Testy | Router | Wi-Fi

Velký test Wi-Fi 6 routerů do 3 000 Kč. Hodnotili jsme rychlost, pokrytí, příkon i další vlastnosti

Ceny Wi-Fi routerů podporujících nový Wi-Fi standard 802.11ax už klesly natolik, že se s nákupem nového routeru vyplatí na Wi-Fi 6 přejít, i když zatím ještě nemáte žádné zařízení, které by Wi-Fi 6 podporovalo.

Nový standard Wi-Fi 6 se zabydlel už i mezi cenově dostupnějšími Wi-Fi routery, podporují ho prakticky všechny nově uváděné notebooky i lepší telefony a není problém s kompatibilitou se staršími standardy, takže s výměnou routeru se vyplatí dívat se po modelu podporujícím Wi-Fi 6. Řada výrobců již se dokáže s cenou za takový model dostat i hluboko pod částku 3 000 Kč, kterou jsme určili jako hraniční pro účast v našem srovnávacím testu.

Druhým důležitým kritériem byla podpora Wi-Fi 6 i v pásmu 2,4 GHz, protože právě to je nutné, abyste mohli Wi-Fi 6 využívat naplno. Na trhu jsou totiž k mání Wi-Fi routery, jako je TP-Link Archer AX10, které podporují Wi-Fi 6 jen v 5GHz pásmu.

Vyšší rychlosti i kapacita

Proč ale vůbec chtít Wi-Fi 6, jaké z toho budete mít výhody? Pod označením Wi-Fi 6 se skrývá standard 802.11ax, nástupce předchozího 802.11ac (Wi-Fi 5). Před ním byl standard 802.11n (Wi-Fi 4), který je aktuálně i nejvyužívanějším, protože podporuje 2,4GHz pásmo.

Zatímco Wi-Fi 5 přinesl změny a navýšení rychlostí jen v 5GHz pásmu, Wi-Fi 6 konečně po deseti letech s Wi-Fi 4 přináší vylepšení i do 2,4GHz pásma. Pro skutečně vysoké rychlosti se 5GHz pásmu, které je méně zarušené a s mnohem větším prostorem pro kanály, nevyhnete.

I náš test ale ukazuje, že v některých situacích, na stanovištích značně vzdálených od Wi-Fi routeru, 5GHz signál už ani neuvidíte, zatímco 2,4GHz běží stabilně. Důvod je prostý – díky nižší frekvenci lépe prostupuje zdmi.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Testy, Router, Internet, Intel, SSD, Wi-Fi, Asus, Huawei, Xiaomi, Články z Computeru, Netgear, Total Commander, D-Link, Honor, Kanál, DFS, MU-MIMO, Asus Zenbook, Wi-fi síť, Beamforming, OFDMA, QAM, Stream, Notebook, PásmoMicrosoft aktualizoval Xbox Series S|X. Zrychluje načítání a upravuje menu

Microsoft aktualizoval Xbox Series S|X. Zrychluje načítání a upravuje menu

Květnový update nových Xboxů zlepší zvuk, uživatelské rozhraní i zážitek z hraní

Lukáš Václavík
Xbox Series S|XMicrosoftKonzole
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět