte

Marný boj

Po šesti měsících od zatčení provozovatele Silk Road Rosse Ulbrichta a následném vypnutí samotnou FBI přišla s podrobnější zprávou o tomto druhu kriminality australská ABC. Výsledek je očekávatelný – do rozměrů Silk Road sice zatím nenarostlo žádné tržiště, avšak v celkovém měřítku se nelegálním online obchodům daří lépe než kdy jindy. Přitom jen na Silk Road byly uzavřeny obchody za více než 1,2 miliardy dolarů. V současné době prý australští kriminalisté sledují více než dvanáct podobných tržišť.

Se svou zprávou také přišlo NDARC (Národní středisko pro výzkum drog a alkoholu při univerzitě v Sydney). Krátce po zavření Silk Road a několika týdnech, kdy se prodeje přeskupovaly na nová místa, se zdvojnásobil počet australských dealerů, kteří začali operovat právě v online prostředí. Jedná se tedy o typickou ukázku efektu Barbry Streisandové. Předtím než se veřejně začalo diskutovat o nelegálních obchodech a uzavření největšího tržiště v síti TOR, mnoho distributorů drog o této možnosti ani nevědělo. Když však i do běžných médií začaly pronikat zprávy o tom, že se kdesi ve skrytém internetu dají koupit drogy podobně jako dětská výbava na mimibazaru, zájem několikanásobně vzrostl. A to na všech stranách – přibylo provozovatelů, prodejců i zákazníků.

Hledání nových míst, kde prodávat zakázané zboží není jediným důvodem, proč zavření Silk Roadu přetransformovalo nelegální obchody na více míst. Anonymita v TORu sice skrývá nakupující a prodejce, ale především provozovatele těchto portálů, které je téměř nemožné vypátrat.

Ross Ulbricht, který měl spravovat Silk Road ze San Francisca si prý přišel na desítky milionů dolarů v bitcoinech, konkrétně měl v době uzavření Silk Road pod správou bitcoiny v hodnotě 80 milionů dolarů. Proč by si tedy nemohli alespoň zlomek této částky vydělat noví provozovatelé obdobných webů. Kromě již existující „konkurence“ v podobě Black Market Reloaded, který se stal nejpopulárnějším tržištěm, vznikla místa jako RAMP, Craiglist, Deepbay nebo Brainmagic.

Vynikajícím příkladem byl projekt Sheep Marketplace. Tržiště s totožným zbožím bylo odstaveno nikoliv kriminalisty, ale samotným provozovatelem. Když se hodnota bitcoinů, které v platebním systému obchodu kolovaly, dostala na dostatečnou hodnotu, provozovatel jej vypnul. Jedna ze stop, vedla také do Čech k jistému poskytovateli hostingu. Ta se nakonec ukázala jako mylná a dodnes nikdo netuší, kdo za Sheep Marketplace stál, ani komu patří téměř čtyřicet tisíc odcizených bitocinů za necelou půl miliardu korun.

DPR? Nevinen

Dread Pirate Roberts – to byl pseudonym, pod kterým nejčastěji vystupoval Ross Ulbricht. Absolvent univerzity v Texasu měl řídit největší nelegální tržiště Silk Road ze San Francisca, kde byl také 1. října 2013 zadržen. Seznam prohřešků, kterými se měl provinit, rozhodně není nijak strohý – americká prokuratura jej obvinila z hackingu, praní špinavých peněz, obchodu s drogami a také z několika pokusů o nájemnou vraždu. Podle obvinění si byl Ulbricht vědom možného rizika a chtěl Silk Road spravovat z Dominikánské republiky. Právě zde požádal v květnu 2012 o státní občanství. Navíc se našlo celkem devět padělaných řidičáků na různá jména.

Klepněte pro větší obrázek
Několik identit se při vedení ilegálního tržiště může hodit

Dalo by se říct, že dokázat vinu v tomto případě nebude složité a Ulbricht si půjde do chládku odsedět pár let. Na začátku února však proběhl první soudní líčení, které ukázalo přesný opak, prozatím z něj totiž DPR vyšel jako nevinný. Ne že by snad soudcům a expertům chyběly důkazy, těch mají dost především z jeho zabavené elektroniky – prý 8-10 terabytů. Avšak podle všeho Ulbricht vyměnil zmírnění trestu za spolupráci při vyšetřování. Má se jednat především o další správce a zaměstnance Silk Road, ale i další osoby zapojené do ilegální činnosti v hlubinách internetu.

V prosinci tak byli zadrženi tři pachatelé, údajně zapojeni do správy Silk Road. Navíc se poutům a vazbě nevyhnul ani vicepresident Bitcoin Foundation Charlie Shrem, který byl obviněn z praní špinavých peněz, kterého se měl dopouštět právě na Silk Road. Shrem byl před měsícem propuštěn na kauci jednoho milionu dolarů s podmínkou domácího vězení s nepřetržitým elektronickým sledováním.

Ross Ulbricht nyní vyčkává na další kolo v soudním procesu. To by mělo začít začátkem listopadu a státní zástupci se chystají odhalit data z Ulbrichtova počítače, ve kterém se prý našlo mnoho záznamů o vedení a budování Silk Road. Kromě toho na něm prý bylo uloženo 29 000 bitcoinů.

Klepněte pro větší obrázek
Správcovská stránka Silk Road s výpisem aktuálního jmění v bitcoinech
Diskuze (18) Další článek: Jak zamezit odposlouchávání vašich www stránek

Témata článku: Web, Kauzy, Ross, Streisand, Strohý výpis, Konkurenční web, Mimibazar, Charlie, Sydney, Temná strana, Kokain, První soud, Ilegální činnost, Silk Road, Hodnota bitcoinu, Domácí vězení, Marketplace, Anonymita, Občanství, Běžný surfař, Nelegální droga, Ross Ulbricht, Líčení, Zavření, Internetový prodej


Určitě si přečtěte

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 44

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 53Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor