Zápas o PeopleSoft: dobojováno?

Oracle možná jen o něco zvýší cenu, a firmu získá. V nepříjemném souboji ale zatím obě firmy hodně ztratily, zatímco SAP získal.

Více než roční souboj o tzv. nepřátelské převzetí firmy PeopleSoft konkurentem Oracle se možná blíží k závěru. Postupně odpadají největší překážky: hlavní oponent převzetí, šéf firmy PeopleSoft Craig Conway, byl na hodinu vyhozen, a tak evropská antimonopolní komise zřejmě nakonec fúzi povolí.

Zatímco českým uživatelům je to víceméně jedno (jsme „SAPland“, PeopleSoft má zatím u nás malou pozici a ERP systémy od Oracle zde rovněž nemají takový tržní podíl jako například v USA), celosvětově je tato bitva sledována s mimořádnou pozorností.

Americký softwarový gigant Oracle se rozhodl před více než rokem pokusit o tzv. nepřátelské převzetí (koupit firmu od akcionářů, proti vůli managementu) svého konkurenta PeopleSoft, aby stáhl ztrátu na vedoucího dodavatele podnikových informačních systémů, německou společnost SAP. Management PeopleSoftu se proti tomu ale postavil velice ostře a snažil se zburcovat do kampaně proti Oraclu, koho to jen šlo, včetně svých zákazníků.

Rovněž „pro jistotu“ podal na Oracle žalobu a ve vlastní firmě zavedl princip takzvané „jedovaté pilulky“, která má bránit takovýmto převzetím. (Jedovatá pilulka čili poison pill se například realizuje tak, že manažeři, či dokonce všichni zaměstnanci dostanou v případě, že firmu někdo koupí, velmi vysokou prémii, jakési „bolestné“.) Proti převzetí PeopleSoftu Oraclem se také postavila evropská antimonopolní komise – její komisař Mario Monti už takto jednou zablokoval obrovskou fúzi, která byla již v Americe schválena (GE – Honeywell), takže se jednu chvíli zdálo, že z obchodu zcela sejde, což by pro usilovně se snažící Oracle byla nepříjemná porážka.

Tahanice o PeopleSoft ale poškodila obě firmy: jedné i druhé se zmenšil tržní podíl v oblasti ERP systémů, protože znervóznělé zákazníky s úsilím i úspěchem přetáhl zejména SAP. Přísloví „když se dva hádají, třetí se směje“ se stoprocentně projevilo: současně ale paradoxně uvolnilo cestu k případnému schválení obchodu antimonopolní komisí, neboť spojení oslabených firem by se bránit nemělo (naopak to trhu prospěje). Komisař Monti na konci října odchází z úřadu (vyprší mu řádná lhůta) a tvrdí se, že nechce kariéru zakončit sporným či špatným rozhodnutím; komisařka, která jej nahradí, pravděpodobně nebude tak tvrdá jako „lovec monopolů“ Monti.

Akcionáři PeopleSoftu, jehož hospodářské výsledky jsou v posledních kvartálech nevalné, navíc nečekaně a na hodinu vyhodili šéfa firmy Conwaye, který o konkurentovi Ellisonovi z Oracle prohlašoval, že je „jako Džingischán“. I když důvodem jsou hlavně hospodářské výsledky firmy, byla změna provedena také kvůli tomu, že nový šéf, kterým je její zakladatel Duffield (a rovněž významný akcionář), nebude proti převzetí protestovat, neboť je to i v jeho (akcionářském) zájmu. Poslední významnou překážkou pak je ona „jedovatá pilulka“, kterou se akcionáři firmy pokusí zbavit soudním procesem s odkazem na její údajně nelegální zavedení.

Pokud by nakonec k pohlcení PeopleSoftu (cena je nyní 7,7 miliardy dolarů) došlo, vypadala by mapa globálních ERP dodavatelů velmi jednoduše: Oracle a SAP. Jenomže ve skutečnosti je situace na trhu mnohem složitější: velké firmy už dávno nemusí nakupovat informační systémy od některé z těchto obřích, „monolitických“ společností, existují velmi silní nezávislí dodavatelé specializovaných částí těchto systémů (např. Siebel Systems), existují úspěšní realizátoři firemních služeb pomocí webových aplikací (Salesforce.com), a do této oblasti velmi usilovně proniká Microsoft.

Diskuze (11) Další článek: Autoři červa MyDoom vyhrožují antivirovým společnostem

Témata článku: Microsoft, Marie, Zápas, Poslední hodina, Překážka, Lovec, Poslední pokus, Významný podíl, Mario, Pilulka, PeopleSoft, Honeywell, Hlavní oponent


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu