Zálohujeme DVD aneb jak stáhnout film z DVD na CD (třeba i s titulky)

O formátu DivX se ví dlouho, i to, že jej lze využít pro zálohování DVD disků. Co vám ale možná chybí, je přesný a jasný postup krok za krokem vedoucí k požadovanému cíli.
Tento článek mě přiměl napsat jeden kamarád se slovy: "Sice je to už známý, ale některý lidi pořád nevěděj, jak na to, tak teď když víš, co a jak, o tom něco napiš..." Předem upozorňuji, že na tento způsob jsem musel přijít sám (snad kromě upozornění na program MicroDVD a jeho schopnosti), protože mi nikdo nebyl schopen poradit (ani na MAGEU, ani na CYBERSPACE). Poté jsem tam prezentoval krátkou zprávu, že už vím, jak na to, a náhle se objevil člověk, který mi sdělil, že ten způsob už zná a že myslel, že to vědí všichni, takže mu to připadalo zbytečné prezentovat. To já neudělám a pro lidi, kteří stále nevědí, jak na to, jsem sepsal tenhle návod. Dost podrobný i pro naprostého začátečníka v tomto "oboru". Samozřejmě existují i jiné způsoby, ale tenhle jsou považoval za nejlepší.

Trocha teorie
Asi nejlepším způsobem převodu filmů z DVD-ROM do formátu vhodného k "archivaci" na CD-ROM je převod do formátu DivX. Tento formát s výmluvnou příponou AVI je na Internetu již vcelku rozšířen. Předem upozorňuji, že tento formát je velmi náročný na výpočetní výkon vašeho počítače a pro plynulé přehrávání je třeba procesor 300MHz a výše pro zobrazení střední kvality (pro nejvyšší kvalitu zobrazení bych doporučil PIII-400MHz a výše). Pokud tedy máte zájem dělat filmy třeba do obyčejného MPEG1, můžete, ale budete si muset najít MPEG1 plugin do FlasKMPEG, nebo to udělat úplně jinak (třeba s pomocí programu DVD2MPEG Squeezer).

Základním předpokladem pro převod z DVD do tohoto formátu je DVD-ROM mechanika (asi samozřejmost), počítač s procesorem 300MHz a výše (samozřejmě, že to jde i s P150, ale pak čekejte velmi dlouhou komprimaci... nehledě na to, že si pak film ani plynule nepřehrajete), alespoň 32MB RAM (raději 64MB) a dost volného místa na HDD (počítejte tak 6–8 GB... jde to i s 2 GB, ale pak je třeba komprimovat film po částech, což není zrovna zábavné).

Potřebný software:

Tak jdeme na to
Začneme stažením souborů VOB z DVD na HDD pomocí programu DeCSS - obsluha je velmi jednoduchá: prostě vložíte DVD médium do mechaniky a spustíte DeCSS. Ten si sám načte strukturu souborů (film většinou začíná souborem VTS_01_0.VOB a končí VTS_01_x.VOB, ale není to pravidlem... prostě to chce zkusit a nahrát si to, co je třeba... ostatní soubory jsou většinou ukázky z filmu, menu, rozhovory atd.) a vy mu jen zadáte cestu, kam chcete soubory zkopírovat; vyberete, jaké soubory chcete zkopírovat, a TRANSFER. Pokud vám DeCSS nefunguje, tak jako se to stalo mně, užijte program VobDEC, jehož ovládání je velmi podobné (jen tak na okraj – je třeba spustit přehrávač, kterým standardně DVD přehráváte... spustit film... a posunout ho) a obsluha je popsána přímo v jeho okně.

Předpokládám, že již máte všechny soubory tvořící celý film (některé filmy jsou ve schovávání přímo záludné), takže se dáme do titulků. Existují dva způsoby prezentace titulků: buď je to zabudování titulků přímo do videa (pak vám k přehrání bude stačit Windows Media Player), ale protože se musí komprimovat dvakrát (napřed video a pak do videa přidat titulky), jeho kvalita je nižší než při druhém způsobu, který se mně zdá jako daleko lepší (možná ne pro distribuci přes Internet), a to vytažení titulků do textového souboru a následné přehrávání v MicroDVD (skvělý a hlavně freeware program s On Screen menu, podporou přehrávání více audiostreamů a hlavně titulky).

Jen pro úplnost: Komprimace titulků přímo do videa je umožněna pluginem do VirtualDUB, u něhož je popsáno i jeho použití.

Stažení titulků do textového souboru lze provést v programu SubRip, ve kterém si jednoduše otevřete stažené VOBy (provádí se OpenVOB - Open Dir a zatržením všech VOBů v daném adresáři), vyberete jazyk, ve kterém titulky chcete (volba "Language stream"; zase to chce chvilku zkoušení, který to asi je), a dáte START. Proběhne převod pomocí OCR, kde jste nuceni zadávat jednotlivé znaky (nebojte se, program si je pamatuje, a tak je po vás nebude chtít pokaždé znovu). Po dokončení si pomocí "ShowSubtitles Text Windows" prohlédněte svůj výtvor a uložte si ho (doporučuji formát SRT). Tento formát lze později upravovat (třeba znovu otevřít v tomto programu a upravit časovou osu). Úpravy titulků můžete provádět třeba v Notepadu.

Teď přistoupíme ke komprimaci v programu FlasKMPEG. Jednoduše v něm otevřete první VOB z celého filmu. Automaticky by se měly načíst všechny ostatní (je ale nutné načíst VOB se začátkem filmu, jinak to nefunguje) a měla by se otevřít tabulka s přehledem video a audio streamů - z audio streamů vyberte požadovaný (pokud si nejste jisti, který to je, doporučuji program ac3dec + GUI, kde lze PŘEHRÁT i komprimovat jednotlivé audiostreamy... první v naprosté většině DVD angličtina).

Zvolíte Options - Global Project Options (Export Movie Settings):

  • záložka VIDEO: zde zvolíte rozlišení výsledného filmu, jeho TimeBase(fps) je vybrána automaticky podle otevřeného souboru (takže radši nechat, jak to je). Doporučuji: Show Output Pad - Reset settings - Hide (popřípadě u filmu 16/9 oříznout černé okraje pomocí Crop), pak vám zůstane originální velikost, v jaké je to na DVD),
  • záložka AUDIO: zvolte Decode audio a zatrhněte Same as input,
  • záložka POST PROCESSING: vyberte HQ Bicubic filtering,
  • záložka FILES: vyberte cestu a pojmenujte si výsledný soubor,
  • záložka GENERAL: Compile whole file a možná i Shut down after finishing (při komprimování přes noc se hodí). OK.
Nyní zvolte Run - Start conversion... otevřela se obrazovka s výběrem kodeků. Pro video zvolte DivX - MPEG4 (Low nebo Fast motion... v zásadě je to jedno) - OK. Pro audio doporučuji MPEG Layer 3 - 128k - 48kHz - stereo - OK.

Po stisknutí dalšího OK začne komprimace, takže pro vás nastává asi desetihodinová pauza (někdy i víc) na spánek/práci na zahradě/psaní úkolů.

Po skončení komprimace se na své dílo alespoň zběžně podívejte (někdy se stane, že nemá koncovku AVI, tak mu ji připište).

A teď nastává práce pro MicroDVD. Je to opravdu super program, který umí spoustu věcí a velmi brzy bude umět i transparentní titulky, na nichž se právě v těchto dnech pracuje (v beta verzi, kterou mám tu čest testovat, už je spousta prima nových věcí, zatím se místo na titulky dělá zmenšením filmu, ale pokud jste ořízli při komprimaci tzv. letterboxy, nemáte problémy se zmenšením obrazu).

Film i s titulky se spouští následovně:

1.) vytvoříte si soubor s příponou INI, jehož obsahem bude něco v tomto smyslu:

[Micro DVD Ini File] ;všechno co je uvedeno za středníkem, smažte
[MAIN] Title=The Matrix ; Název zobrazený v MicroDVD
[MOVIE] Directory=. ; Tečka znamená, že video je ve stejném adresáři jako INI
AVIName=Matrix.avi ; Název souboru videa
[SUBTITLES]
Directory=. ; Tečka znamená, že titulky jsou ve stejném adresáři jako INI
1=ENG English ; Krátký popisek zobrazený v MicroDVD
File=Matrix.srt ; Název souboru obsahujícího titulky
Format=2 ; 2 pro formát SRT
Lines=2 ; Počet řádků vyhrazených pro titulky
Tento soubor uložte jako jménosouboru.INI do adresáře, kde máte spouštěcí soubor MicroDVD, a film s titulky spusťte následovně: udělejte si zástupce na MicroDVD a spusťte MDVDP.exe s parametrem názevsouboru.ini (../MDVDP.exe názevsouboru.ini). Nyní stačí vybrat z hlavního panelu požadované titulky a poté přepněte do fullscreenu (Y/Z), protože titulky se zobrazují pouze ve fullscreenu. Jeho interface a ovládání je podobné jako u přehrávače PowerDVD.

Vypadá to složitě, ale když to budete dělat podruhé, už vám to bude připadat jako hračka.

Diskuze (88) Další článek: Dreadling - doomovka pro Palma

Témata článku: Video, Internet, DVD, Stáhnout, Krátké video, Jak, Film, Options, Crop, Filmy, Naprostá většina, Fil, Titul, Nejlepší cesta, Dokončené dílo, Stažené video


Určitě si přečtěte

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5