NAS | E-mail | Služby

Zapomeňte na velké přílohy e-mailů. Přehled řešení od bezplatných služeb po vlastní NAS

Služby pro rychlé odeslání souborů jsou efektivnější, a především bezpečnější než jejich připojování k e-mailům. Adresáti vám navíc budou vděční – objemnými přílohami jim nezaplníte schránku.

Přílohy v e-mailech by měly zabírat maximálně 5 MB. Tohle pravidlo sice žádný z moderních freemailů už nenabízí a limity jsou benevolentnější, bylo by to ale více než vhodné. Schránku zaplněnou přílohami asi zažil každý. I ty často obsahují powerpointové prezentace s množstvím fotek. Tento přehled užitečných nástrojů však bude mířit na trochu jiné použití – jednorázové odeslání většího množství dat s velikostí až několik gigabajtů.

Hlavně bezpečně

Data odeslaná e-mailem mají nevýhodu v tom, že ve schránce leží ladem i po jejich stažení a zbytečně tak zabírají cenné místo. Ještě o kus větším problémem tohoto přístupu je bezpečnost, jelikož e-mailová schránka je jedním z nejhorších způsobů, jak citlivá data skladovat.

Z e-mailu je obvykle stáhneme a uložíme třeba na zabezpečené úložiště, původní přijatá kopie však ve schránce zůstává dál. To je dalším důvodem, proč pro odesílání dat používat některou z ověřených služeb, která nabízí robustní šifrování dat i přenosu a zároveň nemá přístup k šifrovacímu klíči. Data tak musí být zabezpečena ještě na straně odesílatele. Pokud jsou data ukládána někam na server poskytovatele, nesmí k nim mít v žádném případě přístup. I z toho důvodu budou mít výhodu služby, které využívají evropské servery, kde platí přísnější pravidla pro ochranu uživatelských dat než například ve Spojených státech.

Odstrašujícím příkladem může být tradiční česká služba pro odesílání souborů Letecká pošta, která dodnes nezabezpečila ani základní webovou stránku a stále funguje přes zastaralý a nedoporučovaný protokol HTTP.

Z toho plyne jediné: pokud hledáte bezpečnou službu pro doručení citlivých dat, studujte dokumentaci vývojářů, přičemž výhodu mohou mít open source projekty, kde je zdrojový kód volně k dispozici ke kontrole funkčnosti.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Windows, Software, Internet, Články z Computeru, USA, Dropbox, NAS, Soubor, E-mail, Služby, BitTorrent, QNAP, Synology, Stažení, WebTorrent, Firefox Send, Příloha, Data, Odeslání, Asustor, Česká služba, Letecká pošta, Software na Heureka.czVesmírné sci-fi Everspace 2 se obohacuje o novou hvězdnou soustavu k prozkoumání

Vesmírné sci-fi Everspace 2 se obohacuje o novou hvězdnou soustavu k prozkoumání

Khait Nebula: Stranger Skies vás zavede do dosud nejpodivnějších vesmírných dálav díky macaté nové aktualizaci.

Michal Maliarov
Everspace 2Akce
I Firefox „šmíruje“. Vznikl proto jeho čistší klon LibreWolf
Lukáš Václavík
ProhlížečeSoftwareFirefox
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android