Zapomeňte na plocháče

Řekne-li se skener, většina uživatelů si asi představí domácí plošné skenery, které dnes pořídíte za pár tisíc korun. Ty jsou dostatečné pro snímání plošných předloh (fotografií, časopisů apod.) větších rozměrů. Problém však nastane, pokud budete chtít skutečně kvalitní digitalizaci malých fotografií, nebo dokonce filmů. Začne se projevovat malá denzita skeneru a velmi malé rozlišení. Úplné neštěstí je skenování filmů (negativních i pozitivních).
Tento článek vyšel v časopise Computer 8/01 dne 3. května 2001

Jindřich Špaček: Přestože mnozí výrobci domácích skenerů nabízejí přídavná zařízení - tzv. dianástavce, jejich výsledky jsou velmi slabé. Narazíte zde totiž na nedostatečné rozlišení, podprůměrnou denzitu, špatné barevné podání atd. Z výsledků pak jistě budete zklamáni, zvláště, když si uvědomíte, že zakoupením dianástavce jste již překročili cenu nejlevnějšího filmového skeneru, který podává nesrovnatelně lepší výsledky.

Co je filmový skener...

Filmový skener je externí zařízení, které umožňuje digitalizovat obrázky z negativních i pozitivních filmů (diapozitivů). Nejrozšířenější jsou skenery na kinofilm, které zpravidla umožňují s adaptéry snímat i filmy systému APS (v ČR je tento systém rozšířen jen velmi málo). Existují i skenery, které dokážou skenovat i formáty větší, ale ty již zpravidla stojí více než 100 000 Kč. Zde se budeme věnovat pouze skenerům na kinofilm.

Uvedení do provozu…

Skener se dá připojit jak k PC, tak i k Macům. Používání skeneru i jeho instalace je zpravidla velmi snadná. Připojení k počítači je pomocí rozhraní USB nebo SCSI (u kvalitnějších skenerů s velkým přenosem dat). Součástí dodávky každého skeneru je instalační CD, které obsahuje nezbytný software a často jako bonus i grafické programy na úpravu fotografií jako např. Adobe Photoshop. Po nainstalování se obrázky snímají buď do grafického programu (např. Adobe Photoshop) pomocí ovladače TWAIN, nebo do speciálního programu, který je součástí skeneru. Kinofilm se do skeneru vkládá v proužcích nastříhaných po šesti snímcích nebo jednotlivě v rámečcích. Dražší modely skenerů umožňují připojit i automatické podavače na větší počet diapozitivů v rámečcích, případně podavače celého kinofilmu bez nastříhání. Po vložní filmu do skeneru je možné udělat vždy náhled snímku, který lze dle potřeby upravit (výřez, kontrast, barevnost...), a poté lze snímek naskenovat ve zvoleném rozlišení. Každý program umožňuje automatické nastavení parametrů skenování, nebo - pro pokročilé uživatele - nastavení manuální. Snímat lze jak negativy, tak i diapozitivy.

ICE (CleanImage)

Velkým problémem je prach a škrábance. I zdánlivě neviditelné smítko prachu nebo otisk prstu je na výsledném snímku velmi patrný a rušivý. Moderní skenery střední cenové hladiny jsou vybaveny vynikající technologií ICE, která při snímání tyto nedostatky odstraní. Tuto funkci považuji u skeneru za velmi podstatnou a vyplatí se za ni připlatit.

Technologie ICE je postavena na snímání poruch, které se odlišují od RGB barevných složek obrazu. Přidaná IR LED (Infračervená luminiscenční dioda) čte jednotlivé body obrazu společně s RGB složkami. Pokud se obraz objeví pouze v IR složce, je programem nahrazen zprůměrovanými hodnotami nejbližších bodů v okolí poruchy. Vzhledem k této vlastnosti jsou z obrazu dokonale vyretušovány škrábance a prach a to bez jakékoliv ztráty obrazových detailů. Skener tak během pár minut provede práci na retuši, která by při velmi poškozeném filmu zabrala i několik hodin namáhavé retuše. Programové odstranění prachu a škrábanců, kterým jsou vybaveny některé softwarové nástroje na editaci obrazu pracují již s hotovými obrazovými daty. Nemohou tak rozeznat, které prvky obrazu původně nebyly součástí RGB vrstev na filmu. Toto odstraňování vad obrazu je provedeno většinou na úkor detailů a obrazové kresby.

Nenechte se nachytat!

Výrobců filmových skenerů rok od roku přibývá a v současné době se jejich ceny pohybují od 11000 Kč do několika set tisíc. Cena je většinou přímo úměrná rozlišení, denzitě (optické hustotě) a uživatelskému komfortu skeneru. Většina skenerů je jednoprůchodových s pevným filmem a pohyblivým snímačem (CCD čip). Zdrojem světla je RGB dioda. Abychom nepropadali reklamním sloganům, je dobré vědět, co znamená zmíněná denzita nebo také optická hustota. Složitě řečeno jde o logaritmus převrácené hodnoty světelné prostupnosti (T) D = lg 1/T. A pro ty, kdo matematice nehoví - čím je hodnota D vyšší, tím je vyšší i kvalita skeneru. Vyšší hodnota D znamená, že skener dokáže prokreslit i hustší negativy nebo pozitivy (obecně známé jako diáky). Na výsledném snímku uvidíte kresbu i ve velmi tmavých partiích snímku! Hodnota D kolem 3,5 odpovídá již velmi slušnému skeneru.

Mezi největší výhody filmových skenerů patří:
- možnost použití stávajícího fotografického vybavení bez omezení;
- vysoké rozlišení (10 000 000 i více);
- možnost snímat i starší snímky (elektronická archivace);
- dostupná cena kvalitních skenerů;
- výborná kvalita snímaných obrázků.

Co koupit?

A abychom jen planě neteoretizovali, zmíníme tři skenery, které se dají zařadit do nejnižší a střední cenové skupiny. Budou nás zajímat:

1) Reflekta i-scan (nejlevnější kategorie)

2) Nikon Coolscan LS 2000 (střední kategorie)

3) Minolta Dimage Scan Dual (střední kategorie)

Reflecta i-scan

Klepněte pro větší obrázekNejlevnějším filmovým skenerem na našem trhu je REFLECTA i-scan. Na trhu se objevil koncem loňského roku a vzbudil, především díky ceně, velký zájem. Hned na první pohled zaujme designem i-Mac. Připojuje se k počítači přes USB port. Ovládání je tak jednoduché, že s Reflectou nebude mít problém pracovat ani úplný začátečník.

Reflecta má optické rozlišení 1 800 dpi (cca 4,2mil pixelů), skenuje negativní i pozitivní kinofilmy, a to buď v pásu, nebo po jednotlivých snímcích v rámečcích 5 x 5 cm. Doba náhledu je cca 15 s a nasnímání jednoho obrázku v maximálním rozlišení trvá necelou minutu. Kvalita výsledného obrázku bude zcela dostatečná pro amatérské použití. Projevuje se zde však nižší hodnota denzity, která způsobuje "slití" tmavých ploch.

Nevýhodou je také chybějící ICE na odstraňování škrábanců, kterou však u této cenové kategorie nemůže čekat ani největší optimista. Poměr výkon a cena hodnotím je však i přesto jednoznačně výborný.

Nikon Coolscan LS 2000

Klepněte pro větší obrázekTento skener již dlouho dobu patří k tomu nejlepšímu ve své třídě. V současné době jej však nahrazují nové přístroje a bude možné jej koupit za poměrně levný peníz z druhé ruky. Díky vysokému rozlišení 2 700 dpi, denzitě 3,6 a technologii na odstranění prachu a škrábanců ICE i po čtyřech letech patří mezi nejprodávanější skenery a velmi často slouží jako základ pro srovnávací testy těch ostatních.

Připojuje se přes rozhraní SCSI a samozřejmě podporuje PC i MAC. Ve standardní dodávce jsou tři druhy podavačů na kinofilm. Samotné snímání probíhá přes software NIKON SCAN, který je možné aktualizovat přes Internet. Stejně tak je možné stáhnout si novou verzi firmware (obslužný program umístěný přímo v zařízení).

Skener lze použít pouze přes rozhraní SCSI, jehož řadič však není v ceně skeneru. Je tedy nejdříve třeba nainstalovat SCSI rozhraní, a poté připojit a nainstalovat skener. Ke skeneru je přiložen stručný návod k instalaci v českém jazyku a na samostatném CD je velmi podrobný manuál, který je však v angličtině.

Práce se skenerem je velmi příjemná a velice Vás potěší výborné výsledky. Poněkud déle trvá pořízení náhledu snímku, ale samotné snímání je velmi rychlé. Dobře funguje automatická korekce barev a kontrastu a samozřejmě funkce ICE na odstranění prachu a škrábanců. Nelze ji však použít u černobílých filmů.

Nikon LS 2000 používá velké množství uživatelů na celém světě. Jejich ohlasy jsou až na výjimky velmi pozitivní. Sám patřím ke spokojenému uživateli tohoto skeneru a až na dvě výtky mohu jen chválit. Tou první je porucha automatického podavače pásu filmu, která je po delším používání velmi častá. Podavač natáhne film a ohlásí poruchu. Nezbude nic jiného než podavač vyjmout, rozebrat a film vysvobodit. Závada se velmi často opakuje. Druhá výtka směřuje na slabší software skeneru. Podle mého soudu mohl být udělán přehledněji.

MINOLTA Dimage Scan Elite F – 2900

Klepněte pro větší obrázekTento skener vyniká rozlišením 2 800 dpi a systémem ICE na odstraňování prachu a škrábanců. Skenovat se dá přímo z programu Adobe Photoshop (je přiložen ke skeneru).

Snímací program Minolta je velmi dobře uspořádaný a jeho ovládání je docela intuitivní. Samozřejmostí je automatické nastavení parametrů ke skenování. Stačí si vybrat předlohu (negativ, pozitiv) a určit rozlišení. Všechny parametry lze v módu pro pokročilé zadávat i ručně. Dostupná je funkce několikanásobného snímání, která redukuje náhodný šum použitím průměrných výsledků z opakovaných snímků.

Ke snímání filmů lze vybírat ze dvou přibalených nástavců. První umožňuje založit pásek až se šesti políčky a druhý je určen pro čtyři diapozitivy v rámečcích. Manipulace je velmi snadná a nečiní žádné problémy i úplnému laikovi. Film, založený v jednom z dodávaných nástavců, vsunete do skeneru a může se začít.

Náhledy jsou u Minolty velmi rychlé. Jeden lze zvládnout za pouhých 16 sekund.

Díky náhledu můžete udělat ještě další úpravy před samotným snímáním, jako např. otočení obrázku, výřez, změna kontrastu atp. Poté již stačí klepnout na patřičné tlačítko a čekat. Tento skener je dle mého soudu alternativou pro fotografy, kteří chtějí digitalizovat svoje fotografie a nejsou stále spokojeni s kvalitou a cenou digitálních fotoaparátů.

Diskuze (9) Další článek: Windows 2000 Service Pack 2 venku

Témata článku: Software, Skenery, Nejbližší bod, Střední kategorie, Nikon, Nejbližší okolí, Zvolené rozlišení, Scan, Nejlevnější kategorie, Pořízený obrázek, Automatická korekce, Snímání, Vysoký kontrast, Úprava PC zdroje, Porucha, Největší optimista, Snadné odstranění, Nedostatečné rozlišení, Nejlepší levné digitální fotoaparáty, Skener, Dostupná cena, Levné fotoaparáty digitální, Pokročilé odstranění, Světelný rok, Výsledný obraz


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky