Zatmění u Microsoftu

Prakticky všechny servery Microsoftu byly ve středu po celý den nedostupné kvůli problémům s jejich hlavními DNS servery, stopy ukazují i na možný cílený útok.
Prakticky všechny servery Microsoftu byly ve středu po celý den nedostupné kvůli problémům s jejich hlavními DNS servery, stopy ukazují i na možný cílený útok. V úterý večer po desáté jsem se ještě díval na MSDN, ve středu se již nedalo nikam dostat. Při psání tohoto článku (22:30) se také ještě nedá dostat na servery jinak, než přímo přes jejich IP adresy.

Problémy s DNS servery, který má na starosti převod textových názvů serverů na jejich ekvivalentní IP adresy, postihly ve středu řadu serverů Microsoftu. Problémy vznikly přímo u Microsoftu, takže nepostihly jen naši republiku, záznamy pro domény Microsoftu prostě zmizely z celého světa a nyní se jen postupně opět rozkopírovávají. Oficiální vyjádření Microsoftu pouze potvrdilo problémy s DNS serverem, nespecifikovalo příčinu poruchy.

DNS servery přitom odpovídaly, ale jen velmi sporadicky, to by ukazovalo na možný útok DoS, tedy záměrné zahlcení požadavky až nad mezní hranici serveru. Všechny čtyři DNS servery Microsoftu jsou navíc na jednom segmentu sítě a na jedné IP podsíti 207.46.138.xx, což znamená automaticky snazší možnost průniku, protože je nutné překonat jen jeden vstup do podsítě. Spíše než na útok zvenčí to ale podle posledních informací prý vypadá na selhání lidského faktoru, normálně řečeno lidskou blbost.

Tímto kolapsem DNS záznamů byla postižena nejen titulní stránka Microsoft.com, ale také například stránky windowsupdate.com, všechny poštovní účty na Hotmail.com, zpravodajský server MSNBC.com a řada dalších. K dispozici nebyla ani stránka českého Microsoftu, protože ta pouze přesměrovává na hlavní americký web. Microsoft měl problémy s DNS záznamy i o víkendu, kdy byly zablokovány přes 12 hodin stránky MSN kvůli chybně naplněné tabulce DNS záznamů na MyDomain.com. V úterý byly také hacknuty stránky novozélandského Microsoftu.

Zásah do DNS záznamů je jedním z možných útoků na cílovou doménu, problém je v tom, že je často možné vést úspěšný útok na místo mimo samotnou cílovou firmu, v tomto případě byl postiženy servery přímo u Microsoftu. Nevýhodou problémů s DNS je pomalý opětovný náběh správného rozlišování adres. DNS tabulky se překopírovávají postupně mezi jednotlivými servery v celosvětové hierarchii a tak se uvedení do běžného původního stavu počítá na několik hodin.

V současné době stále servery z našeho pohledu nejedou, nicméně z americké strany i z Evropy již zaznívají hlasy o zlepšujícím se spojení s jednotlivými servery. Finanční ztráty a důvěra v zabezpečení způsobené tímto výpadkem se však budou hojit jen pomalu.

Diskuze (16) Další článek: Corel do budoucna – zpátky ke kořenům

Témata článku: Microsoft, Zatmění, Běžný převod, Možný problém, Možné útoky, Jednotlivá adresa, Hlavní nevýhoda


Určitě si přečtěte

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 105

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk