Testy | Router | Wi-Fi

Velký test Wi-Fi 6 routerů do 3 000 Kč. Hodnotili jsme rychlost, pokrytí, příkon i další vlastnosti

Ceny Wi-Fi routerů podporujících nový Wi-Fi standard 802.11ax už klesly natolik, že se s nákupem nového routeru vyplatí na Wi-Fi 6 přejít, i když zatím ještě nemáte žádné zařízení, které by Wi-Fi 6 podporovalo.

Nový standard Wi-Fi 6 se zabydlel už i mezi cenově dostupnějšími Wi-Fi routery, podporují ho prakticky všechny nově uváděné notebooky i lepší telefony a není problém s kompatibilitou se staršími standardy, takže s výměnou routeru se vyplatí dívat se po modelu podporujícím Wi-Fi 6. Řada výrobců již se dokáže s cenou za takový model dostat i hluboko pod částku 3 000 Kč, kterou jsme určili jako hraniční pro účast v našem srovnávacím testu.

Druhým důležitým kritériem byla podpora Wi-Fi 6 i v pásmu 2,4 GHz, protože právě to je nutné, abyste mohli Wi-Fi 6 využívat naplno. Na trhu jsou totiž k mání Wi-Fi routery, jako je TP-Link Archer AX10, které podporují Wi-Fi 6 jen v 5GHz pásmu.

Vyšší rychlosti i kapacita

Proč ale vůbec chtít Wi-Fi 6, jaké z toho budete mít výhody? Pod označením Wi-Fi 6 se skrývá standard 802.11ax, nástupce předchozího 802.11ac (Wi-Fi 5). Před ním byl standard 802.11n (Wi-Fi 4), který je aktuálně i nejvyužívanějším, protože podporuje 2,4GHz pásmo.

Zatímco Wi-Fi 5 přinesl změny a navýšení rychlostí jen v 5GHz pásmu, Wi-Fi 6 konečně po deseti letech s Wi-Fi 4 přináší vylepšení i do 2,4GHz pásma. Pro skutečně vysoké rychlosti se 5GHz pásmu, které je méně zarušené a s mnohem větším prostorem pro kanály, nevyhnete.

I náš test ale ukazuje, že v některých situacích, na stanovištích značně vzdálených od Wi-Fi routeru, 5GHz signál už ani neuvidíte, zatímco 2,4GHz běží stabilně. Důvod je prostý – díky nižší frekvenci lépe prostupuje zdmi.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Testy, Internet, Intel, Router, Xiaomi, Total Commander, SSD, Huawei, Wi-Fi, Asus, Články z Computeru, D-Link, Honor, Netgear, Notebook, Pásmo, Asus Zenbook, Wi-fi síť, OFDMA, QAM, Stanoviště, Beamforming, DFS, MU-MIMO, KanálLego Star Wars: The Skywalker Saga se odkládá na neurčito
Michal Maliarov
LEGO Star Wars: Skywalker SagaAkční adventura
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Paradise Lost: simulátor nudy v nacistickém bunkru | Recenze

Paradise Lost: simulátor nudy v nacistickém bunkru | Recenze

O tom, že poflakování se v nacistickím bunkru není zrovna legrace, se nás snaží přesvědčit nová atmosférická adventura.

Ladislav Novák
RecenzeAdventury
Vývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95
Markéta Mikešová
Operační systémyWindows