Zastaralý chipset počítačů s Pentiem II

Pentium II je podle testů výkonnosti na vrcholu žebříčku a překonává i takové konkurenty, jakým je zmiňovaná K6 od AMD. Jeho rychlost však "kazí" starý chipset.
Každý má rád rychlé počítače a rychlé počítače mají rychlé procesory. Současná cenová válka výrobců procesorů vede nejen ke snižování cen ale i k horečné snaze o co nejrychlejší uvedení jejich nových verzí. Pentium II, poslední zbraň Intelu a soupeř porcesorů jako K6 a spol., je podle testů výkonnosti na vrcholu žebříčku a překonává i takové konkurenty, jakým je zmiňovaná K6 od AMD. Jeho rychlost však "kazí" starý chipset.

Těžko říci zda jde o výsledek špatného načasování, neshody několika týmů, nebo zda-li je chyba někde jinde, skutečností však zůstává, že chipset, používaný v současnosti na deskách s procesorem Pentium II není pro tyto procesory optimalizován. Chipset s označením 440FX, doposud (a zatím stále ještě) montovaný s Pentii II je stejný, jako

sada podpůrných obvodů pro procesor Pentium Pro, a je starý už téměř rok. 400FX nepracuje chybně, jde o vynikající sadu obvodů, problém je jen v tom, že nepodporuje několik výkonnostně kritických technologií, jako je Synchronní DRAM (SDRAM) nebo ATA-33 (podpora vysokorychlostního přístupu na disk), které mají vliv právě na celkový výkon počítače. Tato skutečnost je s podivem, vždyť zmiňované technologie podporuje chipset 430TX, určený pro procesory Pentium MMX, již někdy od února.

Další nepříjemnou "dírou" v chipsetu 440FX je absence podpory AGP (Advanced Graphics Port), nové video-sběrnice, kterou Intel vydatně prosazuje a často ji zmiňoval právě v souvislosti s Pentiem II. Intel sice tvrdí, že kombinace Pentia II a AGP je určena pouze pro nejnáročnější týmy, ale jaképak exkluzivní určení, když ve skutečnosti vůbec není?

Aby na straně Intelu nebyla jen kritika, připravuje nový chipset určený pro systémy s Pentiem II, který by měl podporovat všechny zmíněné technologie a dokonce i několik dalších. Vždy se najde nějaké ale, tentokrát je to předpokládaná dostupnost nového chipsetu, označovaného jako 440LX. Ten bude až na přelomu třetího a čtvrtého kvartálu. Do té doby se budeme muset spokojit se starší verzí.

Není to poprvé, co Intel takto "zazlobil", vždyť výše zmiňovaný chipset 430TX pro MMX procesory byl uveden šest týdnů po Pentiu MMX. Počítače s Pentiem II jsou dnes sice nejrychlejšími dostupnými systémy své kategorie, ale nedokáží poskytnou všechno, co nová verze procesorů dovoluje. Je otázkou, zda zákazník, rozhlížející se po vysoce výkonném řešení schopném poskytnou po jistou dobu technologickou špičku, bude ochoten čekat téměř půl roku na kompletní počítače s Pentiem II.

Možným řešením je pořízení počítače a pozdější výměna do nového

mainboardu (snad), ale zase jde o další komplikaci.

Váš názor Další článek: Znovu překonána další bariéra v modemech

Témata článku: Video, Stará verze, Chipset, S PEN, Starý počítač, Pentium


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 116

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 48

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky