Zapomeňte na JPEG, obrázky si zaslouží lepší formát. Apple chce, aby to byl HEIF

  • JPEG je zastaralý formát a zaslouží si náhradu
  • Apple chce prosadit HEIF, obrázkový formát s velmi úsporným algoritmem a spoustou rozšiřujících možností
  • Nový formát bude těžké masově prosadit, pokouší se o to i jiní

Koncem září budou pro počítače s macOS a mobilní zařízení s iOS k dispozici nové verze systémů, které přinesou zdánlivě nepatrnou, ale velmi důležitou změnu – podporu pro obrázkový formát HEIF. Jeho vývoj byl skupinou MPEG dokončen před více než dvěma lety, ovšem zpopularizovat ho může právě tento krok Applu. Apple chce tímto formátem nahradit archaický JPEG.

JPEG nevyhovuje

Historie nejpoužívanějšího obrázkového formátu JPEG sahá až do roku 1992, kdy byl JPEG schválen a rychle se stal jedničkou mezi grafickými formáty se ztrátovou kompresí. Není proto divu, že dnešním požadavkům příliš nevyhovuje a možnosti nových formátů jsou mnohem širší než v případě JPEG.

Ten využívá zastaralý algoritmus komprese, zatímco nové způsoby umožňují zachovat totožnou kvalitu fotografie s mnohem menší velikostí souboru. Nehledě na možnosti, které formátu JPEG chybí zcela – alfa-kanál (průhlednost), absence animací či vyšší barevná hloubka než standardních 8 bitů. Rovněž nemůže nést metainformace pro HDR.

Klepněte pro větší obrázek
JPEG dorazil už v roce 1992, je třeba jej vyměnit (foto: Apple)

Menší a kvalitnější

Primárním přínosem nového formátu HEIF je mnohem vyšší efektivita komprese – na srovnání níže si můžete prohlédnout fotografie výše, u nichž není možné rozpoznat rozdíly v kvalitě, nicméně jejich velikost se razantně liší. U vyšších velikostí, jaké jsou produkovány například zrcadlovkami může jít o třetinovou velikost v případě nového formátu HEIF. A to je v dnešní době, kdy je produkováno extrémní množství dat směřující do cloudu, klíčová vlastnost.

Formát HEIF využívá jako kodek HEVC, který známe z videa H.265. To přebralo dominantní úlohu předchozího H.264 a stejný vývoj by tak mohl následovat i v případě statických obrázků.

Sekvence i HDR

Nový formát fotek si žádá nejen vzrůstající množství ukládaných dat, ale taky nové technologie a trendy v mobilních zařízeních nebo na sociálních sítích. Jednou z výhod tak je možnost uložit do jednoho souboru více snímků či jejich sekvenci. To je v době, kdy je velmi neúsporný GIF nejpopulárnějším formátem pro animace velká výhoda.

Animované GIFy koťátek však nejsou jediným využitím pro sekvence. Apple nové možnosti tohoto formátu (resp. kontejneru) využije u své funkce Live Photos. Ta aktuálně na iPhonech ukládá kromě vyfotografovaného statického snímku i kus videa. A zatímco v současnosti opravdu jde o dva fyzické soubory, v iOS 11 již půjde o soubor s příponou .heic obsahující jak statický snímek, tak sekvenci snímků tvořící animaci.

Jeden snímek, více derivací

HEIF může být rovněž ideálním formátem pro HDR – a to nejen pro jeho zobrazování, kdy lze do souboru uložit potřebné metainformace, ale i při tvorbě. Při té se standardně využívá bracketing, kdy je pořízeno několik snímků s různou expozicí, které jsou následně poskládány do jednoho. A zatímco nyní jde vždy o více jednotlivých souborů, v budoucnu to může být pouze jeden.

Podobně se počítá s tím, že jeden soubor využívající HEIF bude obsahovat jeden snímek ve více rozlišeních. Typicky originální velikost a vedle toho ještě zmenšený náhled pro vykreslování v galeriích. Stejně tak ale může být v jednom souboru uložen snímek ve více verzích s rozdílným zaostřením.

Klepněte pro větší obrázek
Metainformace, které může snímek v kontejneru HEIF obsahovat a samotná struktura
(foto: Apple)

V těchto případech však nemusí jít o tři fyzické snímky v jednom kontejneru/souboru. HEIF totiž pracuje s tzv. derivacemi – uložen je jeden snímek a další jsou generovány na základě metainformací o jejich rozdílech. To se týká například výřezu nebo otočení, kdy je mnohem efektivnější uložit jeden snímek a další dva vygenerovat jen díky souřadnicím ořezu nebo informacím o rotaci.

Další výhodou, kterou HEIF přinese, je vyšší barevná hloubka než u standardního JPEG. Ten je v drtivé většině využíván v 8bitové podobě (16,7 milionu barev) i přesto, že existuje rovněž 12bitová specifikace. HEIF však podporuje barevnou hloubku až do 16 bitů, na kterou jsme zvyklí u běžných RAWů. Plynou z toho především plynulejší přechody, kdy je při editaci zabráněno efektu posterizace. A co víc – HEIF podporuje i bezztrátovou kompresi, kterou běžný JPEG nenabídne, proto využíváme TIFF nebo PNG.

Těžký přechod

Výhody formátu HEIF jsou tedy jasné – úspora místa může být obrovská, nabízí mnohem víc funkcí a možností než nejrozšířenější JPEG a nabízí lepší kvalitu ukládaných snímků. Navzdory tomu, že jej do svých systémů zahrne i Apple bude případný přechod na nový formát velmi složitý a zdlouhavý.

Apple si samozřejmě nemůže dovolit žádný radikální krok, kdy by z iPhonů opravdu padaly soubory s příponou .heic. Formát HEIF tak bude využíván pro interní použití systémem, ale při sdílení nebo jakémkoliv odeslání mimo systém bude iOS a macOS pracovat se standardním JPEG.

Vývojáři tak budou mít dostatek času implementovat podporu nového formátu do svých aplikací, prohlížečů či dalších operačních systémů.

Nesmíme ale zapomínat, že Apple není sám. Google si je rovněž vědom zastaralosti formátu JPEG a na webu prosazuje formát WebP a existují ještě i jiné formáty.

První editor s podporou HEIF od Zoneru

Kromě macOS a iOS dorazí během září i první editor pro Windows, který si s HEIF poradí. V českém Zoneru dokončují aktualizaci svého Photo Studia X, která podporu HEIF přinese do celého balíku. Pevně však věříme, že se postupně přidá i další software a zastaralého JPEG se za nějaký čas alespoň z části zbavíme.

Diskuze (91) Další článek: Zkontrolujte si, zda uniklo vaše heslo z Mall.cz. Je jich přes tři čtvrtě milionu

Témata článku: Technologie, Google, Apple, Windows, iPhone, Fotky, iOS, Fotografování, Grafický editor, Zoner Photo Studio, HDR, HEIF, JPEG, Vzrůstající množství, Ideální formát, Jediné využití, Zoner Photo Studio X, Soubor, Originální velikost, Statický snímek, Jednotlivý soubor, Dnešní doba, Drtivá většina, Nová technologie, Klíčová vlastnost


Určitě si přečtěte

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

** Alternativní DNS servery mohou zpříjemnit surfování na internetu ** Existuje několik ověřených alternativ, nejen známé DNS od Googlu ** Alternativní DNS však mají i své nevýhody, pozor na ně

Petr Březina | 33

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání