O tom, co umějí záložní zdroje a jejich přídavné moduly jsme si toho řekli již mnohé. Teď se ale podíváme na jednu z nejdůležitějších vlastností UPS – jejich schopnosti ve spojení s počítačem. Ty mohou totiž při výběru vhodného záložního zdroje hrát velmi důležitou roli.
Dvakrát měř, jednou řež
Jeden z důležitých faktorů, které mohou výrazně ovlivnit cenu a hlavně také užitnou hodnotu UPS, je dodávaný software. Teprve ten totiž umožňuje plně využít všech schopností, které UPS nabízí. Se softwarem se ale spojuje jeden veliký problém – a to operační systém, pro který je tento software určen. Naštěstí si je většina výrobců záložních zdrojů vědoma toho, že UPS se často používá ve spojení se sítí a s méně obvyklými platformami a tak svůj software přizpůsobuje co největšímu počtu operačních systémů. Ale pozor, ne vždy bývá pravidlem, že je software pro nějaký méně obvyklý operační systém jako UNIXWare nebo OS/2 přímo v ceně. Někteří výrobci řeší problém se softwarem tak, že vám v ceně dodají programové vybavení k vámi zvolenému operačnímu systému a jiní zase tak, že vám standardně dodají software pro MS Windows s tím, že pro ostatní operační systémy si jej můžete dokoupit. Naprosto ideální řešení je pak, když výrobce dodává v ceně UPS software pro všechny běžné operační systémy (těch je něco mezi 15 až 20).
Co umí software pro UPS
Téměř každý software pro UPS nabízí nepřeberné množství monitorovacích funkcí – vstupní a výstupní napětí, frekvence, zátěž, napětí akumulátoru a jeho předpokládaná výdrž při dané zátěži – to patří k těm nejzákladnějším věcem, které lze monitorovat. Kromě toho má ale každá UPS také určitý přesně stanovený počet stavových informací, které je schopna pomocí dodávaného softwaru jednak zobrazit a jednak případně odeslat e-mailem či přes IP, NetBIOS či HTTP protokol jako informaci pro uživatele připojené k síti zálohované pomocí UPS. Některé UPS pak dokonce umějí komunikovat přímo s modemem připojeným k počítači pomocí AT příkazů a nebo přímo odeslat SMS na určené číslo. Některé, obzvláště ty dražší on-line UPS také nabízejí možnost vzdáleného monitoringu ze servisního střediska výrobce. Vaše UPS si tak v případě poruchy může sama přivolat servisního technika a nebo oznámit chybu, kterou může servisní středisko na dálku samo vyřešit bez toho aniž byste se o to vy museli starat (to ale může někdy vyžadovat kromě softwaru také přídavný hardwarový modul).

Pojďme se ale podívat teď na jednotlivé funkce trochu podrobněji:
Monitoring základních údajů (viz výše) je pro většinu uživatelů v podstatě zdánlivě nedůležitý a je užitečný zejména tam, kde je důležité, aby hodnoty napětí a frekvence proudu byly v daných mezích (přesná měřící technika apod.). Nicméně i domácí uživatel může tuto funkci ocenit. Pokud totiž vaše UPS hlásí, že v elektrorozvodné síti je napětí 270 Voltů, pak můžete odpojit všechnu citlivou elektroniku (TV, videorekordér apod.), která není připojena k UPS, ještě dříve, než by u ní došlo k poškození.
Další, velmi důležitou funkcí, je možnost uložení otevřených souborů a bezpečného ukončení operačního systému v případě, kdy vypadne napájení z elektrorozvodné sítě a baterie UPS je již téměř vybitá. To ocení obzvláště ti, kteří třeba občas odběhnou na delší dobu od rozdělané práce na počítači a pak také hlavně ti, kteří mají UPS připojenu ke svému intranetovému či internetovému serveru. Tam by totiž nesprávné ukončení operačního systému mohlo mít v některých případech katastrofální následky.
Upozornění uživatelů o výpadku či nějaké vzniklé chybě v UPS je další, poměrně užitečnou funkcí a to hlavně pro ty uživatele, kteří nesedí přímo vedle UPS a tudíž nemusí přímo vědět, co se s ní v danou chvíli děje. Existují v podstatě dvě možnosti, jak tyto uživatele upozornit – buď má vzdálený uživatel možnost naprosto stejného monitoringu stavu UPS jako uživatel sedící přímo u počítače propojeného s UPS (viz obrázek) a nebo uživatel musí mít nainstalovaný klientský software, který ho o aktuálním stavu, obzvláště při výpadku napájení z elektrorozvodné sítě, informuje. K některým UPS se také dodává software, který u webových serverů umí pomocí skriptu přidat do webových stránek na serveru hlášku o tom, že počítač momentálně běží ze zálohy a že mu zbývá už jen x minut provozu.


Zaznamenávání údajů o stavu akumulátoru, UPS a elektrorozvodné sítě, patří mezi další, poměrně běžné, funkce, které software pro záložní zdroj může nabídnout. Tyto záznamy se zpravidla hodí jen určitým specializovaným skupinám uživatelů a nebo mohou posloužit servisnímu technikovi při identifikaci nějaké závady.



Jak ovládat UPS na dálku
Kromě monitoringu a poskytování informací většinou umožňuje programové vybavení, které k vaší UPS dostanete, také jiné funkce, pomocí kterých můžete přímo, ať již na počítači, ke kterému je UPS připojena, nebo na počítači, který je k UPS připojen vzdáleně, měnit některé parametry. Mezi ty nejběžnější patří například nastavení doby, po které software k UPS začne automaticky ukončovat operační systém na připojených počítačích, nastavení prodlení při zapojování jednotlivých segmentů UPS (pokud na ně má výstup rozdělen) po obnovení externího napájení či po zapnutí UPS a případně také časovou souslednost, v které se mají jednotlivé segmenty odpojovat v případě, že dojde k výpadku elektrické energie. U některých UPS si pak navíc můžete u jednotlivých stavů, které UPS může hlásit nastavit také činnost, která se má provést (odeslání e-mailu či SMS, odeslání hlášky přes IP či NetBIOS protokol, spuštění skriptu apod.).
Alert.jpg
Všechny tyto funkce oceníte především v síťovém prostředí, kdy je možnost dálkové správy UPS nutností. Je sice pravda, že většinu těchto funkcí umí zajistit také přídavný rozšiřující SNMP/web modul, ale proč si jej dokupovat, když je možné tyto funkce ošetřit také pomocí počítače se standardně dodávaným softwarem, který je k UPS připojen. Ten ovšem musí být pro možnost vzdáleného přístupu zapnutý a funkční, což v případě, kdy UPS připojíte k serveru, bývá samozřejmostí.

Softwarová džungle
Vybrat si správný software k UPS není rozhodně jednoduché. Naštěstí ale výrobce většinou ten nejzákladnější software dodává přímo s UPS a pouze dodatečné specializované programové balíky nabízí za příplatek. Pokud chcete záložní zdroj pro domácí použití či pro malou firemní síť, tak vás softwarová výbava, kterou k UPS obdržíte, nemusí zase až tak zneklidňovat. V případě větších sítí či průmyslového použití UPS se však rozhodně vyplatí zvážit, co všechno vám software k dané UPS může nabídnout. Mnohdy se totiž jedná o funkce, které mohou být k nezaplacení.