Letadla | Vojenství | Česko

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

  • České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů
  • Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete
  • Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Pokud jste v posledních dnech zamířili po soumraku na některé z mnoha vyhlídkových míst okolo velkých českých měst, spíše než na páry hledající obvyklou letní romantiku jste tam narazili na tiché lidské stíny přešlapující u svých stativů. Češi fotili kometu C/2020 F3 Neowise.

Hrouda prachu a ledu vyhnala do noci tisíce zvědavců, kteří chtěli spatřit nevšední astronomické divadlo, nebe od Aše po Jablunkov ale nabízí skryté poklady prakticky každý den. Stačí jen zvednout hlavu a vzít do rukou dalekohled.

Co uvidíte? Budete-li se nacházet poblíž hlavního leteckého koridoru zhruba západovýchodního směru nad Českou republikou, dříve či později spatříte letoun ve vysoké výšce a za ním typickou bílou stopu, kterou vytvořily zkondenzované vodní páry

Klepněte pro větší obrázek
Pokud máte fotoaparát se slušným zoomem, letoun kdesi 10 000 metrů nad zemí bez problému identifikujete (Airbus A380, Emirates, poblíž Prostějova)

Možná si teď klepete na čelo, co je proboha v roce 2020 tak atraktivního na jakési tečce 10-11 kilometrů nad zemským povrchem, když jen takový Flightradar24 zaznamená každý den okolo 150 000 letů, ale kdybyste se na mnohé z těchto teček podívali opravdu dobrým dalekohledem, okamžitě byste pochopili.

I když většinu aktivity vysoko nad Českem tvoří skutečně relativně nudné boeingy a airbusy běžné civilní dopravy, mnohé z těchto kondenzačních čar patří poněkud zajímavějším kouskům.

Populární Flightradar24 tají vojenské letouny

Na mapě Flightradar24 je ale zpravidla nespatříte, provozovatel totiž cíleně nezobrazuje třeba mnohé vojenské stroje amerického letectva a NATO. Česko přitom křižují prakticky denně.

Klepněte pro větší obrázek
Vojenský Boeing C-40B a jeho let ze základny Al Udeid Air Base (Katar) na základnu MacDill Air Force Base (Tampa, Florida). Zatímco můj ADS-B přijímač letoun při noční cestě nad Českem zachytil (vlevo), Flightradar24 mlčí (vpravo).

Tyto stroje můžete odposlouchávat sami pomocí vlastního přijímače, který zachytí rádiové zprávy transponderu včetně hlášení o aktuální GPS poloze, anebo pomohou jiné mapové služby. S vojenskými letouny si vůbec neláme hlavu třeba AirNav RadarBox, který má k dispozici i jejich podrobnou databázi včetně fotografií, anebo FlightAware.

Pojďme si ještě ukázat, kde je onen západovýchodní koridor. Na obrázku níže  vidíte heatmapu poloh letadel, které dokázal dekódovat můj ADS-B přijímač v určitém časovém období. Za tu dobu zachytil miliony rádiových odpovědí transponderu. Ty, které obsahovaly přesnou geografickou polohu, jsou vynesené na mapce.

Klepněte pro větší obrázek
Heatmapa ukazuje, kde můj přijímač vidí letadla nejčastěji

Jak vidno, rudá až růžová barva s nejvyšší zaznamenanou letovou hustotou převažuje zhruba v ose Plzeň – Brno – Budapešť od severozápadu k jihovýchodu a právě tudy létají také vojenské letouny USAF a RAF.

Dnes se na pár takových exotických strojů podíváme v několika kapitolách. Začneme pravděpodobně tou nejatraktivnější libůstkou, kterou můžete nad Českem spatřit.

Diskuze (37) Další článek: Týden mobilně 540 je nabíjecí nirvána. Pro auta, ze slunce, rekordy drátem i bezdrátem

Témata článku: Technika, USA, Facebook, Evropa, Letadla, Evropská unie, Létání, Vojenství, Brno, Česko, GPS, Boeing, Policie, Airbus, NATO, Česká republika, Brněnské letiště, Kometa, Znak, Asie, Florida, RRR, Emirates, TWS, Letní prázdniny


Určitě si přečtěte

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 60

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 88


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11