Zapomeňte na Windows, bude Microsoft .NET

Vize Microsoftu, dříve známá jako Next Generation Windows Services, dostává reálné obrysy. Aplikace ale stále chybí.
„Před několika měsíci jsme měli poradu, kde jsme připravovali dnešní prezentaci a pokoušeli se formulovat hlavní otázku dne. Dorazil jsem trochu později, měli tam slajd: ‘Musíme vysvětlit CSA‘. Potichu jsem si sedl a přemýšlel:‘Copak asi znamená CSA?‘ Z probíhající diskuse jsem se to nedozvěděl, nakonec jsem ze sebe udělal blázna a otevřeně se zeptal: ‘Co je to CSA?’ Odpověděli: ‘Přece Chief Software Architect.’“

Jako obvykle vtipem zahájil Bill Gates ve čtvrtek 22. 6. akci nazvanou Fórum 2000, kde Microsoft představil dlouho očekávanou strategii NGWS – Next Generation Windows Services. Pardon, už se jmenuje jinak – Microsoft .NET, čtěte ‘dot-net‘.

Steve Ballmer později týž den řekl, že vize .NET je dítě Billa Gatese, který sto procent svého času věnuje přemýšlení o produktové strategii firmy. Přijměme to jako fakt a podívejme se blíže na to, co vyprodukoval mozek jednoho z neslavnějších „geeků“ internetového úsvitu dějin za několik měsíců soustředěného přemýšlení. Věřte nebo ne – nevypadá to špatně.

Základní poselství, které nám Microsoft chce říci, je toto: Internet je příliš orientovaný na servery. Mocné servery jsou dnes ostrůvky dokonalé funkčnosti v moři neorganizovaného chaosu. Hromada výpočetního výkonu v chytrých klientech leží ladem. Komunikační potenciál Internetu spojit každého s každým se využívá pouze k jednoduchým hvězdicovým spojením. Čeká se na hrdinu, který zorganizuje chaos a přinutí jej sloužit člověku – ostrovy spojí do souostroví a nakonec do jedné gigantické federace, kterou skromně nazveme “Internet příští generace”. A tím dobyvatelem na lodi .NET budeme my. Můžete se nalodit, pokud chcete.

Skutečně jsme v poslední době svědky překvapivého znovuzrození staré dobré peer-to-peer topologie. Aplikace jako Gnutella nebo ICQ nepoužívají centrální servery vůbec nebo jenom omezeně (např. pro identifikaci uživatelů), těžiště jejich funkčnosti leží v komunikaci od bodu k bodu. Tato báječně jednoduchá myšlenka má jednu docela nečekanou vlastnost – aspoň teoreticky může dosáhnout téměř neomezené škálovatelnosti a nejlepší možné distribuce uložených dat. Za předpokladu, že úzkým hrdlem nebude kapacita sítě.

Co potřebujete, je software nové generace, software distribuovaný, inteligentní, neviditelně pracující v pozadí, pronajímaný. Servery budou přesýpat data nenápadně v pozadí a poskytovat (ovšemže placené) služby. Jejich sílu probudí browser nové generace s technologií .NET – poběží na vašem PC, TV, mobilu, ve vašem autě a bude jediným uživatelským rozhraním, které kdy použijete. Nepoznáte rozdíl mezi prací v lokální aplikaci (editace tabulky) a prací v síti (získávání dat), případně prací lokálně-síťovou (sjednávání schůzky) .NET prostředí budete moci dávat příkazy v přirozené řeči. A když se odpojíte, bude kousek .NETu stále s vámi, ve vašem zařízení.

Názvy technologií, které za tím mají stát, si možná ještě vyžádají trošku marketingové povrchové úpravy, ale pojďme si alespoň některé z nich vyjmenovat.

  • Dynamic Delivery. Věc, která má možná nejblíže k realizaci – uživatelsky příjemný download a instalace software, rozkouskovaného na malé kousíčky. Některá z dalších verzí Office se bude pronajímat, Ballmer to jasně řekl! Ale krabicové verze prý budou k dispozici ještě několik dalších verzí.
  • Universal Canvas (univerzální plátno) zajistí, že budete vždy pracovat na jednom dokumentu, bez rozlišování, zda jste na síti nebo v lokální aplikaci. Vždy budete mít k dispozici plnou funkčnost obou světů. Struktura dokumentu bude – jak jinak – postavena na XML.
  • SmartTags je inteligentní technologie běžící na pozadí při práci v Universal Canvas – modře tečkovaně podtrhne každé slovo, které má pro netvora (pardon, .NET) nějaký konkrétní význam, a při najetí myší se otevře kontextové menu. Např. pokud do interního dokumentu napíšete jméno konkurenční firmy, bude vám automaticky nabídnut odkaz na její web, na její finanční výsledky, na mapu s lokalizací sídla firmy a názor vašeho šéfa na ideální způsob její eliminace z trhu. Rychlé, příruční a bezpečné.
  • Tablet PC je nová třída PC, znovuzrození kdysi opuštěné koncepce na kvalitativně vyšší úrovni. Tablet PC je plnohodnotné PC s Windows2000 o velikosti zhruba A4, které můžete používat jako knihu (umí to ClearType), zápisník nebo jako počítač. Je tenké, lehké a mj. díky aplikaci Universal Canvas velmi příjemné k použití. Na Fóru 2000 byla demonstrována možnost psaní poznámek do jakéhokoliv dokumentu (např. knihy či webové stránky) a taky „neviditelné“ rozeznávání rukou psaného textu. Text zůstal psán rukou, ale poslušně přetékal na další řádek, fungovala kontrola pravopisu a vyhledávání – paráda.
  • Identity. Jde o nový způsob autentizace a udržování identity uživatele, postavený na službě MS Passport. Velký bratr na síti?
  • Smart Phone. Gates prezentoval prototyp mobilu s velkým displejem od Samsungu. Hezká demonstrace principu Identity. Koupíte nový, čistý .NET mobil. Přihlásíte se na svůj účet z MS Passportu a do mobilu se downloadují všechny vaše kontakty, nastavení, také mailová adresa. Máte v něm teď stejné informace, které jste měli v posledním mobilu, v Outlooku atd. Mimochodem, Microsoft samozřejmě podporuje WAP, ale HTML je podle něj lepší volba. Dává to smysl – proč se vlastně vymýšlel WAP, když jednoduché HTML udělá stejnou práci?
  • Natural Interface. No ano, jde o Gatesovo tradiční groove – rozeznávání hlasu. Třeba to tentokrát konečně vyjde. Co je podstatné, do Windows.NET se vrací příkazová řádka! Jeden řádek textu totiž nejlépe odpovídá vyslovenému příkazu. Demonstrace se nesla zhruba v tomto duchu: Uživatel: „Počítači, jak si vede burzovní index?“ Počítač: „Myslíte Dow Jones, pane? Jako obvykle.“ Uživatel: „Ano, jak jsi to uhodl?“ Trochu přeháním, ale ty doplňující otázky .NETu tam opravdu zazněly!
  • XML Store. Distribuované úložiště vašich dat na síti. Máte k nim přístup odkudkoliv, stejně jako každý, komu to dovolíte. Třeba do vašeho kalendáře.
  • Information Agent. Program, který zastupuje vaši identitu v .NETu. Hlídá přístup do vašeho XML Store. V budoucnu bude možná jednat vaším jménem podle vašich příkazů. Skoro bych se zeptal: „Musí vůbec zastupovat něčí identitu?“
Microsoft si dal na přípravě prezentace velmi záležet, však také Ballmer řekl, že se na ni velmi těšil. Poté, co ho PR pracovníci donutili posunout akci o několik týdnů, se prý cítil jako „pták v kleci“. Na akci vystoupila celá vrcholná pětka – Gates, Ballmer, Maritz, Muglia a Belluzzo, chyběl pouze Allchin, trávící zaslouženou dlouhodobou dovolenou. Během dopoledne byla promítnuta celá řada profesionálně připravených videí, prezentujících „krásný nový svět .NET“. Přesto na přítomné novináře vize Gatese a dalších chytrých lidí v MS příliš nezapůsobila, což Ballmer dokonce výslovně připustil.

Důvod je nasnadě: Microsoft dosud nemá .NET produkty. Ballmer zdůraznil, že vývoj .NETu půjde dvěma směry: .NET bude nenápadně, ale rychlým tempem integrován do všech stávajících produktů Microsoftu, především do on-line služeb (prý jedou úžasně nahoru a v některých parametrech předstihují Yahoo a AOL) a současně budou připravovány zcela nové produkty jako Windows.NET, Office.NET, Visual Studio.NET, MSN.NET a bCentral for .NET. Stoprocentní funkčnost celé platformy nelze očekávat dříve než za dva roky. A to je dlouho.

Nalodíte se?

Diskuze (35) Další článek: Česká MP3 scéna opět posílila

Témata článku: Microsoft, Windows, Groove, Stoprocentní funkčnost, Smart TV, Tablet PC, Tradiční uložení, Nová akce, Nový mozek, Krásný měsíc, Lady, Universal, Chaos, Canvas, Stejná strategie, Připravená strategie, Smart Phone, Dow Jones, Window, Natural


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 116

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky