Zaměstnanci Applu bojují proti návratu do kanceláře. Prosí Tima Cooka, ať nařízení změní

Můj názor  |  zobrazit i odpovědi (trvale)  |  řadit od nejstarších Komentáře nyní řadíme od nejnovějších.
Tímto odkazem můžete řazení změnit.
 |  nových názorů: 45

Názory k článku

Anonymizovaný  |  09. 06. 2021 07:36

Proti tvrdé firemní direktivě typu "Musíš!!!", kdy nadřízení vydávají rozkazy jako na vojně, existuje jednoduchá obrana a "skrytá vzpoura", kterou neustojí dlouhodobě ani ty největší korporáty: Doslovné plnění všech firemních předpisů a všech příkazů. A nic navíc, samozřejmě - úplně jako to dělali socialističtí vojáci. Velice rychle firma začne fungovat jako "socialistická jednotka", tedy se stane naprosto nefunkční.Takže firma vyžaduje být v kanclu 8 hodin každý den?
"Rozkaz, pane veliteli!" Takže začátek práce přesně v 09:00, konec přesně 17:00 a od 17:01 nedostupný e-mail ani telefon.V práci pak postupujeme PŘESNĚ podle zadaných úkolů, které nám byly svěřeny a plníme je na 100%! "Rozkaz, pane veliteli!" Samozřejmě jakou bude mít daná práce návaznost a jestli globálně k něčemu bude - to není náš job, takže nad tím neuvažujeme - my plníme to, co jsme dostali zadáno a plníme to na 105%!Někdo nás požádá o něco "urgentního" jen tak ústně? NE, NE, NE! To firemní předpisy zakazují. Požadavek musí být zadán do interního systému a vedoucí jej musí schválit a vyhradit na něj čas... Navíc teď se věnujeme úkolu X, takže kdo má problém, ať si zadá požadavek oficiální cestou a "velitel" rozhodne zda máme dělat X nebo Y.Jakoukoliv, sebemenší blbost, i my opět řešíme výhradně oficiální, předpisovou cestou a posíláme ke schválení na daný úsek. Ne, nebude chodit přímo za Frantou, který by to pravděpodobně nakonec dostal zadáno a opravil za 10 minut. Ne, to není oficiální postup a my, jako správný "direktivně řízený voják", postupujeme pouze oficiálně!Na tomto přístupu je NÁDHERNÉ, že právě v kanceláři je krásně nakažlivý a do této "vzpoury" se postupně připojí opravdu téměř všichni, protože paradoxně "100% dodržování rozkazů" a "vše pouze oficiálně" přináší více času a volnosti, protože než každá pitomost projde "schvalováním", tak získáváte i mnohonásobně více času.Zároveň ale jste schopní pracovat klidně "na 120%" ze stejného, výše popsaného důvodu a ještě při tom mít docela pohodu.Nejkrásnější na tom je, že firma NEMÁ jak Vás násilím donutit k ukončení takového protestu a ani Vám nemůže dát vytýkají dopis ani žádný postih. Pracujete přece na 120%, plníte přesně to, co Vám bylo zadáno, dodržujete všechny firemní předpisy na 100% - tak to je přece spíš na odměnu... A přece "nemůžete za to, že nakonec ta práce byla zbytečná", Vy jste ji nedefinovali, definovalo ji vedení, o tomto nerozhodujete. Když se do této vzpoury "Rozkaz, pane veliteli!" zapojí podstatné procento zaměstnanců nebo klíčoví zaměstnanci, pak firma má v zásadě dvě možnosti:
a) povolit utažené šrouby
b) nechat utaženo a s direktivním řízením následovat osud socialistického bloku a položit se.Co jsem měl možnost vidět, tak 90% firem si vybere první variantu a povolí, protože musí.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
08. 06. 2021 13:05

Já bych plný home office nechtěl, ale jako možnost by mi vyhovoval. Flákat se dá v kanceláři, open-space i doma, tohle musí hlídat nadřízený. Navíc u spousty profesí člověk není a nemůže být produktivní 8 hodin denně 5 dní v týdnu. A vlastně hodinová mzda nedává smysl, spíš jde o to, aby byl zaměstnanec v pohotovosti, kdyby se vyskytl problém a rychle ho vyřešil. A pak je otázka na manažery, jestli chtějí ajťáka, co většinu dne serfuje na webu a když je problém se serverem, tak ho za 30 minut vyřeší, nebo preferují někoho, kdo při problému bude studovat 4 hodiny dokumentaci a obvolávat dodavatele, aby zjistil, kde se stala chyba a kdo ji opraví a server bude mimo dva týdny, ale pracovitý ajťák se nezastaví a bude problém intenzivně řešit osm hodin denně. A jsou korporace, kde preferují druhý typ, protože se líp monitoruje a v tabulkách vypadá lépe.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
08. 06. 2021 12:01

ty vole maju office lepsi ako barak a v zivote lepsie pracovne miesto mat nebudu a oni chcu robit z domu :D psychohygiena 0 bodov.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
Anonymizovaný  |  08. 06. 2021 12:01

Tak kancly za x bambiliónů a teď jim tam holota nechce chodit. Tomu rozumím .

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
08. 06. 2021 11:30

Homeoffice je super! Dělám maximálně čtyři hodiny denně, ale fakturuju samozřejmě osm. Ve zbytku můžu brouzdat na internetu, psát do diskusí, hrát hry - co srdce ráčí. Sice byly a sem tam ještě jsou kecy, že se manažerovi zdá, že dělám nějak míň, ale zkušený programátor si vždycky dokáže vymyslet nějakou vhodnou, realisticky znějící výmluvu. To, že se občas na pár hodin zaseknete na úplné blbosti, to se přece stává, no ne?Akorát je blbý, že musím být u počítače, abych mohl reagovat a předstírat práci. Chtěl bych si někdy ve volném čase vyjet třeba pár hodin na výlet, ale kdyby třeba někdo zavolal a slyšel podivné zvuky okolí, tak bych to okecával blbě.Takže přemýšlím, že bych si vzal ještě jednu práci, kde je 100% homeoffice. Tak bych sice musel být u počítače, ale bral bych dva platy. Akorát by tam nemělo být moc meetingů, aby se mi často nekřížily, to by taky mohlo vzbudit podezření. Co myslíte, mám do toho jít?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
08. 06. 2021 07:24

Á, v Apple bude jeden poseroutka s kovidem na mozku vedle druhého. Sice už jsou naočkovaní 4x, ale od duševních poruch, jako je paranoia, pokročilá psychóza, schizofrenie, patofobie či hypochondrie to očkování evidentně nepomáhá. A nebo už zjistili, že je celé to slavné očkování NA NIC.
No, je pravdou, že i u nás je takových dost a dost.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
07. 06. 2021 18:52

Aneb odměna za přizpůsobení se nové situace. Nákup nábytku, pořízení internetu, úpravy pracovny, zvyknout si na práci z domova...
Jinak se tyhle články točí kolem velkých firem. Ale co malé firmy, kde účetní dostane 1 - 2 týdně od chlapů účtenky a dodací listy ze stavby a jinak stejně sedí v kanclu sama. U těchto lidí je úplně jedno jestli sedí doma sama nebo v práci.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
07. 06. 2021 18:19

Co tady lidi řešíte...chodilo se do práce před Covidem (někteří chodili i při pandemii) tak se to postupně zase vrátí k tomu co bylo a nikdo celé roky neremcal, že chce dělat doma...ano, někdo si to umí po dohodě se zaměstnavatel domluvit a to je fajn, ale dneska má velká skupina lidi pocit, že si můžou diktovat co chtěj...no ano, tak podnikejte...a můžete dělat z domova...zatím chodíte do práce, nemáte starosti se soc. poj. a daně. to je věc zaměstnavatele a vy dostanete je čistou mzdu. A naložit s ní můžete jak chcete. Ale jak jsem psal...tak běžte podnikat... to vám pak najednou bude zaměstnání připadat je lázně.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
07. 06. 2021 17:40

A nač pak Apple postavil to gigantické UFO? Pro srandu králikům, vlastně zaměstnancům Apple?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
07. 06. 2021 17:38

Spravne maji existovat obe varianty, protoze lide jsou ruzni a kazdemu vyhovuje neco jineho. Osobne mi vyhovuje HO. Jsem efektivnejsi, soustredenejsi a usetrilo mi to nemale vydaje. Nemusim platit 12k najem, 1500 rocne za Litacku, 1k za parkovaci stani a dalsi a dalsi naklady. Tim padem jsem pro firmu levnejsi, protoze nepotrebuji nutne 80k mesicne jako nekteri kolegove.. Tech duvodu se najde cela rada. Pokud chce nekdo argumentovat, ze se to neda hlidat, tak je bud clovek na nespravnem miste nebo ma nespravne vedeni, ktere v dnesni dobe neni schopno pracovat s nastroji, ktere tu kontrolu jasne a prehledne zvladaji. Kdo si nakupoval cely den na Aliexpresu, dela tak i doma a naopak.. A pokud to bylo prehlizeno v kanclu, bude to prehlizeno i na HO. Zaucovani kolegu - za dobu tech vsech omezeni jsme prijali tri lidi.. Vsichni jsou po pul roce na urovni jako ostatni a svoji praci perfektne zvladaji. Zase je to jenom o tom chtit a umet pracovat s modernimi nastroji.... Pokud se tomuto trendu firmy neprizpusobi, tak jim tam proste bude delat zase jen nejaka banda hulicu travy, co se prijde ukazat podle toho, jak maji zrovna naladu. Mezitim jim kvalitni a zkuseni lide utecou do firem, ktere se dokazou prizpusobit a nebudou mit duvod se vracet...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
07. 06. 2021 17:28

Keby som mal pracovat z domu kde mam manzelku a dieta tak by som maximalne mohol odpisat na maily. Za mna - uz sa tesim spat do kancelarie

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (2)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
07. 06. 2021 17:20

Já to vnímám jako vysoce individuální záležitost. Já osobně mám doma poloviční výkon, díky přítomnosti na pracovišti jsem také mnohem efektivnější v řízení a pomoci kolegům. Do kanceláří to mám z domu cca 15min, takže na pohodu.Větší polovina z týmu také raději jezdí do kanceláře. Ženy i muži.Zbytek si kupodivu libuje doma a na pracovních výsledcích to není vůbec znát. Tak to neřeším, ať si každý vybere jak to chce. Vlastně jsem to neřešil ani před Covidem, ten to jenom zesílil a zvýraznil a začlo se o tom hodně žvanit.V korporátu rozměrů Apple nemám představu jak to lze diverzifikovat. Tam bych vážně uvažoval nad otázkou, jestli toho, kdo dělá doma, vůbec potřebujeme, myslím tu pozici.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
07. 06. 2021 16:45

Tomu se říká manažerský přístup.
Když manažér týden nikoho nevidí, nutně dojde k přesvědčení, že se dotyčný fláká a podkopává tak firemní kulturu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
07. 06. 2021 15:17

Je to takhle skoro všude. Bratrovi nařídili od listopadu povinne homeoffice a od 1. května zase musel napochodovat do kanceláře. Přitom z domova byl stejně efektivní a navíc ušetřil hodinu dojíždění denně, takže mu ani nedělalo problém udělat u něco navíc přes čas. Jak ale musí dojíždět, tak prostě v 17:00 balí a jede.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (13)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
07. 06. 2021 15:14

Tak Apple, co k tomu dodat? Applisti by nejradši nechodili vůbec nikam a jenom seděli u těch svých elektronických udělátek...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
07. 06. 2021 15:11

Co bych dal za to chodit do kanclu jen 3x per week.. ale zavedl bych aspoň volné pátky.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (5)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
07. 06. 2021 15:02

a to bylo kecu jak nikdo do kanclu uz nepujde

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (2)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor