Zálohujeme do Azure 2.

Zálohování, to je velké téma. Přijde na přetřes vždy až v okamžiku, když jde o ztrátu dat nebo nedostupnost služeb.

Zálohování, to je (stále) velké téma. Podobně začínal článek, které byl publikován v minulém vydání TechNet Flash a který si můžete přečíst zde. Záměrně první větu ponechám i v tomto článku, protože budeme v tématu zálohování do prostředí Azure pokračovat. Velká část tohoto tématu už byla v předchozím příspěvku zmíněna, dovolte ale pro začátek zopakovat základní fakta.

Azure Backup je cloud služba společnosti Microsoft pro účely zálohování. Díky této službě můžete velmi rychle a efektivně bez vstupních nákladů spustit zálohování do vysoce dostupných a zabezpečených datových center společnosti Microsoft. Tuto službu můžete využívat dvěma způsoby. První způsob byl popsán v předchozím příspěvku a týká se zálohování jednotlivých Windows serverů pomocí Azure Backup Agenta. Tento článek se bude věnovat druhému způsobu a to využití Azure Backup jako externího online úložiště pro centrální zálohovací nástroj System Center Data Protection Manager.

Všechna vaše data jsou v datovém centru uložena v zašifrované podobě a nikdo jiný kromě vás (nebo majitele certifikátu a hesla) nemůže zálohovaná data použít a obnovit.

Ve službě Azure Backup je účtováno průměrné denní množství komprimovaných dat uložených v Azure za zúčtovací období jeden měsíc, prvních 5GB je zdarma. Více o účtování najdete zde.

Jedná se o cloud službu a proto je zde klíčová závislost na internetové konektivitě. Odměnou za tuto závislost je vysoce dostupné úložiště, které je účtováno na základě skutečného využití a vždy k dispozici v případě totální havárie nebo destrukce celého vašeho datového centra.

Orientační výpočet ceny můžete provést zde. Pro jistotu přikládám i odkaz pro spuštění trial verze Windows Azure: www.windowsazure.com/en-us/pricing/free-trial/

Na úvod jsou tyto informace jistě dostačující, pojďme se tedy podívat, jak využít tuto službu s produktem System Center Data Protection Manager (dále DPM). Zbývá jenom zmínit kroky, které jsme už provedli ke spuštění celého řešení v předchozím článku. Nejprve je nutné vytvořit přímo v portálu Windows Azure tzv. Backup Vault.

Jedná se o úložiště/trezor pro ukládání vašich záloh. Pro účely DPM si vytvořím další, abych oddělil zálohovaná data jednotlivých serverů od dat zálohovaných pomocí DPM.

Klepněte pro větší obrázek

Na následujícím obrázku vidíte dvě aktivní úložiště pro zálohy.

Klepněte pro větší obrázek

Cílem tohoto článku není popisovat produkt DPM a proto jenom velmi stručně. Nástroj je členem rodiny System Center a jeho cílem je zajistit organizacím centrální, efektivní, spolehlivé a uživatelsky přívětivé zálohování Microsoft prostředí. Více o DPM zde.

Pro zálohování je možné využívat nejen disková úložiště a páskové knihovny, ale také online úložiště Windows Azure. K tomu je nutné implementovat verzi 2012 SP1 a poslední Cumulative Update 2. Dříve než budete pokračovat, je samozřejmě nutné definovat disková úložiště, nainstalovat DPM agenty na zálohované fyzické a virtuální servery a provést základní konfiguraci celého prostředí. Možná si říkáte, proč je nutné připojovat k DPM diskové úložiště, když chci zálohovat do Azure? Nutné to je, protože všechny zálohy musí být vždy nejprve provedeny na diskové úložiště DPM a teprve potom je provedena záloha této diskové repliky do Azure Backup. DPM agent tedy provádí zálohu dat serverů na disky DPM a teprve tato data jsou zálohována do online úložiště. Pokud budete řešit zálohovací okna, nemusíte se obávat spustit zálohu do Azure klidně v produkčním čase, protože produkční servery se zálohovat nebudou. Záloha bude probíhat pouze z DPM serveru. Vytížení internetové konektivity lze definovat při registraci DPM serveru.

Abychom mohli nově vytvořené online úložiště připojit, je nutné náš DPM server do Azure registrovat. Prvním krokem je přihlášení na portál Windows Azure a přímo v části Recovery Services stáhnout a nainstalovat na DPM server Azure Backup Agenta.

Klepněte pro větší obrázek 

Do našeho nově vytvořeného Backup Vault je samozřejmě nutné nahrát certifikát DPM serveru. V mém scénáři použiju totožný certifikát, který jsem využíval v prvním díle pro zálohování jednotlivých serverů. Jenom připomenu, že se nemusí jednat o certifikát komerční, ale vytvořil jsem si vlastní pomocí makecert.exe.

Po výše uvedených krocích, tedy upload certifikátu a instalaci Azure Backup agenta, spustím konzoli DPM a v části Administrace zvolím Register.

Klepněte pro větší obrázek
 

Spustí se jednoduchý průvodce podobný průvodci agenta Azure na Windows Serveru. Jakmile vyberu certifikát, průvodce mě po „osahání“ Azure Subscription nabídne Backup Vault, který chci používat.

Klepněte pro větší obrázek
 

V dalším kroku registrace můžete konfigurovat, jak se bude zálohování chovat k vaší internetové konektivitě.

Klepněte pro větší obrázek
 

Pokud se později rozhodneme vybraná data obnovit, DPM musí nejprve zálohovaná data z Windows Azure obnovit do dočasné složky a až po kompletním přesunu provede obnovu do námi definovaného cíle. Pamatujte na to, abyste v následujícím kroku vybrali složku s dostatečnou kapacitou.

Klepněte pro větší obrázek
 

Posledním krokem registrace je volba námi už dříve zmiňovaného hesla (passphrase), které je použito pro zašifrování a samozřejmě také dešifrování našich dat v úložišti Windows Azure.

Klepněte pro větší obrázek
 

Tímto je celý proces registrace ukončen a jeho úspěšnost si můžete ověřit v konzoli Windows Azure v části Servers našeho Backup Vault.

Klepněte pro větší obrázek
 

V přechozím příspěvku jsme si ukázali, že v části Protected Items máme zobrazeny zálohované adresáře serverů. U DPM se vám zobrazí pouze informace, že máte v této části zálohovaná data, která jsou asociována s vaším DPM serverem. Tento obsah zcela logicky Microsoft nevidí, a nelze ho na portálu interpretovat.

Nyní už zbývá pouze začlenit naše online úložiště do zálohovacích úloh DPM. V logice tvorby Protection Group se vůbec nic nemění, celý proces je stejný, pouze se rozšiřuje o možnost zvolit zálohování do online a definovat interval pro vytváření bodů obnovy (Recovery Points).

Klepněte pro větší obrázek
 

Po vytvoření Protection Groups dojde k vytvoření repliky a následně bodů obnovy na diskovém úložišti a poté podle stanoveného plánu začnou data cestovat do Azure. Přehled o množství využívaného prostoru získáte opět na portálu Azure v části Dashboard.

Klepněte pro větší obrázek
 

Pokud bude nutné provést obnovu dat, proces v DPM je stále stejný pro všechny typy úložišť. Stačí se přemístit v konzoli DPM do části Recovery a jako zdroj pro obnovu vybrat Online a nabízený bod obnovy v kalendáři. Po ukončení průvodce se spustí proces obnovy tak, jak jsme si popsali výše a hrdinství je u konce. Využívání online úložiště v prostředí DPM je velmi intuitivní a zapadá do zažitých úkonů administrátora.

Klepněte pro větší obrázek
 

Představili jsme si druhý způsob využití Microsoft cloud služby Azure Backup. Určitě se jedná o hodně zajímavé řešení, které může významně doplnit vaši stávající infrastrukturu pro zálohování a zajistit další stupeň bezpečnosti a ochrany zálohovaných dat. Zároveň odpadá péče o zálohovací zařízení, nutnost odnášet pásky do jiných lokalit nebo banky apod. V principu nástroje DPM se vůbec nic nemění a služba Azure Backup pouze rozšiřuje možnosti zálohování o další úložiště. Pokud máte implementován DPM server, určitě tuto možnost vyzkoušejte alespoň v rámci trial subscription Windows Azure. Nemáte-li DPM implementován, můžete se vždy obrátit na odborníky, kteří vám jistě velmi rádi produkt naimplementují a celé popisované řešení pomohou zprovoznit.

Jan Matějka, MVP
Mainstream Technologies

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Váš názor Další článek: Spoluzakladatel The Pirate Bay: Zátoka pirátů by měla skončit

Témata článku: Azure, Stanovený úkon, Celý proces, Trezory, Zašifrovaný disk, Online úložiště, Velké téma, Stupeň bezpečnosti, Zašifrovaná data, Free Trial, Azur Backup Agent, První spuštění, Záloha, Předchozí nástroj, Poslední věta, Recovery Services, Jednoduchý průvodce, Zašifrovaný data, Recovery, Vstupní náklady, Destrukce, Následující krok, Skutečné využití, DPM, Poslední krok


Určitě si přečtěte

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 85

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 104

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 15

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 102

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 16

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 165

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

** Test MacBooku Air v provedení pro rok 2020 ** Cenově dostupný notebook překvapí výkonem ** Výborné je celkové zpracování a klávesnice

Martin Miksa | 42

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize