Wi-Fi | Router

Zase v tom bude naprostý svinčík. Vedle Wi-Fi 6 nás čeká ještě Wi-Fi 6E

Když se řekne Wi-Fi 6, pravidelní čtenáři si jej už spolehlivě spojí s nastupující specifikací IEEE 802.11ax, která v některých domácnostech už začala pomalu vytlačovat Wi-Fi 5, tedy 802.11ac. Ve skutečnosti to ale bude ještě o něco složitější.

Wi-Fi Alliance před dvěma lety oznámila nový způsob značení hlavní větve Wi-Fi a zdálo se, že se už napříště místo spleti písmenek a čísel konkrétních technologií budeme setkávat jen s Wi-Fi 5, 6, 7, 8 a tak dále, jak se bude zlepšovat a zrychlovat domácí a podnikové sítě. Každé vyšší číslo bude zpětně kompatibilní a hlavně bude srozumitelně napovídat, že se skutečně jedná o vyspělejší technologii.

Konsorcium výrobců ale záhy přišlo na to, že i v rámci jedné verze bude muset občas rozlišovat drobné nuance. A začne to už právě s Wi-Fi 6. Vedle něj totiž budeme mít i Wi-Fi 6E.

6E, tedy 6 GHz

Co se stalo? Inu, stalo se to, že Wi-Fi brzy získá nové kmitočty v pásmu 6 GHz. Zatímco současné Wi-Fi 6, jehož certifikace začala loni na podzim, pracuje na stávajících kmitočtech 2,4 GHz a 5 GHz, samotná norma 802.11ax počítá i s hromadou poměrně širokých 80MHz a 160MHz kanálů v 6GHz pásmu. Jakmile toto pásmo uvolní pro Wi-Fi národní telekomunikační úřady, začne je Wi-Fi 6 používat.

Jelikož ale nemusejí být stávající rádiové čipy v tomto případě dopředně kompatibilní, neboť doposud počítají jen s 2,4 GHz a 5 GHz, Wi-Fi Alliance bude ty s ověřenou podporou 6 GHz certifikovat pod onou modifikací Wi-Fi 6E, tedy vlastně Wi-Fi 6 Extended.

Wi-Fi 6 obecně začne být velkým tématem až v okamžiku, kdy začneme ve větší míře obměňovat všechny své domácí prvky včetně telefonů a laptopů. Až tedy budete připraveni na přechod na vyšší kvalitu rádiové sítě, mějte na paměti, že nebude Wi-Fi 6 jako Wi-Fi 6. A tak se opět dostáváme do začarované smyčky zkratek, která bude časem pro běžné smrtelníky dost možná stejně složitá a nepochopitelná jako 802.11spleťpísmenek.

Diskuze (40) Další článek: Western Digital nabídne externí SSD s kapacitou 8 TB. Přes USB data protlačí rychlostí až 20 Gb/s

Témata článku: Technologie, Hardware, Internet, Wi-Fi, Router, Svinčík, Kmitočet, Alliance, Pásmo, GHz


Určitě si přečtěte

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 16

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 252

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu