Apple | Web | Safari

Záměrně ničí web, protože z něj nemá peníze. Zakladatel Telegramu se pustil do Applu

Pavel Durov, zakladatel a šéf sítě Telegram, si stěžuje na to, jak Apple hází klacky pod nohy vývojářům i uživatelům, když schválně omezuje prohlížeč Safari na iPhonech a iPadech, a tím poškozuje rozvoj mobilního webu.

Doslova říká, že webový Telegram je na úrovni, kdy se může rovnat nativním aplikacím. Ale ne v iOS, protože má mnoho restrikcí a neopravených chyb. Ani alternativní prohlížeče nejsou řešením, protože musí využívat jádro Safari, takže pro ně platí stejná pravidla a omezení.

Durov už v dubnu zveřejnil seznam 10 problémů mobilního Safari. Prohlížeč například nepodporuje push notifikace, některé formáty zvuku a videa, škrtí obnovovací frekvenci na 30 fps, je pomalý a chová se nepředvídatelně. O tom, jak Safari zabíjí web, mluvil před rokem také vývojář Tim Perry. Téma jsme s Petrem otevřeli též v prosincovém podcastu, část věnovaná Apple začíná zhruba v čase 23:00.

Panuje podezření, že Apple vývoj mobilního Safari brzdí schválně, protože nechce, aby se webové aplikace přibližovaly těm nativním. Nad webem totiž nemá kontrolu a hlavně mu skrz něj budou unikat peníze, které by jinak měl z provizí v App Storu. Zrovna minulý týden naznačil britský regulátor CMA možné budoucí vyšetřování, které by ukázalo, jestli Apple opravdu zneužívá této pozice.

Diskuze (65) Další článek: Evropa očekává nárůst případů onemocnění covid-19. Důvodem jsou nové varianty omikronu

Témata článku: Apple, Web, iOS, Telegram, Safari, iPhone, iPad, Peníze, App Store, Petr, Pavel Durov, Prohlížeč, Zakladatel, Pro, Tele, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.cz