Testy | Wi-Fi | Router

Velký test Wi-Fi 6 routerů do 3 000 Kč. Hodnotili jsme rychlost, pokrytí, příkon i další vlastnosti

Ceny Wi-Fi routerů podporujících nový Wi-Fi standard 802.11ax už klesly natolik, že se s nákupem nového routeru vyplatí na Wi-Fi 6 přejít, i když zatím ještě nemáte žádné zařízení, které by Wi-Fi 6 podporovalo.

Nový standard Wi-Fi 6 se zabydlel už i mezi cenově dostupnějšími Wi-Fi routery, podporují ho prakticky všechny nově uváděné notebooky i lepší telefony a není problém s kompatibilitou se staršími standardy, takže s výměnou routeru se vyplatí dívat se po modelu podporujícím Wi-Fi 6. Řada výrobců již se dokáže s cenou za takový model dostat i hluboko pod částku 3 000 Kč, kterou jsme určili jako hraniční pro účast v našem srovnávacím testu.

Druhým důležitým kritériem byla podpora Wi-Fi 6 i v pásmu 2,4 GHz, protože právě to je nutné, abyste mohli Wi-Fi 6 využívat naplno. Na trhu jsou totiž k mání Wi-Fi routery, jako je TP-Link Archer AX10, které podporují Wi-Fi 6 jen v 5GHz pásmu.

Vyšší rychlosti i kapacita

Proč ale vůbec chtít Wi-Fi 6, jaké z toho budete mít výhody? Pod označením Wi-Fi 6 se skrývá standard 802.11ax, nástupce předchozího 802.11ac (Wi-Fi 5). Před ním byl standard 802.11n (Wi-Fi 4), který je aktuálně i nejvyužívanějším, protože podporuje 2,4GHz pásmo.

Zatímco Wi-Fi 5 přinesl změny a navýšení rychlostí jen v 5GHz pásmu, Wi-Fi 6 konečně po deseti letech s Wi-Fi 4 přináší vylepšení i do 2,4GHz pásma. Pro skutečně vysoké rychlosti se 5GHz pásmu, které je méně zarušené a s mnohem větším prostorem pro kanály, nevyhnete.

I náš test ale ukazuje, že v některých situacích, na stanovištích značně vzdálených od Wi-Fi routeru, 5GHz signál už ani neuvidíte, zatímco 2,4GHz běží stabilně. Důvod je prostý – díky nižší frekvenci lépe prostupuje zdmi.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium

Témata článku: Testy, Internet, Intel, Články z Computeru, Huawei, SSD, Asus, Wi-Fi, Router, Xiaomi, Total Commander, Netgear, Honor, D-Link, Wi-fi síť, DAL, Notebook Asus Zenbook, OFDMA, Pásmo, Panelák, TES, QAM, Asus Zenbook, DFS, Stanoviště, Pevné disky SSD na Heureka.czPodrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Vyzkoušeli jsme DALL-E 2, noční můru všech grafiků. Umělá inteligence zvládne náročné koláže a má smysl pro humor

Vyzkoušeli jsme DALL-E 2, noční můru všech grafiků. Umělá inteligence zvládne náročné koláže a má smysl pro humor

** OpenAI uvolnilo do betaverze umělou inteligenci DALL-E pro generování obrázků a fotografií ** Technologie zvládne generovat obrazy všeho druhu i podle jakéhokoli stylu **

Karel Javůrek
OpenAIUmělá inteligenceByznys
Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Rychlost sítě omezuje ten nejpomalejší prvek po cestě. Poradíme vám, jak vybudovat síť s maximální propustností a dokonalým pokrytím domácnosti.

Antonín Trčálek
SíťRouter
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy