Technologie | Fotky

Zapomeňte na JPEG, obrázky si zaslouží lepší formát. Apple chce, aby to byl HEIF

  • JPEG je zastaralý formát a zaslouží si náhradu
  • Apple chce prosadit HEIF, obrázkový formát s velmi úsporným algoritmem a spoustou rozšiřujících možností
  • Nový formát bude těžké masově prosadit, pokouší se o to i jiní

Koncem září budou pro počítače s macOS a mobilní zařízení s iOS k dispozici nové verze systémů, které přinesou zdánlivě nepatrnou, ale velmi důležitou změnu – podporu pro obrázkový formát HEIF. Jeho vývoj byl skupinou MPEG dokončen před více než dvěma lety, ovšem zpopularizovat ho může právě tento krok Applu. Apple chce tímto formátem nahradit archaický JPEG.

JPEG nevyhovuje

Historie nejpoužívanějšího obrázkového formátu JPEG sahá až do roku 1992, kdy byl JPEG schválen a rychle se stal jedničkou mezi grafickými formáty se ztrátovou kompresí. Není proto divu, že dnešním požadavkům příliš nevyhovuje a možnosti nových formátů jsou mnohem širší než v případě JPEG.

Ten využívá zastaralý algoritmus komprese, zatímco nové způsoby umožňují zachovat totožnou kvalitu fotografie s mnohem menší velikostí souboru. Nehledě na možnosti, které formátu JPEG chybí zcela – alfa-kanál (průhlednost), absence animací či vyšší barevná hloubka než standardních 8 bitů. Rovněž nemůže nést metainformace pro HDR.

Klepněte pro větší obrázek
JPEG dorazil už v roce 1992, je třeba jej vyměnit (foto: Apple)

Menší a kvalitnější

Primárním přínosem nového formátu HEIF je mnohem vyšší efektivita komprese – na srovnání níže si můžete prohlédnout fotografie výše, u nichž není možné rozpoznat rozdíly v kvalitě, nicméně jejich velikost se razantně liší. U vyšších velikostí, jaké jsou produkovány například zrcadlovkami může jít o třetinovou velikost v případě nového formátu HEIF. A to je v dnešní době, kdy je produkováno extrémní množství dat směřující do cloudu, klíčová vlastnost.

Formát HEIF využívá jako kodek HEVC, který známe z videa H.265. To přebralo dominantní úlohu předchozího H.264 a stejný vývoj by tak mohl následovat i v případě statických obrázků.

Sekvence i HDR

Nový formát fotek si žádá nejen vzrůstající množství ukládaných dat, ale taky nové technologie a trendy v mobilních zařízeních nebo na sociálních sítích. Jednou z výhod tak je možnost uložit do jednoho souboru více snímků či jejich sekvenci. To je v době, kdy je velmi neúsporný GIF nejpopulárnějším formátem pro animace velká výhoda.

Animované GIFy koťátek však nejsou jediným využitím pro sekvence. Apple nové možnosti tohoto formátu (resp. kontejneru) využije u své funkce Live Photos. Ta aktuálně na iPhonech ukládá kromě vyfotografovaného statického snímku i kus videa. A zatímco v současnosti opravdu jde o dva fyzické soubory, v iOS 11 již půjde o soubor s příponou .heic obsahující jak statický snímek, tak sekvenci snímků tvořící animaci.

Jeden snímek, více derivací

HEIF může být rovněž ideálním formátem pro HDR – a to nejen pro jeho zobrazování, kdy lze do souboru uložit potřebné metainformace, ale i při tvorbě. Při té se standardně využívá bracketing, kdy je pořízeno několik snímků s různou expozicí, které jsou následně poskládány do jednoho. A zatímco nyní jde vždy o více jednotlivých souborů, v budoucnu to může být pouze jeden.

Podobně se počítá s tím, že jeden soubor využívající HEIF bude obsahovat jeden snímek ve více rozlišeních. Typicky originální velikost a vedle toho ještě zmenšený náhled pro vykreslování v galeriích. Stejně tak ale může být v jednom souboru uložen snímek ve více verzích s rozdílným zaostřením.

Klepněte pro větší obrázek
Metainformace, které může snímek v kontejneru HEIF obsahovat a samotná struktura
(foto: Apple)

V těchto případech však nemusí jít o tři fyzické snímky v jednom kontejneru/souboru. HEIF totiž pracuje s tzv. derivacemi – uložen je jeden snímek a další jsou generovány na základě metainformací o jejich rozdílech. To se týká například výřezu nebo otočení, kdy je mnohem efektivnější uložit jeden snímek a další dva vygenerovat jen díky souřadnicím ořezu nebo informacím o rotaci.

Další výhodou, kterou HEIF přinese, je vyšší barevná hloubka než u standardního JPEG. Ten je v drtivé většině využíván v 8bitové podobě (16,7 milionu barev) i přesto, že existuje rovněž 12bitová specifikace. HEIF však podporuje barevnou hloubku až do 16 bitů, na kterou jsme zvyklí u běžných RAWů. Plynou z toho především plynulejší přechody, kdy je při editaci zabráněno efektu posterizace. A co víc – HEIF podporuje i bezztrátovou kompresi, kterou běžný JPEG nenabídne, proto využíváme TIFF nebo PNG.

Těžký přechod

Výhody formátu HEIF jsou tedy jasné – úspora místa může být obrovská, nabízí mnohem víc funkcí a možností než nejrozšířenější JPEG a nabízí lepší kvalitu ukládaných snímků. Navzdory tomu, že jej do svých systémů zahrne i Apple bude případný přechod na nový formát velmi složitý a zdlouhavý.

Apple si samozřejmě nemůže dovolit žádný radikální krok, kdy by z iPhonů opravdu padaly soubory s příponou .heic. Formát HEIF tak bude využíván pro interní použití systémem, ale při sdílení nebo jakémkoliv odeslání mimo systém bude iOS a macOS pracovat se standardním JPEG.

Vývojáři tak budou mít dostatek času implementovat podporu nového formátu do svých aplikací, prohlížečů či dalších operačních systémů.

Nesmíme ale zapomínat, že Apple není sám. Google si je rovněž vědom zastaralosti formátu JPEG a na webu prosazuje formát WebP a existují ještě i jiné formáty.

První editor s podporou HEIF od Zoneru

Kromě macOS a iOS dorazí během září i první editor pro Windows, který si s HEIF poradí. V českém Zoneru dokončují aktualizaci svého Photo Studia X, která podporu HEIF přinese do celého balíku. Pevně však věříme, že se postupně přidá i další software a zastaralého JPEG se za nějaký čas alespoň z části zbavíme.

Diskuze (91) Další článek: Zkontrolujte si, zda uniklo vaše heslo z Mall.cz. Je jich přes tři čtvrtě milionu

Témata článku: Technologie, Windows, Apple, Google, iOS, iPhone, Grafický editor, Fotografování, Fotky, HDR, Zoner Photo Studio, JPEG, HEIF, Statický obrázek, HEIC, Drtivá většina, MPEG, Dobrý formát, Zmenšený náhled, Dnešní doba, APP, Klíčová vlastnost, Nový formát, Vysoká efektivita, Radikální krok, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

** Na světě je video, na němž jsou Samsungy s nafouknutou baterií ** Stačí telefon nechat pár let v šuplíku ** Jak tomuto jevu zabránit, a kam odevzdat starý telefon?

Martin Chroust
BaterieSmartphony
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony