Byznys

Zásilkovna ustoupila a výdejní místa bude sdílet s ostatními přepravci

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže od konce roku 2020 vyšetřoval obchodní podmínky Zásilkovny, na kterou se množily podněty kvůli exkluzivním smlouvám s provozovateli výdejních míst. A vzhledem k dominantnímu postavení Zásilkovny na trh s doručováním malých zásilek do 30 kg hrozil této firmě postih. Společnost ale nakonec ustoupila a ÚOHS předložila nové podmínky.

Ty dřívější zakazovaly partnerům provozovat výdejní místa dalším společnostem. Kdo uzavřel smlouvu se Zásilkovnou, nemohl už například hostovat Balíkovnu, PPL Parcelshop apod. Firma si toto vymohla nejen v době trvání smluvního vztahu, ale i určitý čas do ukončení spolupráce.

Podle nových podmínek mohou partneři, kteří mají se Zásilkovnou smlouvu trvající déle než dva roky, nabízet výdejní místa i pro konkurenční služby. Týkat se to má přibližně 3400 z více než 5400 celkových partnerských výdejních míst.

Druhým ústupkem je, že exkluzivita Zásilkovny bude v případě ukončení smlouvy trvat nanejvýš rok od jejího podepsání. Pokud tedy provozovatel výdejního místa přestane se Zásilkovnou spolupracovat za 13 měsíců, může se rovnou obrátit na konkurenci. A pokud se ze smlouvy vyváže například po šesti měsících, bude muset čekat dalších šest.

Diskuze (60) Další článek: NASA se podařilo vyfotit jihokorejskou lunární sondu Danuri

Témata článku: