Zaplať a máš stránku bez reklam! Ano nebo ne?

Na domácím Internetu jsme svědky nové vlastnosti, pracné, krkolomné – a stejně tak marné.
Moc by mě mrzelo, kdybych byl považován čtenáři Živě za škarohlída a kazisvěta; jsem naopak typický optimista a vše zajímavé se snažím podporovat ze všech sil. V tomto případě si ale nemohu pomoci, neboť dotyčný záměr považuji za zcela beznadějný pokus (a slepou cestu i pro servery, které se jí vydají) v úsilí o byť i jen malou pomoc ve financování serverů poskytujících obsah.

Odstartovala jej firma Villusion, která provozuje mj. mikroplatební a věrnostní systém ILIKEQ (na českém Internetu průkopnické a technicky excelentní řešení) a zpravodajský server EBIZ.cz (rovněž redakčně kvalitní, byť místy příliš „poplatný“ právě k příslušnosti k důležitějšímu projektu Ilikeq), a jde zhruba o následující: vadí vám reklama na Internetu? Zaplaťte naší firmě roční předplatné 648 korun (lze platit týdně nebo dokonce denně, to pak ovšem to vyjde na 1095 Kč) a naše stránky na ebiz.cz se vám objeví bez reklam. Platby se provádějí samozřejmě přes měnu Q (1 Q = 1 haléř, tj. 300 Q za denní reklamní půst a 1200 Q za týdenní reklamní hladomor).

Než budu pokračovat dále, uvedu, že firma už dříve na některých webech zavedla další pozoruhodný (a bohužel, z komerčního hlediska selhavší) pokus o tzv. „dobrovolné platby“; ten byl spuštěn, nemýlím-li se, na serverech root.cz a lupa.cz, které jsou známé svou velmi pravidelnou a loajální čtenářskou obcí. Záměr zněl: líbil se vám článek? A chcete jej ocenit? Tak dejte kvéčka, provozovatel serveru se s nimi rozdělí s autorem. Po první vlně, ve které se kvéčka (obvykle ale nasbíraná zadarmo v rámci různých věrnostních programů) rozdávala docela dost – už proto, že internetoví nadšenci chtěli vyzkoušet, jak to funguje. Pokud ale mám spočítat „výsledky“ na obou serverech za první týden v říjnu, tak dojdu k číslům:

 • root.cz: celkem 95 Kč za 15 článků, tedy průměrně šest korun 33 haléřů na článek, tedy při dělení tři koruny pro autora a tři pro provozovatele serveru
 • lupa.cz: celkem 48 Kč za 19 článků, tedy dvě koruny na článek, jedna pro autora, jedna pro provozovatele.
Nechci rozpočítáváním těchto čísel nikoho zesměšnit: jen ukazuji, že hraní desetníkového mariáše coby vydělávání si na živobytí je proti tzv. dobrovolným mikroplatbám doslova kutáním v zlatém dole. Čímž ale neříkám, že to nemá vůbec žádný význam: pro server to je zajímavá propagace a pro provozovatele serveru zase zajímavou zpětnou vazbu ukazující, jak jsou pro který typ článku či kterého autora čtenáři „zapálení“.

Možnost vypnutí reklam je cosi v bleděmodrém; je to rovněž dobrovolná možnost, jak ocenit svůj oblíbený server, a dokonce za to cosi získat. Nicméně argumentujme:

 • Co získávám? Server bez reklam. Bez bannerů a bez různých obtěžujících poletujících čtverců, interstitiálů, pop-up/pop-under okna, skyscraperů či jak se všecky ty bestie otravné jmenují. To zní dobře, nicméně:
  • pokud nechci bannery, nainstaluji si příslušný odstraňovač reklamy (pro drtivou většinu uživatelů bez problémů zadarmo získatelný a fungující univerzálně)
  • pokud nechci různé ještě agresivnější formy reklamy, nastavím si příslušné zabezpečení u serveru a tyto obvykle skriptové reklamy se rovněž nezobrazí
  Jinými slovy: dosáhnu serveru bez reklam stejně snadno, univerzálně - tj. platí to i pro jiné servery - a zadarmo. (Drobná poznámka: když jsem procházel českými médii, pak velká většina z nich má tzv. „verzi pro tisk“, která je také bez reklamy… a taky zadarmo).
 • Jak velkým problémem je pro mě reklama?
  • počítám-li skutečně každý haléř, či mám-li tak pomalé připojení k Internetu, tak si jednoduše vypnu grafiku, čímž řeším situaci takříkajíc paušálně
  • mám-li běžnou linku (33-56 kbps), pak načtení několika bannerů je otázka několika sekund. Uznávám však: jsou to otravné sekundy.
 • Co ztrácím? (Cože, já také něco ztrácím?) Jistě – peníze. Roční předplatné za server eBiz (zhruba tři články týdně) stojí 700-1000 Kč. To samozřejmě nikdo nezaplatí – ale jde o „firemní pokus“, zde určitě nejde o zisky. Zaplatili byste ale tuto částku za to, abyste měli např. iDnes bez reklam, nebo budete raději o tisícovku bohatší a reklamy si vypnete jinak? Odpovězte si sami…
 • Co ještě ztrácím? (Cože, já ztrácím ještě něco?). Jistě – váš čas. Abyste získali server bez reklam, musíte nejenom zaplatit, ale pak se ještě při používání serveru musíte přihlásit do systému ILIKEQ. Vypnutí reklamy dělám, předpokládám, kvůli úspoře času – abych uspořil čas, musím svůj čas utratit (přihlašováním). Nebožtík Grossman by řekl „nechci slevu zadarmo“.
 • Jsem server: co získávám? Peníze, pokud vám ovšem někdo zaplatí.
 • Jsem server: co ztrácím? Musím vytvořit extra podobu stránek bez reklamy, má-li mít věc smysl; to je poměrně dost programování a implementace, u velkých serverů věc náročná a nákladná. (I „firemní“ ebiz to řeší tak, že místo reklamy zobrazuje… obrázek).
 • Jsem server: co ještě ztrácím? Inzerenta. Typický rozhovor: Zástupce serveru: „pane šediteli, dejte si reklamu na náš perfektní servr“. Říďa: „slyšel jsem ale, že prej si lidi tu reklamu můžou nějak vypnout“. Zástupce serveru: „nó, pane šediteli, vono za jistých okolností, v nepatrné menšině, jenom blázni, neví se to moc přesně, ale to bude nějakých asi chrchly chrchly procent….“ Říďa (nezvykle informovaně): „A slyšel jsem, že vy dokonce vyzýváte lidi, aby si reklamu vypnuli? Tuhle jsem na vašem serveru četl, že je prej reklama ruší a ať si ji vypnou, co je na tom pravda? To chcete, abych u vás inzeroval?“ Zástupce serveru: (již ví, že tady mu pšenka nepokvete a proto ukončujeme přímý přenos z rozhovoru).
Nemám-li vypadat jako kazisvět, obávám se, že budu vypadat jako nafoukaný mentor, ale nemohu si na závěr odpustit několik návrhů; jsou to ostatně jen mé osobní názory a každý nechť je i nadále svého štěstí strůjcem:
 • Pro provozovatele serverů. Pokud chcete, aby vám platili čtenáři, nezkoušejte polovičatá, dobrovolná, nic neriskující a nezávazná řešení: vytvářejte skutečně kvalitní a hodnotný obsah či služby a zpoplatněte jej. Ne dobrovolně, ale povinně – ze začátku i třeba velmi levně, s možností tříměsíčního provozu zdarma a podobně, tak jak se to dělá u tištěných médií všude na světě, o službách ani nemluvě.
 • Pro tvůrce mikroplatebních systémů. Přestaňte si hrát na „fazoláře“ a začněte dělat byznys. Nevnucujte serverům něco, co je možná přínosné jenom pro vás, ale je pouze odvádí od jejich obchodních cílů a zavádí je do slepých uliček, ze kterých musí potom couvat. Obejděte hlavní internetové obchody a vnuťte jim používání vašich platebních systémů, ale za pro ně přijatelných podmínek – např. prodejce výpočetní techniky vám nikdy nepřistoupí za několikaprocentní zpoplatnění, když má sám na komponentách tříprocentní marži.
  Diskuze (44) Další článek: AMD spustilo svou kampaň proti megahertzům

  Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,