Wi-Fi | Router

Zase v tom bude naprostý svinčík. Vedle Wi-Fi 6 nás čeká ještě Wi-Fi 6E

Když se řekne Wi-Fi 6, pravidelní čtenáři si jej už spolehlivě spojí s nastupující specifikací IEEE 802.11ax, která v některých domácnostech už začala pomalu vytlačovat Wi-Fi 5, tedy 802.11ac. Ve skutečnosti to ale bude ještě o něco složitější.

Wi-Fi Alliance před dvěma lety oznámila nový způsob značení hlavní větve Wi-Fi a zdálo se, že se už napříště místo spleti písmenek a čísel konkrétních technologií budeme setkávat jen s Wi-Fi 5, 6, 7, 8 a tak dále, jak se bude zlepšovat a zrychlovat domácí a podnikové sítě. Každé vyšší číslo bude zpětně kompatibilní a hlavně bude srozumitelně napovídat, že se skutečně jedná o vyspělejší technologii.

Konsorcium výrobců ale záhy přišlo na to, že i v rámci jedné verze bude muset občas rozlišovat drobné nuance. A začne to už právě s Wi-Fi 6. Vedle něj totiž budeme mít i Wi-Fi 6E.

6E, tedy 6 GHz

Co se stalo? Inu, stalo se to, že Wi-Fi brzy získá nové kmitočty v pásmu 6 GHz. Zatímco současné Wi-Fi 6, jehož certifikace začala loni na podzim, pracuje na stávajících kmitočtech 2,4 GHz a 5 GHz, samotná norma 802.11ax počítá i s hromadou poměrně širokých 80MHz a 160MHz kanálů v 6GHz pásmu. Jakmile toto pásmo uvolní pro Wi-Fi národní telekomunikační úřady, začne je Wi-Fi 6 používat.

Jelikož ale nemusejí být stávající rádiové čipy v tomto případě dopředně kompatibilní, neboť doposud počítají jen s 2,4 GHz a 5 GHz, Wi-Fi Alliance bude ty s ověřenou podporou 6 GHz certifikovat pod onou modifikací Wi-Fi 6E, tedy vlastně Wi-Fi 6 Extended.

Wi-Fi 6 obecně začne být velkým tématem až v okamžiku, kdy začneme ve větší míře obměňovat všechny své domácí prvky včetně telefonů a laptopů. Až tedy budete připraveni na přechod na vyšší kvalitu rádiové sítě, mějte na paměti, že nebude Wi-Fi 6 jako Wi-Fi 6. A tak se opět dostáváme do začarované smyčky zkratek, která bude časem pro běžné smrtelníky dost možná stejně složitá a nepochopitelná jako 802.11spleťpísmenek.

Diskuze (40) Další článek: Western Digital nabídne externí SSD s kapacitou 8 TB. Přes USB data protlačí rychlostí až 20 Gb/s

Témata článku: Technologie, Hardware, Internet, Wi-Fi, Router, Alliance, GHz, Svinčík, Pásmo, Kmitočet


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky