Dobře, PCIe a NVMe na počítačích, ale na mobilech a hodinkách asi není, ne? 😉
Názor byl 1× upraven, naposled 20. 5. 2020 22:24
Memory bugger pobavil, proc se ale neda autorovi poslat jednoduse vzkaz s korekci ?!MP
Škoda že microSD zatím nic, to by bylo žrádýlko pro malinu. Kdyby se nějaká nová varianta Raspberry Pi naučila s těmito kartami pracovat, panečku to by to frčelo. Snad se někdy dočkáme 😉
Stačí pořídit "rPi" s podporou eMMC. Kvalitního HW je na trhu dostatek... (ODROIDy, NanoPI, ...)Třeba nanopi m4 s emmc nastartuje za cca 5s, s rychlou SD kartou pod půl minuty nejde.
Takhle jednoduché to není. RPI4 má jako první jednu PCIe 2.0 linku, která je využita pro USB a Ethernet, žádná další linka tam není, a i kdyby ji použili pro uložiště, tak stále bude celkem značný rozdíl PCIe 3.0 x4 vs PCIe 2.0 x 1.Asi by to bylo rychlejší ne SDIO, ale určitě by to nevidělo výkon známý ze standardních PC.
Před rokem byl představen microSD Express, který má všechny ty funkce moderních SSD a rychlost až 1 GB/s. Holt to ale ještě nikdo nepoužívá. U SD je obecně problém v pomalé adopci všech nových formátů. Kolik let se čekalo na karty a čtečky s rozhraním UHS-II, které také výrazně zvýšilo rychlost (a pořád není všude).
sekvencni rychlost je pro OS nezajimavy, SD karty maji vetsinou mizerne IOps, proto jsou pro pouziti v maline tak pomale. eMMC jsou na tom vetsinou vyrazne lepe
Ono docela pomůže i něco s rychlejší odezvou. Mám Pi 2B. Jelikož bootovat z USB to umí až od verze 3, tak jsem tam tam dal tu nejmenší kartu, co jsem doma našel jen kvůli zavaděči a celý systém běží na 256GB SSD připojeným přes USB/SATA redukci za dva dolary z AliExpressu. I když to SSD přes tu redukci dává jen 30MB/s, tak celý systém neuvěřitelně ožil a hlavně nemusím přehnaně řešit zápisy. Díky té kapacitě už rozumně funguje wear levelling. Celé to žere i s diskem 3W.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.