Zavádění Windows 95

Ctirad Bobek: Všechny problémy začaly nainstalováním (a teď překvapení) Windows 95. Počítač...
Ctirad Bobek: Všechny problémy začaly nainstalováním (a teď překvapení) Windows 95. Počítač (jehož konfiguraci uvádím na závěr), který se vždy choval korektně a k mé plné spokojenosti, začal jančit, a to bohužel trvá dosud.

Tak tedy k věci. Po zapnutí počítače se Windows nenatáhnou normálně, ale v průběhu zavádění ztuhnou, následuje hardwarový reset a poté přes nouzový mód a další restart konečně začnou fungovat tak, jak mají, až do vypnutí počítače. S výjimkou tvrdého resetu, kdy se musí celá procedura opakovat.

Vyzkoušel jsem už všechno možné (jednomu zaručenému "odborníkovi" se dokonce podařilo mě přesvědčit, že problém není ve Windows, ale v mé zvukové kartě Addonics, se kterou jsem byl velmi spokojený. SB 16 PnP, který jsem si na jeho radu zakoupil, zvučí sice dobře, ale vyřešení problému se nepohlo ani o píď).

Jediná znepokojivá informace se nachází v instalačním protokolu DETLOG.TXT, a to sice:

MatchInfList:This computer matches

Machine.Inf's (Bad PnP BIOS) decription 'Award PnP BIOS'

Ale platné mi to také příliš není, protože mám bezpečně prověřeno, že PnP BIOSu se stejně nikde v Setupu počítače nedá deaktivovat. A v manuálu motherboardu o tom není ani zmínka.

Computer: Váš problém je pravděpodobně způsoben kolizí hardwaru vašeho počítače. Vzhledem k tomu, že váš počítače "intimně" neznám, uvedu obecné možnosti, jak chybu najít a případně se jí i zbavit.

Nejdříve k souboru DETLOG.TXT. Soubor je vytvářen při detekci hardwaru počítače, která probíhá při instalaci Windows 95 nebo při zvolení Přidat nový hardware v Ovládacích panelech. Samotné hlášení je naprostou samozřejmostí u počítačů s Award BIOSem a není nutné se jím zabývat.

Pro zjištění závady je nutné na začátku při startování stisknout klávesu F8 a vyvolat StartUp menu. Druhá položka je Spustit Windows s protokolem. Tato volba způsobí při zavádění Windows 95 vytvoření souboru BOOTLOG.TXT, kde je přesně uvedeno, které komponenty byly zavedeny, spuštěny a které ne.

Je možné, že chyba nastává při chybném zavedení některé z komponent. Největší část procesu zavádění obstarává VMM32.DLL, který sám v sobě obsahuje některé komponenty a další jsou uloženy v adresářích \WINDOWS\SYSTEM\IOSUBSYS (ztohoto adresáře jsou zavedeny všechny VXD soubory) a z adresáře \WINDOWS\SYSTEM\VMM32. Pokud k tomu opravdu dochází, je nutné soubor smazat nebo nainstalovat znova.

Dalším krokem je kontrola obsahu souborů CONFIG.SYS a AUTOEXEC.BAT. V těchto souborech by se neměly spouštět žádné původní rezidentní programy pro DOS, jako je cache a podobně.

Poslední možností je postupně vyjmout všechny další přídavné karty, které máte v počítači (např. zvuková karta, SCSI řadič, interní modem apod.), a vyzkoušet spuštění Windows bez nich.

Váš názor Další článek: Softwarový gigant zakládá nové výzkumné centrum

Témata článku: Hardware, Windows, Chybná detekce, Celá procedura, Bios, Window, Zavádění, Reset


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 102

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky