Zapomeňte na JPEG, obrázky si zaslouží lepší formát. Apple chce, aby to byl HEIF

  • JPEG je zastaralý formát a zaslouží si náhradu
  • Apple chce prosadit HEIF, obrázkový formát s velmi úsporným algoritmem a spoustou rozšiřujících možností
  • Nový formát bude těžké masově prosadit, pokouší se o to i jiní

Koncem září budou pro počítače s macOS a mobilní zařízení s iOS k dispozici nové verze systémů, které přinesou zdánlivě nepatrnou, ale velmi důležitou změnu – podporu pro obrázkový formát HEIF. Jeho vývoj byl skupinou MPEG dokončen před více než dvěma lety, ovšem zpopularizovat ho může právě tento krok Applu. Apple chce tímto formátem nahradit archaický JPEG.

JPEG nevyhovuje

Historie nejpoužívanějšího obrázkového formátu JPEG sahá až do roku 1992, kdy byl JPEG schválen a rychle se stal jedničkou mezi grafickými formáty se ztrátovou kompresí. Není proto divu, že dnešním požadavkům příliš nevyhovuje a možnosti nových formátů jsou mnohem širší než v případě JPEG.

Ten využívá zastaralý algoritmus komprese, zatímco nové způsoby umožňují zachovat totožnou kvalitu fotografie s mnohem menší velikostí souboru. Nehledě na možnosti, které formátu JPEG chybí zcela – alfa-kanál (průhlednost), absence animací či vyšší barevná hloubka než standardních 8 bitů. Rovněž nemůže nést metainformace pro HDR.

Klepněte pro větší obrázek
JPEG dorazil už v roce 1992, je třeba jej vyměnit (foto: Apple)

Menší a kvalitnější

Primárním přínosem nového formátu HEIF je mnohem vyšší efektivita komprese – na srovnání níže si můžete prohlédnout fotografie výše, u nichž není možné rozpoznat rozdíly v kvalitě, nicméně jejich velikost se razantně liší. U vyšších velikostí, jaké jsou produkovány například zrcadlovkami může jít o třetinovou velikost v případě nového formátu HEIF. A to je v dnešní době, kdy je produkováno extrémní množství dat směřující do cloudu, klíčová vlastnost.

Formát HEIF využívá jako kodek HEVC, který známe z videa H.265. To přebralo dominantní úlohu předchozího H.264 a stejný vývoj by tak mohl následovat i v případě statických obrázků.

Sekvence i HDR

Nový formát fotek si žádá nejen vzrůstající množství ukládaných dat, ale taky nové technologie a trendy v mobilních zařízeních nebo na sociálních sítích. Jednou z výhod tak je možnost uložit do jednoho souboru více snímků či jejich sekvenci. To je v době, kdy je velmi neúsporný GIF nejpopulárnějším formátem pro animace velká výhoda.

Animované GIFy koťátek však nejsou jediným využitím pro sekvence. Apple nové možnosti tohoto formátu (resp. kontejneru) využije u své funkce Live Photos. Ta aktuálně na iPhonech ukládá kromě vyfotografovaného statického snímku i kus videa. A zatímco v současnosti opravdu jde o dva fyzické soubory, v iOS 11 již půjde o soubor s příponou .heic obsahující jak statický snímek, tak sekvenci snímků tvořící animaci.

Jeden snímek, více derivací

HEIF může být rovněž ideálním formátem pro HDR – a to nejen pro jeho zobrazování, kdy lze do souboru uložit potřebné metainformace, ale i při tvorbě. Při té se standardně využívá bracketing, kdy je pořízeno několik snímků s různou expozicí, které jsou následně poskládány do jednoho. A zatímco nyní jde vždy o více jednotlivých souborů, v budoucnu to může být pouze jeden.

Podobně se počítá s tím, že jeden soubor využívající HEIF bude obsahovat jeden snímek ve více rozlišeních. Typicky originální velikost a vedle toho ještě zmenšený náhled pro vykreslování v galeriích. Stejně tak ale může být v jednom souboru uložen snímek ve více verzích s rozdílným zaostřením.

Klepněte pro větší obrázek
Metainformace, které může snímek v kontejneru HEIF obsahovat a samotná struktura
(foto: Apple)

V těchto případech však nemusí jít o tři fyzické snímky v jednom kontejneru/souboru. HEIF totiž pracuje s tzv. derivacemi – uložen je jeden snímek a další jsou generovány na základě metainformací o jejich rozdílech. To se týká například výřezu nebo otočení, kdy je mnohem efektivnější uložit jeden snímek a další dva vygenerovat jen díky souřadnicím ořezu nebo informacím o rotaci.

Další výhodou, kterou HEIF přinese, je vyšší barevná hloubka než u standardního JPEG. Ten je v drtivé většině využíván v 8bitové podobě (16,7 milionu barev) i přesto, že existuje rovněž 12bitová specifikace. HEIF však podporuje barevnou hloubku až do 16 bitů, na kterou jsme zvyklí u běžných RAWů. Plynou z toho především plynulejší přechody, kdy je při editaci zabráněno efektu posterizace. A co víc – HEIF podporuje i bezztrátovou kompresi, kterou běžný JPEG nenabídne, proto využíváme TIFF nebo PNG.

Těžký přechod

Výhody formátu HEIF jsou tedy jasné – úspora místa může být obrovská, nabízí mnohem víc funkcí a možností než nejrozšířenější JPEG a nabízí lepší kvalitu ukládaných snímků. Navzdory tomu, že jej do svých systémů zahrne i Apple bude případný přechod na nový formát velmi složitý a zdlouhavý.

Apple si samozřejmě nemůže dovolit žádný radikální krok, kdy by z iPhonů opravdu padaly soubory s příponou .heic. Formát HEIF tak bude využíván pro interní použití systémem, ale při sdílení nebo jakémkoliv odeslání mimo systém bude iOS a macOS pracovat se standardním JPEG.

Vývojáři tak budou mít dostatek času implementovat podporu nového formátu do svých aplikací, prohlížečů či dalších operačních systémů.

Nesmíme ale zapomínat, že Apple není sám. Google si je rovněž vědom zastaralosti formátu JPEG a na webu prosazuje formát WebP a existují ještě i jiné formáty.

První editor s podporou HEIF od Zoneru

Kromě macOS a iOS dorazí během září i první editor pro Windows, který si s HEIF poradí. V českém Zoneru dokončují aktualizaci svého Photo Studia X, která podporu HEIF přinese do celého balíku. Pevně však věříme, že se postupně přidá i další software a zastaralého JPEG se za nějaký čas alespoň z části zbavíme.

Diskuze (91) Další článek: Zkontrolujte si, zda uniklo vaše heslo z Mall.cz. Je jich přes tři čtvrtě milionu

Témata článku: Technologie, Google, Apple, Windows, iOS, iPhone, Fotografování, Fotky, Grafický editor, Zoner Photo Studio, HDR, JPEG, HEIF, Interní použití, Sociální síť, HEIC, Zmenšený náhled, Nový formát, Nová možnost, Nejpopulárnější formát, Radikální krok, Fyzický soubor, Nová technologie, Jednotlivý soubor, Nový způsob, Mackbook pro na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava