Záplava nových barevných tiskáren

Barevná tiskárna za tři tisíce. A nebude časem zdarma?
Na trhu barevných tiskáren začíná být čím dál tím těsněji: zatímco v černobílých laserových a později i inkoustových tiskárnách ve své době určoval veškerá pravidla hry Hewlett-Packard, u barevných inkjetů je už několik vyrovnaných hráčů, kteří přivádějí nové produkty na trh takřka ve stejný den.

Počátkem letošního února se to stalo zase: tři vedoucí firmy na trhu (Hewlett-Packard, Canon a Xerox) udělaly kroky vedoucí k ještě tvrdší konkurenci.

Zřejmě nejagresivněji se projevil Canon, jehož nová tiskárna BJC-1000 (barevná inkjetka) stojí v USA skoro neuvěřitelných 89 dolarů, v přepočtu na dnešní (značně nechutný) kurs přes 3000 Kč. Canon není první, který šel s barevnou tiskárnou pod magických sto dolarů, ale „podráží“ svou konkurenci (hlavně Lexmark) o další hrst dolarů. Okamžitě reagoval Xerox, který výrazně zlevňuje své tiskárny, i když se nedostává pod sto dolarů – nejlevnější XJ6C stojí asi 130 USD. Hewlett-Packard sice nepřinesl v tyto dny nové modely, ale zato nabízí novou levnou laserovou tiskárnu. Hewlett-Packard zatím stodolarovou inkjetovou tiskárnu nemá, ale bude muset s ní přijít.

Zajímavé přitom je, že superlevné tiskárny nemají být podle odhadů analytiků tak prodejné jako například levné (sub-tisícidolarové) počítače – v roce 2000 mají mít jen 11% trhu.

Živě komentuje: proč takový boj v tiskárnách, kde koncová cena evidentně nepokryje výrobní náklady? Důvod je jasný – cena spotřebního materiálu. Je známé, že průměrně využívaná laserová tiskárna „utratí“ svému majiteli asi dvojnásobek pořizovací ceny na tonerech, u inkoustových tiskáren to bývá pětkrát až „mnohokrát“ víc – v závislosti na tom, jak moc sytých barevných obrázků majitel tiskne. Nastane tedy i u inkoustových tiskáren doba, kdy bude tiskárna zdarma a vydělávat se bude jen na inkoustu, podobně jako je tomu u mobilních telefonů? Situace je zde trošku komplikovanější. Především je zde ono „když ptáčka lapají“: když přijde zákazník koupit do obchodu tiskárnu, tak mu prodejce nic nevykládá o tom, kolik utratí na spotřebním materiálu, případně toto úspěšně zbagatelizuje. Pokud by se byl zaveden model tiskárny zdarma a měsíčního paušálu, pravděpodobně by zákazníka odstrašil tím, kdyby mu řekl – tady máte tiskárnu, a každý měsíc odeberete jednu kazetu toneru za dva a půl tisíce. Velmi dobře ovšem lze tento model aplikovat u firemních zákazníků, kteří jednak dobře vědí, kolik spotřební materiál stojí, jednak také mají přehled o jeho měsíční spotřebě. Ale kdo ví, navléci to lze všelijak – a co by, „nekoupili“ byste hezkou barevnou tiskárnu zadarmo?

Váš názor Další článek: Milión warezových webů

Témata článku: Tiskárny, Nová tiskárna, Levné tiskárny k počítači, Tiskárny inkoustové, Nejlevnější mobilní telefony, Levný model, Barevné tiskárny, Dnešní přehled, Toner, Lexmark, Tisk, Nový, Tiskárny Canon, Inkoustové tiskárny canon

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů