Umělá inteligence | Kvadrokoptéra

Zapomeňte na hloupé autopiloty. Tento dron je dokonalý akrobatický letec s A.I.

Zapomeňte na hloupé autopiloty. Tento dron je dokonalý akrobatický letec s A.I.

Inženýři z Curyšské univerzity a tamní věhlasné polytechniky ETH ve spolupráci s Intelem vyrobili akrobatického autopilota dronů se kterým se pochlubili v obsáhlém článku pro letošní robotickou konferenci RSS 2020 (PDF). Zvládne kousky, které by dělaly potíže i špičkovým závodním letcům z masa a kostí.

Autonomní akrobatický pilot v akci:

A co víc, zkušební kvadrokopotéra k tomu potřebuje poměrně málo hardwaru. Jako mozek posloužila stárnoucí deska Nvidia Jetson Nano TX2 s dostatečně výkonnou GPU jednotkou pro akceleraci výpočtů pomocí CUDA a jako senzorová část IMU (gyroskop/akcelerometr) a 3D kamera RealSense T265 od Intelu.

Právě RealSense zde slouží jako jediný prvek počítačového vidění pro VSLAM, tedy pro zjištění orientace v prostoru z kamerových dat.

Klepněte pro větší obrázek
autonomní letecký akrobat v akci

Fajn, hardware bychom tedy měli, ale jak se vlastně autopilot naučil základní akrobatické kousky? V čistě virtuálním prostředí Gazebo na výkonném počítači. Právě v něm mohl neustále dokola opakovat letové operace, dokud je nezvládal tak dobře, aby mohli inženýři vytvořený model neuronové sítě přenést do paměti počítače skutečné kvadrokoptéry.

Klepněte pro větší obrázek
Prostředí softwarového simulátoru během učení (vlevo) a skutečný let (vpravo)

Ta nyní už tedy věděla, jak má vypadat obraz z kamery RealSense a data z IMU při vykonávání konkrétního akrobatického kousku a stačilo ji jen spustit. Jak dokládá video, autopilot naučený v ryze virtuálním prostředí, ve kterém si může létat dnem i nocí a hlavně mnohem rychleji než ve skutečnosti, zvládá v otevřeném i uzavřeném prostoru kousky, které by dokázal jen špičkový lidský pilot s mnohaletou zkušeností se sportovními drony.

Diskuze (13) Další článek: Vesmírná technika: Historie mise ExoMars 2016, která měla za cíl zkoumat Mars

Témata článku: Hardware, Umělá inteligence, Intel, RSS, Kamera, Drony, Kvadrokoptéra, PDF, Virtuální prostředí, Nvidia Jetson, DRO, Akrobatický pilot, ETH, Kousek, Autopilot, Letci, RealSense, Počítač, Imo, Drony na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware