Zastupitelstvo se chystá vysílat na Internetu

Karlovarský kraj se chystá vysílat na Internetu přímý přenos z jednání zastupitelstva. Kraj tak chce občanům ušetřit cestu na veřejná zasedání. Neznamená to ale ve skutečnosti, že se kraj chce zbavit obtěžujících občanů?

Na první pohled by se mohlo zdát, že nápad s přenášením zasedání krajského zastupitelstva je krokem k otevřenosti úřadu a větší informovanosti občanů. Vždyť i ve Velké Británii se nedávno Robin Cook z dolní komory parlamentu nechal slyšet, že v jeho zemi bude občan moci jako první na světě volit online. Je tedy krok Karlovarského kraje znakem pokrokovosti, nebo je v celé věci nějaký háček?

Nevím, jak v Karlových Varech, ale na jednání pražského zastupitelstva chodí ztěží dvě desítky přihlížejících, jednání trvají dlouho, jsou únavná a nudná; obyčejný člověk si nemůže vyčlenit ze svého rozvrhu tolik času, aby se mohl každého jednání účastnit. Pro dnešní zástupnou demokracii je jistě možnost přenosů po Internetu přínosem. Ale jen teoreticky.

Ve zmiňované Velké Británii už několik měsíců občan může sledovat online zasedání Parlamentu. Stránku ParliamentLive.tv při prvním přenosu sledovalo 3 500 uživatelů a deník Independent to komentoval jako velký úspěch. Je 3 500 diváků hodně, nebo málo v zemi s 60 miliony obyvatel?

Podle mého názoru bude vysílání Karlovarského kraje stát statisíce ročně (už jenom technika něco bude stát, někdo ji musí obsluhovat...) a počet občanů, kteří díky tomu budou moci sledovat jednání zastupitelstva se zvýší jen nepatrně. Daleko pravděpodobnější je, že občan, který by za jiných okolností byl ochotný účastnit se jednání osobně, aby měl možnost vnímat i doprovodné jevy jednání a v přestávkách mohl osobně kontaktovat své demokratické zástupce, tento aktivní občan příště zůstane doma a bude sledovat jednání na monitoru. Zastupitelstvo se tak za vysokou cenu zbaví několika obtížných jednotlivců.

Určitě by mělo smysl poskytnout občanovi zvukový záznam z jednání zastupitelstva, označený popisem, aby věděl, kdo hovoří a k čemu se vyjadřuje. Jestli ale bude vysílání online nebo ze záznamu, na tom už tolik nezáleží – význam archivu je podle mého větší než online přenosy. Určitě nemá smysl pouštět se do krajské internetové televize – to by nejdříve Telecom musel spustit z obchodních důvodů odkládané ADSL, aby zároveň stoupl počet občanů, kteří budou mít k online demokracii přístup. Demokracie se nemůže stát výsadou dobře připojených.

A mimochodem, kdy bude možné sledovat online zvukový přenos z českého Parlamentu? Vždyť ten přeci ovlivňuje více občanů a také více občanů by mohlo mít zájem sledovat jeho vybraná zasedání. Proč má občan čekat na záznam jednání do nočních hodin, když by mu Česká televize mohla online zprostředkovat přenos i po Internetu?

Diskuze (8) Další článek: Intel Pentium 4 2,4 GHz na trhu

Témata článku: Online televize, Televize online, Just, Archiv české televize, První krok, Velký háček, Robin, Česká televize vysílání, Česká televize i vysílání, Parlament, Televize doma, Online, Independent, Justo, New story, Velký smysl, Velká Británie


Určitě si přečtěte

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 250

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky