Zašifrujte si dopis eliptickými křivkami – zadarmo

Většina uživatelů dnes používá pro šifrování pošty program PGP. Tento program je zdarma pro nekomerční použití, ale pro komerční použití za něj musíte zaplatit. I k PGP existují alternativy.
Většina uživatelů dnes používá pro šifrování pošty program PGP. Tento program je zdarma pro nekomerční použití, ale pro komerční použití za něj musíte zaplatit. I k PGP existují alternativy. Zdarma je dostupný program GPG vyvíjený jako GNU software, který používá podobné algoritmy jako PGP. Zajímavou alternativou jsou programy, které používají jako šifrovací metodu s veřejným klíčem kryptosystém založený na bázi eliptických křivek. Těmito zástupci jsou programy Pegwit a Kong. Pegwit nemá grafické uživatelské prostředí a ovládá se z příkazové řádky. Existuje verze pro DOS i WIN32. Kong má grafické uživatelské prostředí a je určen pro WIN32. Oba programy jsou k dispozici zdarma. Jejich nevýhodou je, že nejsou integrovány do poštovních programů jako PGP. Tyto programy nejsou určeny k šifrování dat na disku (i když i tato data jimi lze zašifrovat), ale pro šifrování pošty. Výhoda použití eliptických křivek vyplyne z dalšího popisu tohoto algoritmu.

Kryptosystémy s veřejným klíčem
Kryptosystémy s veřejným klíčem se používají k zabezpečení přenosu dat mezi objekty přes nezabezpečenou oblast. (Nejen pro přenášení poštovních zpráv, ale i k zabezpečení přenosu internetových stránek při zadávání čísel kreditních karet při nakupování přes Internet nebo k zabezpečení home bankingu atd.)

Kryptosystémy s veřejným klíčem

Název algoritmu Platnost patentu v USA do roku Autoři Datum objevení (představení veřejnosti)
Diffie-Hellman 1997 Whitfield Diffie, Martin Hellman 1976
RSA 2000 Ron Rivest, Adi Shamir, Leonard Adleman 1977
El-Gamal není patentován
Eliptic-ké křivky není patentován Neal Koblitz, Victor Miller 1985
Eliptické křivky na rozdíl od ostatních algoritmů šifrování veřejným klíčem používají výrazně kratší klíč. V současnosti nejčastěji používanou metodou je RSA. Dnes je a v blízké budoucnosti bude považován za bezpečný klíč pro RSA o délce 1024 bitů. Eliptické křivky mohou poskytnout ekvivalentní bezpečnost při použití klíče o délce 160 bitů. Výpočetní náročnost těchto algoritmů je při uvedené velikosti klíčů srovnatelná. Pro vzdálenější budoucnost se počítá jako s bezpečnou velikostí klíče pro RSA 2048 (resp. 4096) bitů. Při použití této velikosti klíče se výrazně zvyšuje výpočetní náročnost a tím klesá rychlost šifrování, dešifrování, podepisování a ověřování. Při použití eliptických křivek s ekvivalentní bezpečností není nárůst délky klíče a tím i výpočetní náročnosti tak vysoký jako u ostatních metod s veřejným klíčem.

Princip šifrování s veřejným klíčem – pro neznalé
Tyto metody se používají zejména pro přenos dat. Aby někdo (řekněme osoba X) mohl plně používat tuto metodu, musí si zvolit (resp. vytvořit) svůj tajný klíč. Z něj vygeneruje svůj veřejný klíč, který zveřejní. Kdo chce poslat osobě X pouze jí určenou zprávu (zašifrovanou), zašifruje zprávu veřejným klíčem osoby X. Takto může zprávu zašifrovat kdokoliv, protože veřejný klíč osoby X je dostupný všem, ale rozšifrovat ji může jen osoba X, a to svým tajným klíčem, který má pouze ona. Analogický postup je pro podepsání a ověření zprávy. Pouze osoba X může digitálně podepsat svoji zprávu, a to svým tajným klíčem. Kdokoliv si může ověřit autentičnost (že zpráva není podvržená) veřejným klíčem osoby X.
Váš názor Další článek: Pravda o Napalmu aneb jak je to s Voodoo 4

Témata článku: Internet, Bezpečnost, Dopis, Ron Rivest, Autentičnost, Zašifrovaný data, Zašifrovaná data, Klíč, Victory, Adleman, Adi Shamir, Křivka, Zašifrovaný disk, Ron software, Kong, Shamir, Dostupná zprávaRusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze monitoru Huawei MateView GT 34. Slušný monitor, který zbytečně láká na nesplněné

Recenze monitoru Huawei MateView GT 34. Slušný monitor, který zbytečně láká na nesplněné

** Základní 34" monitor bez dodatečné výbavy ** 165 Hz je rychlejší než možnosti VA technologie ** HDR lze zapnout, moc poznat není

Tomáš Holčík
HuaweiMonitoryTesty
EA restrukturalizuje. O Battlefield se nově postará Vince Zampella z Respawnu

EA restrukturalizuje. O Battlefield se nově postará Vince Zampella z Respawnu

Tvůrce Titanfallu hodlá vnést do válečné série čerstvou krev.

Michal Maliarov
DiceBattlefield
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack