Zaměstnanci Asusu tvrdí: Apple chystá tablet PC

Apple prý pracuje na novém tablet PC. A nejen to, možná se připravuje další netradiční multitouch zařízení.

Redaktorům serveru CNet Crave UK se na jedné večeři někdo z Asusu pochlubil, že pomáhají Apple s vývojem nového Tablet PC. Obvykle prý podobným zprávám nevěnují příliš mnoho pozornosti, neb fám kolem Apple je jednoduše až příliš mnoho na to, aby se všemi zabývali, ale jelikož je Asus jedním z dodavatelů Apple a má co do činění s jejich notebooky, není důvod jim nevěřit.

Klepněte pro větší obrázek

Nový Apple Tablet PC prý nebude založený na žádném z existujících modelů Asusu, má jít o zcela nový návrh, který má možná něco společného s patentem Apple, který se objevil v roce 2005.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud se něco podobného skutečně objeví, dá se předpokládat, že bude využívat multitouch ovládání podobně jako iPhone či iPod touch a poběží na systému odvozeném od Mac OS X Leopard.

Dokáže to Apple?

Tablet PC je tu s námi již dlouho, v americe se i docela používá, ale rozhodně se nedá říct, že by podobná zařízení válcovala notebooky, pořád jsou spíš na pokraji zájmu. Potkat u nás v běžném životě něco podobného je malý zázrak. Kdo jiný, než Apple, který prodá cokoliv, je schopný postarat se o popularizaci Tablet PC a udělat z tohoto konceptu ve světě prodejní hit?

Multitouch… klávesnice?

Na jednu z dalších zajímavostí, která se kolem patentů Apple v posledních dnech objevila, narazili i redaktoři serveru MacRumors. Ale popořádku.

V roce 2005 společnost Apple odkoupila společnost Fingerworks, výrobce docela netradičních periferií. Nejzajímavějším produktem této společnosti byla asi klávesnice TouchStream LP. Šlo o dvojici propojených multitouch touchpadů s klávesnicí.

Klepněte pro větší obrázek

Proč to? Podobné řešení má pár nesporných výhod – třeba možnost při psaní používat gesta vyčarovaná pomocí obou rukou či více prstů, zvládá i tzv. „chord typing“, tedy psaní, při kterém vyloudíte požadovaný znak stiskem několika kláves současně, k úhozu na klávesu stačí jen letmý dotek, je skladné, při přáci není zapotřebí přehmatávat na myš, zkrátka jde o zajímavou alternativu ke klasickému způsobu ovládání počítače pomocí klávesnice a myši. A objevil se i podobný gigantický touchpad určený pro majitele notebooků společnosti Apple.

Klepněte pro větší obrázek

Apple se v experimentech s multitouch zařízeními evidentně vyžívá a jeden patent střídá druhý. Neznamená to, že je budou realizovat, většina z nich skončí v šuplíku a čeká, až budou vhodné technologie, nebo až uzraje doba. Za všechny zprávičky, co se kde objevily, vzpomeňme třeba multitouch myš. A zdá se, že ani s realizací jednoho z posledních patentů, které se objevily, to tak jednoduché.

Před nedávnem se totiž objevila zpráva, že si Apple nechalo patentovat „multitouch klávesnici“. Asi si řeknete, co je tak zvláštního na psaní ďobáním do touchpadu, že si to někdo nechá patentovat, navíc když podobná zařízení existovala. V případě Apple by ale mělo jít o touchpad, který je o něco rafinovanější.

Na normálním touchpadu se po hmatu nezorientujete a tak je psaní bez koukání pod prsty přinejmenším obtížné – dle zkušeností s klávesnicemi Fingerworks to není nemožné, ale v podstatě to prý znamená, že se člověk musí na klávesnici, u níž nemá zpětnou vazbu získanou hmatem, učit znova psát. Když povrch vytvarujete, aby šly jednotlivé klávesy po hmatu rozlišit, bude to zase bránit volnému klouzání prstem v režimu „touchpad“ a ani kvůli principu, na kterém touchpad funguje, není tvarovaná plocha dobrá.

Interaktivní touchpad

A tak si u Apple nejspíš řekli, že by stálo za to nechat si patentovat velký touchpad, který se bude chovat podle toho, zda jej chcete použít jako polohovací zařízení, nebo jako klávesnici. Postarat se o to má spousta malých kolíčků či delších přepážek ukrytých pod pružnou membránou na touchpadu. V případě, že bude touchpad v režimu „klávesnice“ se vysunou nahoru a umožní tak prstům, aby se orientovaly po hmatu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na ploše by se v místech kláves objevily třeba malé bouličky podobně, jako jsou dnes na klávesnicích pro hmat odlišené klávesy F a J – buď na klávesách v základní řadě, nebo na těch nejdůležitějších, nebo prostě na všech. Apple si také ošetřilo použití mřížky, jejímž přitlačením na spodní stranu fólie vzniknou nízké plošky kláves.

Realizace podobného a přitom funkčního zařízení nemůže být jednoduchá, ani levná, otázkou tedy zůstává, zda se vůbec může někdy něco podobného objevit na trhu. Ale jde o další zajímavý nápad, který může z některých oblastí někdy v budoucnu klasickou klávesnici s myší vytlačit.

Zdroj: CNET, MacRumors, FingerWorks

Diskuze (26) Další článek: Super Talent PICO USB: na velikosti (ne)záleží

Témata článku: Apple, Notebooky, Asus, Zaměstnanci, Netradiční pár, PC klávesnice, Tablety, Klávesnice k tabletu, Membrána, Tablet PC, Tab, Funkční zařízení, Klávesnice k pc, Touchpad, APP, Apple iPod Touch, Funkční koncept, Existující model


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 24

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji