Záložní zdroj - ano či ne?

Jistě jste již někdy slyšeli, že existuje něco jako záložní zdroj elektrické energie k vašemu počítači neboli UPS. K čemu taková UPS je, co umí a jestli se vyplatí si ji pořídit, to se dozvíte v prvním díle našeho seriálu o záložních napájecích zdrojích.

Co je to UPS

Anglická zkratka UPS, která se pro záložní zdroje u počítačů poměrně často používá, pochází z anglického Uninterruptable Power Supply neboli nepřerušitelný zdroj energie. Doby, kdy ale UPS uměla pouze „nahradit“ zásuvku jsou již dávno pryč spolu s časy, kdy si ji mohli dovolit jen ti „bohatší.“ UPS je poměrně zásadním a navíc nepříliš drahým pomocníkem a to nejen tam, kde jsou časté výpadky elektrické energie. Vezměme to ale popořadě.

UPS může mít hned několik funkcí. Tu základní, neboli zdroj elektrické energie v době výpadku napájení z elektrorozvodné sítě, najdeme u všech UPS. Další, poměrně běžnou schopností UPS, je vyrovnávání přepětí a podpětí v elektrorozvodné síti – to se může řešit buď pomocí elektronického zvýšení či snížení výstupního napětí bez asistence baterií (u line-interactive, viz následující díl seriálu) a nebo přepnutím na napájení z baterií (u off-line a line-interactive). Některé UPS si pak umějí také poradit s výraznějším rázovým přepětím (např. s bleskem). Tím možnosti UPS ale zdaleka nekončí, modely z vyšší cenové třídy totiž dovedou ochránit před přepětím také vaši datovou síť či odfiltrovat přepětí, které by se mohlo do vašeho počítače dostat skrz modem z veřejné telefonní sítě, velká část z nich je pak také vybavena slotem pro přídavné moduly, které nabízejí například možnost vzdálené správy přes SNMP protokol, dodatečné monitorovací funkce nebo třeba přímé ovládání pomocí modemu bez asistence počítače. Možností, které UPS nabízejí je opravdu mnoho a to, kterými si svoji UPS vybavíte, je v podstatě jen otázkou peněz. Podrobně se jimi budeme ale zabývat až v dalších dílech našeho seriálu.

Proč si pořídit UPS

Co to UPS je a co umí jsme si již ve zkratce řekli, nyní se ale zkusme zamyslet nad otázkou, proč si vůbec takovou UPS domů či do firmy pořizovat. V první řadě jde samozřejmě o to, jak uchránit svoji rozdělanou a neuloženou práci před náhlým výpadkem proudu. Vzhledem k tomu, že se takový výpadek dá jen těžko předpokládat, tak můžeme poměrně lehce o nějaký ten rozepsaný e-mail, dokument či jinou rozdělanou práci přijít. Zde je to na každém zvlášť, aby si zvážil, kolik pro něj znamená jeho práce a kolik je ochotný zaplatit za to, aby kvůli nějakému relativně běžnému výpadku elektřiny o ni nepřišel.

Výpadek proudu však není jen otázkou ztráty dat, nýbrž také potenciálního poškození hardwaru či softwaru. Existuje řada situací, kdy právě nevhodné přerušení napájení vašeho počítače či tiskárny dovede pořádně potrápit. Typickým případem jsou zápisy na pevný disk. Nedej bože, aby náhodou vypadl proud při defragmentaci či formátování disku, zde byste mohli přijít nejen o důležitá data, ale také třeba fyzicky o pevný disk. Stejně tak některé operační systémy nemusejí každý výpadek proudu jen tak lehce ustát a takový výpadek v momentě, kdy pracujete ve Windows s registry se může pěkně vymstít.

Pevný disk není ale jediná součástka, která může při nestandardním vypnutí počítače utrpět. Celý počítač je protkán nejrůznějšími RLC obvody, u kterých hrozí, i když je to statisticky nepravděpodobné, že se na některé z cívek při náhlém přerušení dodávky proudu naindukuje proud, který v daném obvodu způsobí nějaké škody.

A co bouřky? Vypínáte svůj počítač při bouřce a nebo na něm pracujete dál? Pokud vaše odpověď koresponduje s druhou možností, pak byste měli vědět, že takové rázové přepětí, které blesk může při úderu do elektrického vedení způsobit, je něco, co váš počítač jen dosti nepravděpodobně přežije. Samozřejmě je otázka, co všechno se v počítači poškodí, protože někdy se může zničit pouze zdroj a hardware uvnitř může zůstat nepoškozen. Ale i tak je úder blesku poměrně nepříjemnou hrozbou pro veškerou elektroniku. Blesk ale pochopitelně není jediným zdrojem krátkodobého přepětí, je však bezpochyby tím nejsilnějším a pro váš počítač nejnebezpečnějším.

Zdají se vám rizika, která hrozí vašemu počítači až příliš vysoká? To ale zdaleka není vše. Pravděpodobně nejhorším nebezpečím, které se projevuje bohužel až časem ale o to důkladněji, je déle trvající přepětí či podpětí (tj. napětí nižší než 207 a vyšší než 253 V). To může být například způsobeno náhlým výrazným poklesem odběru elektrické energie v dané oblasti v případě prvním a nebo déle trvajícím nerovnoměrným zatížením jednotlivých fází v případě druhém. Takové přepětí či podpětí odhalíte v podstatě pouze jen při měření napětí v zásuvce, to má být 230 Voltů, přičemž povolené rozmezí se bude od příštího roku pohybovat mezi 207 až 253 V. To bude také znamenat pomalý konec pro elektrospotřebiče a počítače se zdrojem na 220 Voltů, neboť ty nebyly na tak vysoké napětí (až 253 V) konstruovány. Pokud však máte UPS, pak se nemusíte ničeho bát, tam si totiž, u těch „chytřejších“ můžete hladinu výstupního napětí zvolit sami.

To ale stále ještě není vše. Zatím jsme se totiž zabývali tím, co se může našemu počítači stát, pokud se vyskytne nějaký problém na straně elektrorozvodné sítě. Existují ale také problémy jiné. Například se může stát, že do veřejné telefonní sítě se dostane cizí napětí, což v případě, že jeho hodnota je výrazně vyšší než 60 Voltů může pro náš modem a následně třeba i počítač znamenat poměrně velký problém. Pokud je modem externí, tak počítači zase takové riziko nehrozí, ale v případě interního modemu to může znamenat hotovou katastrofu, neboť se přepětí ihned dostane k PCI sběrnici. Naštěstí se ale takové případy stávají jen velmi zřídka.

Podobným problémem pak může být datová síť, která je vedena někde v blízkosti okna či hromosvodu. Pokud by totiž vedle vašeho domu udeřil blesk, tak by se mohlo stát, že při nedostatečném odstínění síťových kabelů by se na nich naindukovalo napětí, které by pro všechny počítače v síti mohlo znamenat stejnou zkázu jako ve výše zmíněném případě přepětí v síti telefonní u interního modemu. Pravděpodobnost, že k něčemu podobnému dojde je ale opět mizivá.

Má cenu si pořídit UPS?

Jak jste sami měli možnost zjistit, tak vašemu počítači hrozí relativně velké množství nejrůznějších druhů nebezpečí, kterým je UPS schopna téměř stoprocentně čelit. Na druhou stranu je nutné říci, že většina těchto nebezpečí je opravdu výrazně málo pravděpodobná. Pokud ale zrovna nebydlíte v nějakém velkém městě, kde je elektrické vedení uloženo bezpečně pod zemí a nebo pokud nechcete riskovat ztrátu dat, pak byste o UPS bezpochyby měli zauvažovat. To ale neznamená, že jinak UPS nepotřebujete. Kdykoliv totiž může nastat jeden z oněch poměrně nepravděpodobných případů a váš počítač (respektive některá z jeho částí) může být poškozen. Pokud tedy máte doma nějaké dražší vybavení, pak byste asi měli do UPS investovat. První výraznější závada vám totiž zpravidla její nákup zaplatí.

Diskuze (40) Další článek: Jak to bude s Jpegem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,