Zase jedna distribuce pro úplné laiky

7. července 2001
Zločin a trest SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Mandrakesoft se snaží naplňovat svou vizi linuxové distribuce pro začátečníky, která bude zároveň splňovat dnešní nároky na výkonnost a obsáhne co možná nejširší spektrum softwaru.
Tento článek vyšel v časopise Computer 11/01 dne 14. června 2001

Jan Polzer: Firma Mandrakesoft uvolnila 19. dubna 2001 novou verzi své distribuce Linuxu s kódovým názvem Traktopel. Mandrakesoft se snaží naplňovat svou vizi linuxové distribuce pro začátečníky, která bude zároveň splňovat dnešní nároky na výkonnost a obsáhne co možná nejširší spektrum softwaru. Traktopel je k mání ve třech různě obsáhlých verzích. Pro běžné uživatele je k dispozici Standard Edition, pro profesionálnější využití je určena PowerPack Edition, která navíc osahuje i komerční aplikace a je vhodná i pro menší servery. Pro firmy je doporučována ProSuite Edition, skvělé řešení pro serverové stanice.

Rychle a bezpečně

Po načtení nezbytných dat se objeví plně grafický instalační program, který pomůže méně pokročilým uživatelům systém bezpečně nainstalovat. Instalátor je přeložen do mnoha jazyků, takže stačí vybrat naši mateřštinu a celý systém pak bude přizpůsoben potřebám českého uživatele. Instalátor detekuje většinu hardwaru automaticky, obvykle stačí jen zadat typ myši, rozložení klávesnice, typ monitoru a vyhradit diskový oddíl pro Linux. Po výběru balíčků rpm, které jsou přehledně uspořádány do několika skupin, začne instalace. Trvá zhruba půl hodiny – záleží na konfiguraci počítače a množství instalovaných balíčků. Poté zadáme cíl pro umístění manažera operačních systémů (LInux LOader nebo GRUB), pomocí nichž se Linux zavádí, a vytvoříme spouštěcí disketu, pro krizové situace téměř nezbytnou. Všechny kroky instalace mají celkem srozumitelnou nápovědu.

Klepněte pro větší obrázek

Traktopel přichází s 11 grafickými rozhraními (manažery) v jejich nejnovějších verzích, včetně nejznámějších KDE ve verzi 2.1.1, GNOME 1.4, IceWM a dalších. KDE je sice náročnější na hardware počítače, nicméně poskytuje nejlepší komfort při práci. Souborový správce a prohlížeč Konqueror prodělal mnoho změn k lepšímu, stejně jako poštovní klient Kmail, umožňující import z Outlooku a jiných poštovních programů. GNOME šlape svému konkurentovi na paty a má velkou šanci na úspěch, hlavně díky novému správci souborů; Nautilus ovšem umí ovládat i pracovní plochu GNOME. Doslova trhákem je ovšem Evolution, který se nápadně podobá Outlooku z Windows. Umožňuje zpracování e-mailů, vedení kontaktů a plánovacího kalendáře pod jednou střechou. Verze obsažená v Mandrake 8.0 je sice ještě ve vývoji, nicméně při práci se jevila jako výkonější než kolegyně Kmail.

Bez softwaru ani ránu

Na dvou cédéčkách verze Standard Edition budete jen těžko hledat, která z oblastí softwarového vybavení pro domácnost nebyla zastoupena. V nabídce jsou textové editory, vývojové nástroje, prostředky pro zpracování multimédií, zálohovací programy či skvělé hry pro odreagování.

Klepněte pro větší obrázek

Traktopel přichází s linuxovým jádrem řady 2.4.x, s ovladači pro tisk LPR i novějším CUPS, s nejnovějším X serverem 4.0.3, přičemž k dispozici jsou i jeho starší verze, což umožňuje nakonfigurovat si grafické prostředí podle preferovaného výkonu nebo stability. Mandrake 8.0 podporuje jako jeho současní kolegové z linuxové branže poměrně hodně hardwaru, přesto se v ojedinělých případech mohou vyskytnout problémy s nekompatibilitou. Proto doporučuji podívat se na stránky výrobce.

Mandrakesoft zřídil pro fanoušky další dvě adresy: www.madrakecampus.com a www.mandrakeexpert.com. Ta první je pro začátečníky, kteří touží naučit se pracovat s Linuxem, druhá poskytuje cenné rady a pomoc profesionálům.

+ množství aplikací
+ lokalizace
+ vhodné i pro začátečníky
větší nároky na výkon

Linux Mandrakesoft Mandrake-Linux 8.0
Cena: volně ke stažení z Internetu
Parametry: procesor Pentium, mechanika CD-ROM, nejméně 32 MB paměti (doporučeno 64 MB), grafická karta kompatibilní s VESA 2.0

Diskuze (15) Další článek: Zločin a trest

Témata článku: Hardware, Linux, Distribuce, Powerpack, Vesa, Nautilus, Vhodný uživatel, Laik, Nejširší spektrum, Jed, Evolution, Instalovaný ovladač, Skvělý monitor, Vhodný font


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky